Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Woda w przyrodzie..

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Woda w przyrodzie.."— Zapis prezentacji:

1 Woda w przyrodzie.

2 1. Dlaczego woda jest dla nas taka ważna?

3 Woda stanowi jeden z podstawowych elementów potrzebnych do życia
Woda stanowi jeden z podstawowych elementów potrzebnych do życia. Podczas trawienia rozpuszcza w sobie poszczególne składniki pokarmowe, które są następnie wchłaniane przez jelita i dostarczane do komórek. Jest przenośnikiem i regulatorem ciepła w organizmie, bierze udział we wszystkich procesach biochemicznych, zwilża błony śluzowe, gałkę oczną i zapewnia ruchliwość stawów. Woda stanowi u dorosłego człowieka 70% jego wagi i dla jej utrzymania trzeba dziennie spożywać jej około 2,5 litra.

4 2. Dlaczego większość chorób kojarzy się dzisiaj ze złą jakością wody pitnej?

5 Woda jest najlepszym rozpuszczalnikiem jaki istnieje w przyrodzie
Woda jest najlepszym rozpuszczalnikiem jaki istnieje w przyrodzie. Obecnie znamy ponad związków chemicznych, które szybko i łatwo rozpuszczają się w niej. Zdecydowana większość tych związków dostaje się do środowiska naturalnego człowieka, w tym do wód gruntowych, powierzchniowych oraz głębinowych i zatruwa je. Jeśli wraz z wodą rzeczną przedostaną się do zakładów wodociągowych, to tam przejdą w 100% przez wszystkie etapy jej oczyszczania, bowiem zakłady te nie potrafią ich z wody usunąć. Ponadto chlor używany do dezynfekcji wody jest bardzo aktywny i tworzy z niektórymi związkami organicznymi nowe związki, często rakotwórcze.

6 3.

7 Woda jest w ciągłym ruchu
Woda jest w ciągłym ruchu. Zmienia ona stany swojego skupienia i krąży pomiędzy Ziemią a niebem. Może ona występować we wszystkich trzech stanach skupienia: jako lód (faza stała), woda (faza ciekła) i para wodna (faza gazowa). W atmosferze woda w fazie stałej przyjmuje postać płatków śniegu bądź lodowych kryształków w chmurach. Na Ziemi występuje jako pokrywa śnieżna, zamarznięta woda w glebie czy lodowce kontynentalne bądź górskie. Należy pamiętać ponadto, że wzajemne oddziaływanie pomiędzy lodem, Ziemią, morzami i atmosferą nigdy nie ustaje.

8 Na przykład lód z lodowców przekształca się i wydziela poprzez zjawisko sublimacji (czyli przejścia z fazy stałej od razu do gazowej) do atmosfery. Natomiast z hydrosfery poprzez zamarzanie przechodzi w formę stałą, aby ponownie pojawić się w atmosferze poprzez zjawisko parowania oraz znowu w hydrosferze poprzez topnienie. Jak widać krążenie wody obejmuje zarówno atmosferę, litosferę, biosferę, jak i hydrosferę. Dzięki temu między innymi wszystkie wody naszej planety stanowią jedność. Główną siłą napędową tego krążenia jest energia promieniowania słonecznego oraz siła ciężkości. Poprzez ciepło następuje parowanie, a poprzez siłę ciężkości między innymi opadanie kropli deszczu, przepływ rzek, ruch wód glebowych czy podziemnych.

9

10 Należy ponadto pamiętać, iż ciągły obieg wody pomiędzy kontynentami i oceanami, pomiędzy wszystkimi warstwami istniejącymi w przyrodzie, daje możliwość przekazywania istotnych składników chemicznych. Umożliwia to zachowanie równowagi w przyrodzie. Jednocześnie wpływa na przenoszenie określonych substancji na duże odległości, a nawet dodawaniu im walorów odżywczych, na przykład dla roślin. Oczywistym jest, że obieg wody w przyrodzie stanowi proces zamknięty. Niestety poprzez obecną działalność człowieka i ingerowanie w ów obieg, doprowadza się do rozregulowania tego obiegu wody i licznych zniszczeń w przyrodzie.

11 Rodzaje wody w przyrodzie:
-wody powierzchniowe -wody źródlane -wody podziemne

12 4. Woda na Ziemi

13 Woda jest jednym z najważniejszych elementów w przyrodzie
Woda jest jednym z najważniejszych elementów w przyrodzie. Stanowi praktycznie warunek istnienia życia na Ziemi. Jest ona obecna praktycznie wszędzie. Ponadto każda żywa istota posiada w swoim składzie wodę. W zależności od osobistego zapotrzebowania może jej być mało (kilka procent) do ogromnych praktycznie ilości (u meduz 98 procent, a u glonów 97 procent).

14

15 Ponad 2/3 powierzchni naszej planety pokrytych jest przez wodę morską w formie mórz i oceanów. Według danych statystycznych morza posiadają ponad dziewięćdziesiąt siedem procent wody, która znajduje się na naszej planecie. Woda słodka stanowi tylko około niecałe 3%, z czego większość jest utrwalona w postaci lodowców. Koniec!


Pobierz ppt "Woda w przyrodzie.."

Podobne prezentacje


Reklamy Google