Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkoła Myślenia ZESPÓŁ SZKÓŁ W DARŁOWIE KL. V. SZROTÓWEK KASZTANOWCOWIACZEK Cameraria ohridella.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkoła Myślenia ZESPÓŁ SZKÓŁ W DARŁOWIE KL. V. SZROTÓWEK KASZTANOWCOWIACZEK Cameraria ohridella."— Zapis prezentacji:

1 Szkoła Myślenia ZESPÓŁ SZKÓŁ W DARŁOWIE KL. V

2 SZROTÓWEK KASZTANOWCOWIACZEK Cameraria ohridella

3 Objawy i uszkodzenia: Gąsienice -. Gąsienice - wygryzając miękisz liścia, tworzą ogołocone z niego obszary zwane minami. Początkowo są to owale, a potem podłużne plamy o średniej długości 4 do 8 cm. Osłabione liście często dodatkowo padają ofiarą grzyba czekoladowej plamistości (guignardia aesculi), pozostawiającego na liściach dodatkowe charakterystyczne rdzawe plamy. W wyniku tego procesu liście przedwcześnie opadają, a kasztanowce powtórnie kwitną pod koniec lata i wytwarzają nowe liście. Ta sytuacja jest dobrym przykładem, jak roślina nie może poradzić sobie z zimą, jeśli zasymuluje się ją do powtórnego rozwijania pąków liściowych lub do kwitnienia, w porze jesiennej. Kasztanowce stają się w efekcie słabowite w następnych latach, ich korona się przerzedza, nie wiążą się owoce, aż w końcu całe konary usychają i drzewo "chyli się" ku swojemu końcowi.czekoladowej plamistości (guignardia aesculi)

4 Objawy i uszkodzenia: Kasztanowiec zaatakowany przez szrotówka. Liście zmieniają już kolor, podgryzane przez gąsienice szrotówka i atakowane przez grzyb Guignardia.

5 Opis szkodnika: Długość ciała dorosłego osobnika – – 3-4 mm Rozpiętość skrzydeł – – 5-8 mm Pojaw motyla – – od końca kwietnia do połowy września generacje.kwietnia września Środowisko – – lasy i parki z udziałem roślin żywicielskich. lasyparki

6 Opis szkodnika: Jaja - kształtu soczewkowego, perłowobiałe długości 0,2- 0,4 mm, na górnej stronie liści obok nerwów bocznych.

7 Opis szkodnika: Larwy - przechodzą cztery stadia wewnątrz liścia, są beznogie o ciele segmentowym, spłaszczonym, długości 3,5- 4,5 mm, barwy żółtozielonkawej.

8 Cykl rozwojowy: Cykl życiowy szrotówka zaczyna się od zimowania poczwarki w jedwabistym kokonie. Poczwarka jest bardzo odporna. Wytrzymuje temperatury nawet poniżej -20 C. Motyle pojawiają się w końcu kwietnia i w pierwszej połowie maja zazwyczaj opanowują już drzewo, lub całą ich grupę. Najczęściej znajdziemy je siedzące na pniu. Efektem kopulacji jest zazwyczaj jaj złożonych przez każdą zapłodnioną samicę. Po około trzech tygodniach wykluwają się gąsienice i wgryzają się do wnętrza liścia żerując tam mniej więcej 4 tygodnie. Motyle z kwietnia żyją do września, co pozwala im na zapoczątkowanie 3 do 4 pokoleń w ciągu jednego sezonu (więcej pokoleń w cieplejszym klimacie). Gąsienice bardzo źle znoszą temperaturę wyższą niż 40 C. Na dłuższą metę giną w niej.

9 Cykl rozwojowy: Jaja złożone na liściu przez szrotówka

10 Cykl rozwojowy: Gąsienica szrotówka

11 Cykl rozwojowy: Poczwarka w kokonie

12 Cykl rozwojowy: Postać dorosła szrotówka

13 Zwalczanie i profilaktyka: Najskuteczniejszą metodą jest ta najprostsza - grabienie i palenie liści. To w nich zimują poczwarki i większość przeżywa nawet trzydziestostopniowe mrozy. Pierwsze motyle zwykle wylatują ze ściółki na przełomie kwietnia i maja (w kilogramie suchych liści może ich być nawet 4 tys.!). Na młodych liściach kasztanowców samice składają jaja - każda 20-30, z których wylęgają się gąsienice. One właśnie wygryzają miękisz liści, które szybko brązowieją i opadają.kasztanowców

14 Szrotówek kasztanowcowiaczek (Cameraria ohridella) WYKONANIE KL. V GRUPA IV W SKŁADZIE: A. Wencel - lider A. Wencel - lider I.Spodyniuk I.Spodyniuk A. Karczewska A. Karczewska M. Koziński M. Koziński D. Tałanda D. Tałanda


Pobierz ppt "Szkoła Myślenia ZESPÓŁ SZKÓŁ W DARŁOWIE KL. V. SZROTÓWEK KASZTANOWCOWIACZEK Cameraria ohridella."

Podobne prezentacje


Reklamy Google