Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Oś symetrii figury jest prostą, względem której ta figura jest osiowo symetryczna. Oś symetrii dzieli figurę na dwie przystające części.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Oś symetrii figury jest prostą, względem której ta figura jest osiowo symetryczna. Oś symetrii dzieli figurę na dwie przystające części."— Zapis prezentacji:

1

2 Oś symetrii figury jest prostą, względem której ta figura jest osiowo symetryczna. Oś symetrii dzieli figurę na dwie przystające części.

3 Na tułowiu motyla znajdują się dwie pary symetrycznych skrzydeł o pięknym, przystającym ubarwieniu.

4 Posiada dwie pary podobnych do siebie skrzydeł rozpostartych prostopadle do osi ciała.

5 Dwukropka, siedmiokropka, czternastokropka mają symetrycznie ułożone koliste plamy na pokrywach skrzydeł.

6 Pień drzewa na przekroju poprzecznym ma najczęściej kształt zbliżony do okręgu. Kolejne okręgi to tzw. słoje roczne wyznaczające przyrost drzewa w ciągu roku.

7 Ciało żmii zygzakowatej pokrywają regularne elipsowate łuski. Na grzbiecie widoczny jest zygzak tzw. wstęga kainowa.

8 Słonecznik znany jest z dużych koszyczków kwiatowych o doskonałym, kolistym kształcie.

9 Doskonałymi architektami są pszczoły i osy, które konstruują sześciokąty.

10 Składa się z szeregu woskowych komórek o przekroju sześciokąta, ułożonych w dwóch warstwach stykających się denkami. Dna są to naroża uformowane z trzech równych rombów.

11 Jest kulistego kształtu. Wewnątrz znajduje się plaster zawierający złożone przez królową jaja. Komórki plastra mają przekrój sześciokąta.

12

13 Na płotach, w zaroślach, wśród zabudowań możemy podziwiać wspaniałe, delikatne sieci pajęcze. Uplecione na kształt koła lub wielokąta zdumiewają nas swoją regularna budową.

14 Ciało żółwia pokryte jest dwuwarstwowym pancerzem, złożonym z szeregu płytek kostnych, pokrytych rogowymi tarczkami. Na zewnątrz układają się one w przepiękne geometryczne wzory

15 Wielkość i rysunek wielokątnych plam na ciele żyrafy jest stały przez całe życie. Nasilenie koloru zależy od pory roku i samopoczucia zwierzęcia. Umaszczenie stanowi kamuflaż, naśladuje rozproszone światło sawanny.

16 Jest to figura przestrzenna, powstająca przez obrót półkola dookoła prostej, w której zawarta jest średnica tego półkola. Natura potrafi tworzyć ten doskonały kształt.

17

18

19

20 Czernidłak kołpakowaty – smukły trzon tego jadalnego grzyba ma kształt walca.

21 Świerk biały, odmiana Conica, to drzewo iglaste o pokroju stożkowatym, ozdoba naszych ogrodów, skwerów i parków.

22 Muszla ślimaka to szkielet zewnętrzny pełniący funkcje ochronne, zwykle skręcony, czasem przybiera kształt tzw. spirali Archimedesa.

23 Płatki śniegu to kryształki lodu, które rosną, budując sześcian foremny. Im kryształek jest większy, tym szybciej zaczynają rosnąć jego rogi. Do nich przykleja się więcej cząsteczek wody i nasyconego parą powietrza. Kryształ lodu z sześcianu zmienia się w sześcioramienną gwiazdę. Na czubku każdego ramienia może rozwinąć się kolejny sześcian.

24 Natura jest doskonałym konstruktorem różnorodnych kształtów geometrycznych.

25 GRUDZIEŃ 2009 r.


Pobierz ppt "Oś symetrii figury jest prostą, względem której ta figura jest osiowo symetryczna. Oś symetrii dzieli figurę na dwie przystające części."

Podobne prezentacje


Reklamy Google