Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZEGARY SŁONECZNE Zegar słoneczny, używany był już w starożytności należy do najdawniejszych przyrządów naukowych i pomiarowych. Przypuszcza się, że niektóre.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZEGARY SŁONECZNE Zegar słoneczny, używany był już w starożytności należy do najdawniejszych przyrządów naukowych i pomiarowych. Przypuszcza się, że niektóre."— Zapis prezentacji:

1 ZEGARY SŁONECZNE Zegar słoneczny, używany był już w starożytności należy do najdawniejszych przyrządów naukowych i pomiarowych. Przypuszcza się, że niektóre budowle megalityczne (jak np. słynny Stonehenge [czyt. Stołchencz] ) mogły pełnić rolę zegarów i kalendarzy słonecznych.

2 Najprostszym zegarem jest gnomon.
Może być to po prostu patyk wbity w ziemię. Jego cień określał porę dnia. Gnomony były znane już lat p.n.e. w Egipcie, Chinach i Indiach

3 Inne gnomony Wadą takich zegarów była niedokładna skala ale przede wszystkim nie działały nocą i w pochmurne dni.

4 NAJSTARSZY ZEGAR SŁONECZNY NA ŚWIECIE
Najstarszy znany zegar słoneczny ( z XIII wieku p.n.e.) odnaleźli szwajcarscy archeolodzy badający Dolinę Królów w Egipcie. Znalezisko wskazuje, że w ówczesnym Egipcie dzień słoneczny dzielono na 12 godzin. Zegar jest wyryty na płaskiej bryle wapienia. W środku podstawy półkola wywiercony jest otwór, w który wkładano gnomon (patyk lub metalowy pręt). Jego cień wskazywał godzinę.

5 ZEGARY W STAROŻYTNYM EGIPCIE
Zegary słoneczne w starożytnym Egipcie były znane i dość powszechnie używane. „Może chce Pan Kupić zegarek słoneczny?”

6 Zegary sloneczne – jak działają?
Zegary słoneczne mogą być poziome (horyzontalne). W zegarze takim używanym na półkuli północnej wskaźnik godziny 12 skierowany jest w stronę północy, a wskaźniki godzin 6 i 18 odpowiednio na zachód i wschód

7 Zegary słoneczne – jak działają?
Zegary słoneczne mogą być pionowe (wertykalny) Taki zegar pokazuje godzinę od 6 do 18 (w okresie letnim) tylko na ścianie skierowanej dokładnie na południe. Gdy tarcza zegara jest odchylona od lokalnego równoleżnika zakres godzin jest krótszy od 12, a skala zegara staje się niesymetryczna

8 ZEGARY SŁONECZNE W POLSCE
Pierwszy zegar słoneczny w Polsce pochodzi z XIV w. Znajdował się na kościele w Stróżyskach. Wskazówki nie zachowały się do naszych czasów. Pozostały po nich tylko otwory. Był dosyć prymitywny .

9 NAJPIĘKNIEJSZE ZEGARY SŁONECZNE W POLSCE
Zegar słoneczny z gdańskiego Ratusza jest uważany za jeden z najpiękniejszych. Jest on unikatowy bo łączy on w sobie cztery rodzaje czasu: -godziny babilońskie – zwane też niekiedy polskimi – mierzące czas od zachodu słońca – godziny włoskie (od wschodu słońca), -antyczne (godziny nierówne) oraz - astronomiczne (godziny równe).

10 INNE PIĘKNE ZEGARY SŁONECZNE W POLSCE
Pałac w Wilanowie Warszawa Stare Miasto Warszawa Kościół Mariacki w Krakowie Kłodzko

11 ZABAWNE ZEGARY SŁONECZNE NA ŚWIECIE

12 KONIEC Żródła i linki: Wikipedia, i inne Autor prezentacji Staś Radziszewski Do widzenia


Pobierz ppt "ZEGARY SŁONECZNE Zegar słoneczny, używany był już w starożytności należy do najdawniejszych przyrządów naukowych i pomiarowych. Przypuszcza się, że niektóre."

Podobne prezentacje


Reklamy Google