Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wzrastający wiek nie wpływa na czas zastosowania adekwatnej terapii w prewencji pierwotnej ICD/CRT-D: analiza ryzyk konkurencyjnych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wzrastający wiek nie wpływa na czas zastosowania adekwatnej terapii w prewencji pierwotnej ICD/CRT-D: analiza ryzyk konkurencyjnych."— Zapis prezentacji:

1 Wzrastający wiek nie wpływa na czas zastosowania adekwatnej terapii w prewencji pierwotnej ICD/CRT-D: analiza ryzyk konkurencyjnych. http://europace.oxfordjournals.org/content/early/2016/04/21/europa ce.euw034 Michał Chudzik

2 Cel badania Celem badania była ocena wpływu wieku na kliniczne rezultaty w populacji ICD oraz CRT-D w prewencji pierwotnej.

3 Przebieg badania 424 pacjentów ≥ 60 lat z ICD/CRT-D w prewencji pierwotnej wszczepionych pomiędzy 1 stycznia 2006 a 1 listopada 2014r. 32,6 miesięcy średni czas obserwacji 44 pacjentów otrzymało odpowiednie leczenie w czasie którego Mierzono: → przeżycie do obserwacji bez leczenia (T1) → śmierć przed obserwacją bez terapii (T2) → dostarczenie adekwatnej terapii i przeżycie do obserwacji (T3) → dostarczenie adekwatnej terapii i śmierć przed obserwacją (T4)

4 Wyniki badania Wiek w momencie implantacji, niedokrwienna etiologia, wyjściowe stężenie hemoglobiny oraz obecność cukrzycy były predyktorami wszystkich przyczyn śmiertelności. Współczynnik ryzyka (SHR) dla skumulowanej częstości odpowiedniego leczenia (T3) według wieku w momencie implantacji wynosił 1,00 (p = 0,851; 95% CI 0.96- 1.04). SHR dla skumulowanej częstości występowania zgonu (T2) w zależności od wieku w momencie implantacji to 1,06 (p <0,001; 95% CI 1.03-1.01).

5 Podsumowanie Wraz ze starzeniem się populacji ICD proporcja osób, które umierają bez otrzymania odpowiedniego leczenia zwiększa się z powodu konkurencyjnego ryzyka. Wiek nie ma wpływu na czas zastosowania adekwatnej terapii, ale ryzyko zgonu przed terapią wzrasta o 6% z każdym kolejnym rokiem. Opisując konkurencyjne ryzyka zwiastujące zgon, niezależnie od wskazania ICD, należy koncentrować się na terapii osób, które mogą odnieść potencjalne korzyści i zmniejszyć ryzyko zachorowalności związanej z ICD.

6


Pobierz ppt "Wzrastający wiek nie wpływa na czas zastosowania adekwatnej terapii w prewencji pierwotnej ICD/CRT-D: analiza ryzyk konkurencyjnych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google