Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Grecja oczyma gimnazjalisty Zespołu Szkół im. Zygmunta Mineyko przy Ambasadzie RP w Atenach.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Grecja oczyma gimnazjalisty Zespołu Szkół im. Zygmunta Mineyko przy Ambasadzie RP w Atenach."— Zapis prezentacji:

1 Grecja oczyma gimnazjalisty Zespołu Szkół im. Zygmunta Mineyko przy Ambasadzie RP w Atenach

2 Spuścizna starożytności, piękne widoki to główne symbole naszej drugiej ojczyzny-Grecji. Hellada posiada od 1200-1600 wysp w tym 227 zamieszkałych, a 78 zamieszkuje powyżej 100 osób. Każde greckie miejsce jest inne i z każdym związana jest ciekawa historia. Grecja jest jednym z niewielu miejsc na świecie gdzie na ”każdym kroku” towarzyszą nam piękne widoki. Niezależnie od tego czy jesteśmy na wyspie czy też w centrum Aten. W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie naszej szkoły wzieli udział w projekcie który nosi nazwę „Grecja oczyma gimnazjalisty Zespołu Szkół przy Ambasadzie RP im. Zygmunta Mineyki w Atenach”

3 W projekcie wzięli udział: Wiktoria Czółno - Rodos Szymon Skok - Kreta Angelika Dobrzańska – Akropol Nikoleta Staryńska – Kos Daniel Jankowski – Nafplio Gabriela Mrozowska- Zakhyntos

4 Wyspa Kos

5 Przepiękna wyspa która spodobała mi się najbardziej ze wszystkich na których byłam w Grecji. Posiada na prawdę niesamowite miejsca warte zwiedzenia. Serdecznie zachęcam do obejrzenia mojej prezentacji.

6 Kos (gr. Κως, tur. İstanköy) – wyspa w Grecji znajdująca się w archipelagu Sporadów Południowych (Dodekanez) na Morzu Egejskim u wybrzeża Turcji. Wyspa zawiera zarówno uprawne niziny jak i nie nadające się do uprawy wyżyny. 97% mieszkańców wyznaje prawosławie, katolicy (0,4%) Kos słynie z długich piaszczystych plaż (szczególnie na północy wyspy – okolice Tigkaki) oraz odizolowanych wiosek. Głównym źródłem dochodu jest turystyka. Ludność wyspy zajmuje się także uprawą winorośli, migdałów, fig, oliwek, warzyw itp.

7 Położenie

8 Kontynent-Europa Państwo-Grecja Akwen-Morze Egejskie Powierzchnia-290 km² Populacja: liczba ludności-26 000 (2015r.) gęstość-90 os./km²

9 Klimat

10 Kultura Najważniejszym portem a zarazem skupiskiem ludności na wyspie jest miasto Kos. Ze swoimi białymi budowlami stanowi również centrum kulturalne. Przypuszcza się, iż na wyspie urodził się Hipokrates. W centrum miasta pokazywane jest tzw. Drzewo Hipokratesa. W mieście znajduje się również muzeum dedykowane temu starożytnemu lekarzowi. Opodal muzeum znajduje się Asklepiejon, gdzie Herodicus miał uczyć Hipokratesa tajników medycyny.

11 Potrawy które najbardziej mi posmakowały na wyspie Kos Zupa avgolemono czyli zupa cytrynowa z jajkiem

12 Musaka czyli zapiekanka z bakłażana i mielonego mięsa

13 Kefta - mielone klopsiki

14 Miejsca które spodobały mi się najbardziej Tigkaki - piękna piaszczysto- żwirowa plaża

15 Psalidi - w tej plaży zauroczyła mnie przecudna woda

16 Port- nocą restauracje przy porcie tętnią życiem

17 Therma Loutra-czyli gorące źródła w których można wypocząć

18 Wyspa Kastri W jej najwyższym punkcie znajdują się ruiny twierdzy, która niegdyś chroniła Kos przed atakami piratów. W drugiej części wysepki można zobaczyć świątynię pod wezwaniem św. Mikołaja, patrona marynarzy, rybaków i żeglarzy. Na wysepkę można dotrzeć łódką z plaży Kefalos.

19 Drzewo Hipokratesa- Drzewo pod którym podobno nauczał Hipokrates.

20 Asklepion – świątynia Asklepiosa. Początkowo była to studnia lub źródło z ołtarzem w świętym gaju. Później świątynia, obok której stawiano szpitale i portyki dla chorych czekających na wejście do świątyni.

21 Wioska Zia - Zia to bardzo piękna wioska na wzgórzu na Kos. Znajduje się w samym sercu wyżyn wyspy. Doskonałe wrażenie na turystach robi wschód słońca. Poza tym, w wiosce Zia znajdziemy różne sklepiki z pamiątkami. Można też tu kupić lokalne rękodzieło.

22 Twierdza Joannitów-Twierdza przede wszystkim wykorzystywana była do kontroli wybrzeża Turcji i ochrony floty w czasie wypraw krzyżowych.

23 Zamek św.Piotra w Bodrum- wybudowany przez rycerzy Suwerennego Zakonu Szpitalników św.Jana, czyli zakonu Kawalerów Maltańskich. Dziś mieści się w nim słynne Muzeum Archeologii Podwodnej.

24 Amfiteatr Bodrum-Jest wbudowany w zbocze góry i mógł pomieścić około 12 tysięcy widzów. Z teatru roztacza się piękny widok na zatokę. Z Bodrum wypływają promy na Kos, a bilety na taką wycieczkę można kupić w okolicznych biurach podróży lub w samym porcie.

25 Palio Pyli to propozycja dla turystów, którzy lubią aktywnie wypoczywać, a szczególnym entuzjazmem pałają do górskich wędrówek. Co prawda ze średniowiecznej twierdzy dziś zostały już tylko ruiny, jednak droga do nich wiodąca, jest niezwykle malownicza

26 Casa Romana -To zrekonstruowany aż po dach dom rzymski z IIIw. n.e. Z tamtego okresu zachowały się tylko fundamenty, wspaniałe mozaiki (przedstawiające pantery, tygrysy oraz stwory morskie), dolne części ścian z freskami i fragmenty kolumn.

27 Prezentacje wykonała Nikoleta Staryńska uczennica klasy 1 a gimnazjum Zespołu Szkół im.Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach

28 Źródła www.zoover.pl Google grafika https://pl.wikipedia.org/wiki/Kos_%28wyspa %29


Pobierz ppt "Grecja oczyma gimnazjalisty Zespołu Szkół im. Zygmunta Mineyko przy Ambasadzie RP w Atenach."

Podobne prezentacje


Reklamy Google