Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Praktyki zagraniczne- Drezno, Niemcy 2016 Projekt Erasmus +

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Praktyki zagraniczne- Drezno, Niemcy 2016 Projekt Erasmus +"— Zapis prezentacji:

1 Praktyki zagraniczne- Drezno, Niemcy 2016 Projekt Erasmus +

2 SBG- Sächsische Bildungsgesellschaft für Umweltschutz und Chemieberufe Dresden mbH SBG jest instytucją edukacyjną zajmującą się kształceniem zawodowym, dalszym kształceniem i przygotowaniem do zawodów w kierunkach przyrodniczych, chemicznych, związanych z ochroną środowiska, budownictwem i florystyką.

3 Tydzień I- miareczkowanie alkacymetryczne Miareczkowanie alkacymetryczne polega na miareczkowaniu kwasu zasadą. Podczas zajęć przygotowywaliśmy roztwór NaOH o stężeniu 0,1 m/dm 3 Aby przygotować roztwór o takim stężeniu należy odważyć 4g NaOH i przenieść ilościowo do kolby na 1L. Następnie przygotowaliśmy trzy kolby z odpowiednią ilość kwasu, wody i wskaźnika i miareczkowaliśmy, aż do uzyskania koloru lub odbarwienia roztworu. Na końcu obliczaliśmy stężenie kwasu i tworzyliśmy raport.

4 Tydzień I – miareczkowanie kompleksometryczne Miareczkowanie kompleksometryczne jakie wykonywaliśmy na zajęciach miało na celu wykrycie ilości wapnia w wodzie kranowej, titrantem było przygotowane przez nas EDTA, aby przygotować roztwór EDTA o stężeniu 0,2 m/dm 3 należało odważyć 0,04g CaCO 3 i przenieść do kolby miarowej na 1 L. Tak przygotowanym roztworem można rozpocząć miareczkowanie. Następnie przygotowaliśmy trzy próbki wody kranowej i do niej dodaliśmy wskaźnik, następnie miareczkowaliśmy EDTA w trakcie miareczkowania roztwór zabarwił się na niebiesko. Po zakończeniu zajęć zrobiliśmy obliczenia i raporty.

5 Tydzień I – miareczkowanie potencjometryczne Miareczkowanie potencjometryczne - w chemii analitycznej to technika miareczkowa polegająca na pomiarze zmian napięcia elektrycznego generowanego przez ogniwo złożone z elektrody wskaźnikowej i elektrody odniesienia w funkcji objętości dodanego titranta, nasz zestaw do miareczkowania składał się również z pHmetru. Podczas I próby miareczkowaliśmy co 1 cm 3, aż do skoku pH, a w II próbie przed skokiem miareczkowaliśmy bardzo dokładnie, bo aż 0,1 cm 3,aby wykryć dokładne miejsce skoku pH Następnie sporządzaliśmy wykres skoku pH i raport.

6 Tydzień II – pobieranie próbek wody rzecznej i gleby Pobieranie próbek gleby również należy rozpocząć od wybrania odpowiedniego miejsca najlepiej płaskiego podłoża, przy pomocy specjalnego urządzenia, które wbija się w ziemię pozyskuje się próbkę, którą później przeznacza się do badać. Aby pobrać próbkę należy wbić urządzenie w ziemię mocno docisnąć i wkręcić, a następnie wyciągnąć i 5 cm warstwy wierzchniej odrzuca się. Glebę przenosi się do pojemnika i przenosi do laboratorium Pobieranie próbek wody z rzeki należy rozpocząć od wybrania odpowiedniego miejsca, następnie należy przymocować butelkę do uchwytu i włożyć do wody. Na wstępie należy wypłukać butelkę trzy razy i dopiero pobrać próbkę wsadzają butelkę do wody wlotem do dołu i przekręcić, gdy próbka będzie pobrana należy zmierzyć jej temperaturę, zakręcić butelkę i opisać warunki w jakich została pobrana np. pogoda.

