Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Doświadczenie o wpływie zmian temperatury na kolory. Wysypałyśmy barwniki do barwienia jajek na śnieg... Oto one:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Doświadczenie o wpływie zmian temperatury na kolory. Wysypałyśmy barwniki do barwienia jajek na śnieg... Oto one:"— Zapis prezentacji:

1

2 Doświadczenie o wpływie zmian temperatury na kolory. Wysypałyśmy barwniki do barwienia jajek na śnieg... Oto one:

3 Prace początkowe Po rozsypaniu wszystkich kolorów

4 Po 15 min Po 40 min

5 Ręce po pracyNastępnego dnia

6 W szopie dziadka znalazłyśmy dwie rury kanalizacyjne o średnicy mniej więcej 30 cm. Okazało się, że nowa rura jest intensywnie pomarańczowa a stara jasna – wyblaknięta…

7  Nowa – mocny kolor  Stara - wyblaknięta

8 - „Na śniegu ” Śnieg pod wpływem promieni słonecznych i wysokiej temperatury przemienia się w wodę. Dzięki czemu barwniki w proszku wysypane w konkretny punkt, rozpuściły się i rozprowadziły dookoła. Co ciekawe, zmieniły swoją pierwotną barwę na jaśniejszą z powodu rozcieńczenia barwników wodą z rozpuszczonego śniegu. W każdej plamie koloru powstało zagłębienie. W najciemniejszym kolorze – zielonym – powstał dołek czyli wytopiło się najwięcej śniegu. Oznacza to, że kolor zielony uzyskał najwyższą temperaturę. - „Rura kanalizacyjna ” Kolory i materiały pod wpływem czynników atmosferycznych ulegają przemianie. Na przykład kolory intensywne pod wpływem promieni słonecznych bledną.

9 1. Ubrań o intensywnych kolorach nie należy suszyć na słońcu by nie straciły barwy. 2. W upalne dni nie dobrze jest nosić odzież w ciemnych kolorach, ponieważ te szybciej się nagrzewają. Jest to niebezpieczne dla organizmu – łatwiej wówczas o przegrzanie. 3. Sadownicy malują wapnem pnie drzew aby się nie nagrzewały. Wapno – koloru białego – odbija promienie słoneczne. Gdyby tego nie robili kora mogłaby pękać a drzewka -obumierać. 4. Innym przykładem są właściciele pasiek. Pszczołom przy wysokich temperaturach jest w ulu za gorąco. Pszczelarze malują dachy i ścianki uli, od stron południowych na biało, aby się nie przegrzewały. 5. Właściwość ciemnych kolorów do szybszego nagrzewania się, można wykorzystać do zbudowania polowego prysznica. W upał, do ciemnego worka (najlepiej czarnego) należy nalać wody. Za kilka godzin woda może osiągnąć bardzo wysokie temperatury!

10


Pobierz ppt "Doświadczenie o wpływie zmian temperatury na kolory. Wysypałyśmy barwniki do barwienia jajek na śnieg... Oto one:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google