Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Lubelscy poeci -Józef Czechowicz Kalina Niećko Zuzia Radzikowska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Lubelscy poeci -Józef Czechowicz Kalina Niećko Zuzia Radzikowska."— Zapis prezentacji:

1 Lubelscy poeci -Józef Czechowicz Kalina Niećko Zuzia Radzikowska

2 Ż ycie poety Józef Czechowicz urodził się w Lublinie 15 marca 1903 roku. Był 4 dzieckiem Małgorzaty z Sułków i Pawła Czechowicza.Był poetą. członek i jeden z założycieli grupy poetyckiej "Reflektor„. W 1920 jako ochotnik wyruszył na wojnę polsko-bolszewicką. Po trzech miesiącach, pod koniec października, powrócił do szkoły, którą ukończył w 1921. Następne etapy jego edukacji to Wyższy Kurs Nauczycielski w Lublinie oraz studia w Instytucie Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Po studiach rozpoczął pracę jako nauczyciel we wsi Słobódka na Wileńszczyźnie, nauczycielem był do 1932 roku pracując w szkołach we Włodzimierzu Wołyńskim i Lublinie.Zmarł 9 września 1939roku w Lublinie podczas bombardowania Niemców w zakładzie fryzjerskim. Józef Czechowicz urodził się w Lublinie 15 marca 1903 roku. Był 4 dzieckiem Małgorzaty z Sułków i Pawła Czechowicza.Był poetą. członek i jeden z założycieli grupy poetyckiej "Reflektor„. W 1920 jako ochotnik wyruszył na wojnę polsko-bolszewicką. Po trzech miesiącach, pod koniec października, powrócił do szkoły, którą ukończył w 1921. Następne etapy jego edukacji to Wyższy Kurs Nauczycielski w Lublinie oraz studia w Instytucie Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Po studiach rozpoczął pracę jako nauczyciel we wsi Słobódka na Wileńszczyźnie, nauczycielem był do 1932 roku pracując w szkołach we Włodzimierzu Wołyńskim i Lublinie.Zmarł 9 września 1939roku w Lublinie podczas bombardowania Niemców w zakładzie fryzjerskim.

3 Rodzina Józefa Czechowicza Ojciec zmarł chorując na ciężką chorobę umysłową – w 1912 roku. Ojciec zmarł chorując na ciężką chorobę umysłową – w 1912 roku. Janek- brat Józefa zmarł w 1903 r jako małe dziecko. Janek- brat Józefa zmarł w 1903 r jako małe dziecko. Stanisław - starszy brat Czechowicza. Zmarł 12 marca 1925 r. w wieku 26 lat. Stanisław - starszy brat Czechowicza. Zmarł 12 marca 1925 r. w wieku 26 lat. Katarzyna – siostra Józefa, zmarła w 1958 roku. Jej rodzina mieszka dziś na Ukrainie. Katarzyna – siostra Józefa, zmarła w 1958 roku. Jej rodzina mieszka dziś na Ukrainie. Małgorzata- matka poety, której niejednokrotnie wiersze dedykował, umarła w kwietniu 1936 roku Małgorzata- matka poety, której niejednokrotnie wiersze dedykował, umarła w kwietniu 1936 roku

4 Wiersze Czechowicza LUBLIN Z DALA LUBLIN Z DALA Na wieży furgotał blaszany kogucik, Na wieży furgotał blaszany kogucik, na drugiej - zegar nucił. na drugiej - zegar nucił. Mur fal i chmur popękał Mur fal i chmur popękał w złote okienka: w złote okienka: gwiazdy, lampy. gwiazdy, lampy. Lublin nad łąką przysiadł. Lublin nad łąką przysiadł. Sam był Sam był i cisza i cisza Dokoła Dokoła pagórków koła, pagórków koła, dymiąca czarnoziemu połać. dymiąca czarnoziemu połać. Mgły nad sadami czamemi. Mgły nad sadami czamemi. Znad łąki mgły. Znad łąki mgły. Zamknęły się oczy ziemi Zamknęły się oczy ziemi powiekami z mgły. powiekami z mgły.

5 Miejsca zwiazane z Czechowiczem w Lublinie *restauracja „Pożegnanie z Afryką” *muzeum im. Józefa Czechowicza * Teatr NN *Plac Czechowicza *Grób Czechowicza (cmentarz na ul.Lipowej)

6

7 Źródła : 1.Zasób internetu 2.Aparat Zuzi 3.Wiedza Zuzi i Kaliny e wszystko wszystko jest na ziemi tak mało

8 Dziekujemy za uwage


Pobierz ppt "Lubelscy poeci -Józef Czechowicz Kalina Niećko Zuzia Radzikowska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google