Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dlaczego nasze kości są twarde? Julia Darowska Aleksander Kral Dominika Przybyła Filip Mańkowski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dlaczego nasze kości są twarde? Julia Darowska Aleksander Kral Dominika Przybyła Filip Mańkowski."— Zapis prezentacji:

1 Dlaczego nasze kości są twarde? Julia Darowska Aleksander Kral Dominika Przybyła Filip Mańkowski

2

3

4

5 Funkcje szkieletu Nadaje kształt organizmowi. Podpiera nasze ciało. Kręgosłup zapewnia utrzymanie równowagi. Stanowi zaczep dla wielu kości.

6 Funkcje szkieletu Ponadto szkielet chroni narządy wewnętrzne przed urazami mechanicznymi

7 Co chronią kości?

8

9 Dlaczego kości są twarde? Czy zastanowiliście się, jak to możliwe, że kości dinozaurów przetrwały do dzisiaj, a inne narządy nie? Dlaczego kości są trwałe i twarde? http://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8 &ved=0CAYQjB0&url=http%3A%2F%2Fwww.dinozaury.biz%2F&ei=vwBjVYz1C- j7ywPLqILgAg&bvm=bv.93990622,d.bGg&psig=AFQjCNEmiK00lh3X7kpP7fQOSF_S4 d9KKQ&ust=1432637919514721

10 Dlaczego kości są twarde? To, co powoduje, że kości są trwałe i twarde, to składniki mineralne, z których kości są zbudowane. Jednym z nich jest wapń. Zobaczmy, co się dzieje z kością, która została go pozbawiona.

11 Jak pozbawić kość wapnia? Wykonaj doświadczenie: 1.Przygotuj kość z kurczaka (bez mięsa), słoik z nakrętką oraz ocet. 2. Zamocz w occie kość i zakręć słoik. 3. Co 5 dni wymieniaj ocet w słoiku. 4. W dniu zajęć wylej ocet, a słoik z materiałem badawczym przynieś na zajęcia, gdzie wspólnie z innymi sprawdzisz i omówisz efekt doświadczenia.

12 Kość po wyciągnięciu z octu

13 Wyniki doświadczenia Zauważymy wyraźne zmętnienie octu. Kość straciła barwę. Kość przybrała szary kolor. Kość nie odkształciła się nawet po uderzeniu młotkiem Kość była giętka.

14 Najważniejszym składnikiem mineralnym budującym kości jest wapń, którego jest w ludzkim ciele aż 1 kilogram. 99% tego pierwiastka zawiera szkielet oraz zęby. Ponieważ kości są pewnego rodzaju zbiornikiem z zasobami wapnia, to w przypadku jego niedoboru, organizm zaczyna czerpać go właśnie z kości.

15 W doświadczeniu z octem doszło do odwapnienia kości. Ocet, który jest kwasem, rozpuścił wapń znajdujący się w kości. Kość pozbawiona tego składnika, stała się miękka i giętka. W doświadczeniu z octem doszło do odwapnienia kości. Ocet, który jest kwasem, rozpuścił wapń znajdujący się w kości. Kość pozbawiona tego składnika, stała się miękka i giętka.

16 Aby nasze kości mogły być silne i zdrowe, musimy dostarczać im produkty bogate w wapń. W których produktach znajdziemy ten składnik?

17 ???

18

19 Prawidłowe pozycje ciała Poniżej prezentujemy prawidłowe i nieprawidłowe pozycje ciała przyjmowane podczas 3 czynności: Siadania Noszenia plecaka Schylania

20 A. SIADANIE PRZY BIURKU

21 B. SIADANIE PRZY BIURKU

22 C. NOSZENIE PLECAKA

23 D. SCHYLANIE SIĘ

24 Literatura: Marko-Worłowska M., Szlajfer F., Stawarz J.Tajemnice Przyrody podręcznik dla klasy czwartej szkoły pdstawowej,Nowa Era DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "Dlaczego nasze kości są twarde? Julia Darowska Aleksander Kral Dominika Przybyła Filip Mańkowski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google