7 Tydzień III – Badanie ilości paracetamolu w tabletce metodą spektroskopii za pomocą aparatu UV- Vis Na początku, należało przygotować próbkę badaną i kontrolną, aby sporządzić próbkę badaną rozdrobniliśmy tabletkę w moździerzu i przy pomocy metanolu przenieśliśmy do kolby miarowej na 1L i dopełniliśmy wodą destylowaną do kreski. Aby przygotować kontrolną próbkę odważyliśmy odpowiednią ilość czystego paracetamolu i przenieśliśmy go za pomocą metanolu do kolby miarowej na 1 L i uzupełniliśmy wodą destylowaną do kreski. Następnie przygotowaliśmy 5 próbek o określonym stężeniu próbki kontrolnej i próbki badanej. Następnie aparatem UV-Vis przeprowadziliśmy analizę i pokazaliśmy wyniki i obliczenia koordynatorowi zajęć.

8 Tydzień III – Chromatografia chlorofilu i karotenu w liściach zielonych i czerwonych Ćwiczenie to rozpoczęliśmy od zebrania zielonych i czerwonych liści. Następnym krokiem było roztarcie ich w moździerzu z piaskiem, CaCO 3 oraz odrobiną rozpuszczalnika, po roztarciu i dodaniu reszty rozpuszczalnika, przesączyliśmy i zlaliśmy barwniki do butelek. Następnie przeprowadziliśmy chromatografię cienkowarstwową. Na specjalnej płytce zrobiliśmy kropki z barwnika i włożyliśmy do chromatografu i czekaliśmy. Po zakończeniu wyjęliśmy płytkę i było widać jak rozdzieliły się barwniki. Prowadząca zajęcia przygotowała dla nas wykres i zakończyliśmy ćwiczenie.

9 Tydzień IV – Mikrobiologia, tworzenie pożywek Mikrobiologia to nauka o mikroorganizmach. W czasie naszych zajęć tworzyliśmy pożywki dla bakterii: Standard I Agar i Endo Agar. Tworzenie takich pożywek odbywa się w sterylnych warunkach przy włączonym palniku i przy użyciu wysterylizowanego sprzętu. Najpierw przygotowuje się płyny do tworzenia pożywek, a następnie rozlewa się je do plastikowych pojemniczków w cisz, żeby żadne bakterie się tam nie dostały.

10 Tydzień IV – Hodowanie bakterii z wody rzecznej po 48h Na wcześniej przygotowane pożywki nanieśliśmy próbki wody rzecznej i włożyliśmy do pieca ustawionego na 30C na 48h. Po tym czasie opisaliśmy wyhodowane bakterie.

11 Zajęcia laboratoryjne

12 Podsumowanie praktyki

13 Program kulturowy- Drezno W programie kulturowym zaplanowanym przez naszą szkołę znalazła się wycieczka, z przewodnikiem, po Dreźnie. W jej trakcie zobaczyliśmy Zwinger, gmach opery Sampera, Katedrę oraz Orszak Książąt,.

14 Program kulturowy- Lipsk Podczas wycieczki do Lipska, która odbyła się 7 maja, spacerowaliśmy ulicami miasta i zobaczyliśmy m.in. Kościoły protestanckie św. Mikołaja i św. Tomasza oraz przejechaliśmy tramwajem na miejsce, gdzie znajduje się pomnik Bitwy Narodów.

15 Program kulturowy- Berlin Stolica Niemiec to jeden z najciekawszych punktów programu kulturowego. Nasza wycieczka rozpoczęła się rejsem. Obejrzeliśmy m.in. Gmach Parlamentu Rzeszy, Bramę Brandenburska i Mur Berliński.

16 Program kulturowy – Szwajcaria Saksońska Twierdza w Szwajcarii Saksońskiej była ostatnim punktem naszego programu kulturowego. Widoki, które tam zastaliśmy zapierały dech w piersiach.


Pobierz ppt "Praktyki zagraniczne- Drezno, Niemcy 2016 Projekt Erasmus +"

Podobne prezentacje


Reklamy Google