Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rośnie góra śmieci!!. Menu  1.Jak jest pojemność standardowych pojemników na śmieci w Twoim miejscu zamieszkania? Jak często są opróżnianie?  2. Ile.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rośnie góra śmieci!!. Menu  1.Jak jest pojemność standardowych pojemników na śmieci w Twoim miejscu zamieszkania? Jak często są opróżnianie?  2. Ile."— Zapis prezentacji:

1 Rośnie góra śmieci!!

2 Menu  1.Jak jest pojemność standardowych pojemników na śmieci w Twoim miejscu zamieszkania? Jak często są opróżnianie?  2. Ile śmieci produkuje Twoja rodzina?  3. Oszacuj ile produkuję śmieci miasto Żmigród. Po jakim czasie uzbiera się z nich góra wielkości Ślęży?  4. Gdzie w pobliżu Żmigrodu znajduje się wysypisko śmieci? Co to jest kompost? Czy wszystkie śmieci mogą być spalane?  5. Ile śmieciarek obsługuje Żmigród? Jaką trasę przejeżdżają w ciągu tygodnia? Ile zużywają paliwa?  6. Co to jest gaz wysypiskowy? Do czego mnożna go używać?  7. Co oprócz odpadów stałych stanowi zagrożeni dla środowiska naturalnego?

3 Standardowa pojemność pojemników na śmieci oraz jak często są opróżniane..  Standardowa pojemność pojemników na śmieci wynosi – 120 litrów i 1100 litrów  Pojemniki są opróżniane od każdego mieszkańca 1 raz w ciągu tygodnia

4 Ile śmieci produkuje twoja rodzina i miasto Żmigród..  Moja rodzina produkuje około 2,5 kg śmieci dziennie, czyli około 6 – 7 worków tygodniowo.  Zakładając, że każda osoba mieszkająca na terenie Żmigrodu produkuje około 0,8 kg śmieci dziennie, to…  …dziennie na terenie naszego miasta jest wytwarzane około 5233,6 kg śmieci! Miesięcznie daje to nam jakieś 157 ton! A rocznie aż 1884 tony!

5 Po jakim czasie ze śmieci mieszkańców Żmigrodu uzbiera się góra wielkości Ślęży..  Wysokość bezwzględna góry Ślęży wynosi 718 m n.p.m.  Jeden napełniony odpadkami worek ma jakieś 55 cm.  Jeżeli jedna rodzina produkuje tygodniowo około 7 worków śmieci, to w ciągu około 3,5 roku worki te, poustawiane jeden na drugim będą wielkości Ślęży.

6 Gdzie w pobliżu Żmigrodu znajduję się wysypisko śmieci.. Co to jest kompost..? Oraz czy wszystkie śmieci mogą być spalane..?  W chwili obecnej w okolicach Żmigrodu brak wysypiska śmieci, najbliższe jest w Marcinowie koło Trzebnicy

7 KompostKompost - Jest to nawóz organiczny wytwarzany z odpadów roślinnych i zwierzęcych w wyniku częściowego, tlenowego rozkładu (butwienie) przez mikroorganizmy poprzez proces kompostowania w pryzmach kompostowych, kompostownikach lub specjalnych bioreaktorach, tudzież toaletach kompostujących. - Kompost wzbogaca glebę w próchnicę, zwiększa jej pojemność wodną i powietrzną, poprawia wzrost i rozwój roślin. Stosuje się go jako składnik podłoża dla upraw warzyw oraz kwiatów rabatowych i doniczkowych, a także jako nawóz organiczny w rolnictwie, sadownictwie i ogrodnictwie, w parkach i ogrodach.

8 Czy wszystkie śmieci mogą być spalane ?  Otóż nie. Większość śmieci nie można palić. Powinny być one segregowane,poczym przetwarzane na inne materiały. Niestety ludzie nie zdają sobie sprawy z zagrożenia jakie powodują paląc śmieci i często to robią! Paląc je zatruwamy środowisko, a także powiększamy dziurę ozonową.

9 Ile śmieciarek obsługuje Żmigród? Jaką trasę przejeżdżają w ciągu tygodnia? Ile zużywają paliwa?  Nasze miasto Żmigród obsługują dwie śmieciarki. Przejeżdżają one trasę około 260 km. Zużywając przy tym 213 litrów paliwa.

10 Co to jest gaz wysypiskowy ? Do czego mnożna go używać?  Gaz wysypiskowy – jeden z rodzajów biogazu, powstaje w wyniku fermentacji substancji organicznych na składowiskach śmieci.  Metr sześcienny gazu wysypiskowego o składzie 60% metanu i 40% dwutlenku węgla może zastąpić ok. 0,5 l oleju napędowego. Możliwe są następujące kierunki ostatecznego unieszkodliwiania lub/i wykorzystania gazu:  Wentylacja (odprowadzanie do atmosfery – bez odzysku, zagrożenie wybuchem, zapachem, wzrost efektu cieplarnianego).  Spalanie w pochodniach (bez odzysku, mniejsze zagrożenie wybuchem i zapachem)  Bezpośrednie spalanie (produkcja ciepła)  Paliwo silnikowe (energia mechaniczna z lub bez odzysku ciepła)  Paliwo do turbin (energia elektryczna z lub bez odzysku ciepła)  Paliwo do pojazdów (odzysk energii mechanicznej)  Produkcja chemikaliów.

11 Co oprócz odpadów stałych stanowi zagrożeni dla środowiska naturalnego? klęski naturalne toksyczne środki przemysłowe; promieniotwórcze środki przemysłowe stosowanie broni geofizycznej wzrost populacji wycinanie lasów zużycie zasobów naturalnych głód, epidemie, migracje populacji ludzkiej

12 Koniec!  Dziękujemy za obejrzenie naszej prezentacji mamy nadzieje że dała ona Wam coś do myślenia i zaczniecie segregować śmieci..! Przygotowały ją : Magdalena Zgoba, Daria Ładowska, Małgorzata Kuracińska, Alicja Ostrowska


Pobierz ppt "Rośnie góra śmieci!!. Menu  1.Jak jest pojemność standardowych pojemników na śmieci w Twoim miejscu zamieszkania? Jak często są opróżnianie?  2. Ile."

Podobne prezentacje


Reklamy Google