Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkoła Myślenia ZESPÓŁ SZKÓŁ W DARŁOWIE KL. V. SZROTÓWEK KASZTANOWCOWIACZEK Cameraria ohridella.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkoła Myślenia ZESPÓŁ SZKÓŁ W DARŁOWIE KL. V. SZROTÓWEK KASZTANOWCOWIACZEK Cameraria ohridella."— Zapis prezentacji:

1 Szkoła Myślenia ZESPÓŁ SZKÓŁ W DARŁOWIE KL. V

2 SZROTÓWEK KASZTANOWCOWIACZEK Cameraria ohridella

3 Objawy i uszkodzenia: Gąsienice -. Gąsienice - wygryzając miękisz liścia, tworzą ogołocone z niego obszary zwane minami. Początkowo są to owale, a potem podłużne plamy o średniej długości 4 do 8 cm. Osłabione liście często dodatkowo padają ofiarą grzyba czekoladowej plamistości (guignardia aesculi), pozostawiającego na liściach dodatkowe charakterystyczne rdzawe plamy. W wyniku tego procesu liście przedwcześnie opadają, a kasztanowce powtórnie kwitną pod koniec lata i wytwarzają nowe liście. Ta sytuacja jest dobrym przykładem, jak roślina nie może poradzić sobie z zimą, jeśli zasymuluje się ją do powtórnego rozwijania pąków liściowych lub do kwitnienia, w porze jesiennej. Kasztanowce stają się w efekcie słabowite w następnych latach, ich korona się przerzedza, nie wiążą się owoce, aż w końcu całe konary usychają i drzewo "chyli się" ku swojemu końcowi.czekoladowej plamistości (guignardia aesculi)

4 Objawy i uszkodzenia: Kasztanowiec zaatakowany przez szrotówka. Liście zmieniają już kolor, podgryzane przez gąsienice szrotówka i atakowane przez grzyb Guignardia.

5 Opis szkodnika: Długość ciała dorosłego osobnika – – 3-4 mm Rozpiętość skrzydeł – – 5-8 mm Pojaw motyla – – od końca kwietnia do połowy września - 3-4 generacje.kwietnia września Środowisko – – lasy i parki z udziałem roślin żywicielskich. lasyparki

6 Opis szkodnika: Jaja - kształtu soczewkowego, perłowobiałe długości 0,2- 0,4 mm, na górnej stronie liści obok nerwów bocznych.

7 Opis szkodnika: Larwy - przechodzą cztery stadia wewnątrz liścia, są beznogie o ciele segmentowym, spłaszczonym, długości 3,5- 4,5 mm, barwy żółtozielonkawej.

8 Cykl rozwojowy: Cykl życiowy szrotówka zaczyna się od zimowania poczwarki w jedwabistym kokonie. Poczwarka jest bardzo odporna. Wytrzymuje temperatury nawet poniżej -20 C. Motyle pojawiają się w końcu kwietnia i w pierwszej połowie maja zazwyczaj opanowują już drzewo, lub całą ich grupę. Najczęściej znajdziemy je siedzące na pniu. Efektem kopulacji jest zazwyczaj 20 - 30 jaj złożonych przez każdą zapłodnioną samicę. Po około trzech tygodniach wykluwają się gąsienice i wgryzają się do wnętrza liścia żerując tam mniej więcej 4 tygodnie. Motyle z kwietnia żyją do września, co pozwala im na zapoczątkowanie 3 do 4 pokoleń w ciągu jednego sezonu (więcej pokoleń w cieplejszym klimacie). Gąsienice bardzo źle znoszą temperaturę wyższą niż 40 C. Na dłuższą metę giną w niej.

9 Cykl rozwojowy: Jaja złożone na liściu przez szrotówka

10 Cykl rozwojowy: Gąsienica szrotówka

11 Cykl rozwojowy: Poczwarka w kokonie

12 Cykl rozwojowy: Postać dorosła szrotówka

13 Zwalczanie i profilaktyka: Najskuteczniejszą metodą jest ta najprostsza - grabienie i palenie liści. To w nich zimują poczwarki i większość przeżywa nawet trzydziestostopniowe mrozy. Pierwsze motyle zwykle wylatują ze ściółki na przełomie kwietnia i maja (w kilogramie suchych liści może ich być nawet 4 tys.!). Na młodych liściach kasztanowców samice składają jaja - każda 20-30, z których wylęgają się gąsienice. One właśnie wygryzają miękisz liści, które szybko brązowieją i opadają.kasztanowców

14 Szrotówek kasztanowcowiaczek (Cameraria ohridella) WYKONANIE KL. V GRUPA IV W SKŁADZIE: A. Wencel - lider A. Wencel - lider I.Spodyniuk I.Spodyniuk A. Karczewska A. Karczewska M. Koziński M. Koziński D. Tałanda D. Tałanda


Pobierz ppt "Szkoła Myślenia ZESPÓŁ SZKÓŁ W DARŁOWIE KL. V. SZROTÓWEK KASZTANOWCOWIACZEK Cameraria ohridella."

Podobne prezentacje


Reklamy Google