Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Odkrycia i wynalazki zmieniły życie ludzi.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Odkrycia i wynalazki zmieniły życie ludzi."— Zapis prezentacji:

1 Odkrycia i wynalazki zmieniły życie ludzi.

2 Ogień Życie ludzi pierwotnych bardzo zmieniło się odkąd nauczyli się rozpalać ogień. Na początku iskrę uzyskiwano poprzez uderzanie dwóch kawałków drewna o siebie. Dzięki temu ludzie mogli zacząć piec pożywienie. Ogień pełnił funkcję również obronną. Odstraszał groźne zwierzęta.

3 Wynalezienie koła

4 Największy przełom miał miejsce ok. 3500 lat p. n. e
Największy przełom miał miejsce ok lat p.n.e. wtedy bowiem toczące się kłody zastąpiono lżejszym i bardziej praktycznym kołem. Początkowo były one ciężkie i mało zwrotne.

5 Szkło W Mezopotamii i Egipcie ok lat p.n.e. pojawiły się pierwsze paciorki i inne ozdoby wykonane ze szkła. Na początku szkło było nieprzezroczystą masą, dopiero 200 lat później, w Syrii udało się wytworzyć szkło przezroczyste.

6 Witraże Kawałki szkła zaczęto ze sobą łączyć poprzez użycie ołowianych ramek i w ten sposób powstał witraż.

7 Soczewki W 940 r. w Chinach wynaleziono soczewki, które miały zastosowanie w okularach. Pod koniec XVI w. w mikroskopie a na początku XVII w lunecie. Najstarsze wyroby znajdujące się w Polsce pochodzą z X-XIII w. zostały odkryte w Wolinie. Pierwszy warsztat szklarski działał w Kruszwicy.

8 Papier Już w starożytnych kulturach, informacje przekazywano za pomocą wypalanych i rytych znaków oraz symboli. Były one również wypalane na kamieniach, drewnie, tabliczkach z wosku i gliny lub metalu.

9 Pergamin Kamienie, drewno, tabliczki z wosku oraz metal w późniejszych czasach zostały zastąpione pergaminem, czyli spreparowaną skórą zwierzęcą.

10 Papirus Papirus pojawił się w tym samym czasie co pergamin. Był on wykonywany z włókien rośliny cibory papirusowej. Najstarsze zachowane zabytki piśmiennictwa na papirusie pochodzą z trzeciego tysiąclecia p.n.e. a ściślej z ok p.n.e. Zwoje takie zwano rotulus lub volumen. Na papirusie pisano specjalnym atramentem i piórem zwanym calamus.

11 Johannes Gensfleisch zum Gutenberg
Johannes Gutenberg był wynalazcą druku. Pierwsze druki wykonał już w XV wieku w Strasburgu. Do drukowania używał ołowiano - cynowych czcionek odlewanych w miedzianych matrycach. Pojedyncze czcionki układano w wersy, dbając o ich równą długość (justowanie), wersy składano w kolumny i tak przygotowaną stronę odbijano na papierze za pomocą prasy drukarskiej.

12 Narzędzia Już ludzie pierwotni używali prymitywnych narzędzi służyły one do obrony oraz do zdobywania pokarmu. Były to: kije, maczugi, dzidy. Ważnym osiągnięciem było nauczenie się wytapiania znalezionych w ziemi rud metali.

13 Louis Braille Louis Braille mając 15 lat wymyślił dotykowe pismo przeznaczone dla niewidomych. Składa się ono z 63 wypukłych znaków oznaczających litery oraz cyfry.

14 Narzędzia kamienne Narzędzia kamienne - narzędzia używane przez praludzi, wykonane z kamienia, jako pierwsze zostały stworzone przez Homo habilis (człowieka zręcznego) około 1,8 mln lat temu. Wykonywane były od paleolitu do neolitu.

15 Pergamin Papirus Witraż

16 Dziękujemy za obejrzenie prezentacji
Aleksandra Sejbuk Anna Kwiatkowska Anna Kulesza Karol Dorant


Pobierz ppt "Odkrycia i wynalazki zmieniły życie ludzi."

Podobne prezentacje


Reklamy Google