Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Od Gutenberga do Gatesa.”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Od Gutenberga do Gatesa.”"— Zapis prezentacji:

1 „Od Gutenberga do Gatesa.”
Wykonanie: Kamila Wcisło kl.VI.D

2 Od hieroglifów, aż po pismo współczesne.

3 Etapy rozwoju pisma. Pierwszy alfabet literowy stworzyli Fenicjanie. Był on na przestrzeni wieków modyfikowany. Grecy doprowadzili go do doskonałości ok lat temu. Gdy nastał czas Imperium Rzymskiego rozpoczął się proces modyfikacji alfabetu greckiego. Rzymianie nie tylko wchłonęli go lecz również uprościli i częściowo zmienili ( np. proporcje poszczególnych liter ). Stworzyli tzw. kapitel rzymski, który był tylko i wyłącznie zapisem wielkich liter. Z biegiem czasu wykształciła się kursywa ( szybkie pismo ręczne ) i tzw. minuskuła , czyli małe litery.

4 Skoro druk, musi być i papier.
Historia papieru: Papier (według chińskich kronik) wynaleziono w Chinach przez kancelistę na dworze cesarza He Di z dynastii Han, eunucha Czai Lun, około 105 r. n.e. Kancelista eksperymentował z korą drzew, jedwabiem, a nawet sieciami rybackimi, aż trafił na właściwą metodę (papier czerpany) z użyciem szmat jedwabnych i lnianych. Papier jest to: -spilśniona na sicie masa włóknista pochodzenia organicznego o gramaturze od 28 do 200g/m². Wytwarzany poprzez ułożenie na sicie włókien.

5 Gęsie pióro, a poczta elektroniczna.
Najwcześniejszym narzędziem do pisania był palec zanurzony w soku roślinnym lub krwi zwierzęcej. Przodkowie nasi przekonali się, że wąska, wydrążona w środku rurka po zanurzeniu w kolorowej cieczy zatrzymuje jej mały słupek i można kreślić nim barwne linie. Wieczne pióro powstało znacznie wcześniej niż ołówek. W 1922 roku Howard Carter odnalazł w grobowcu pierwsze narzędzie pisarskie. Zostało znalezione w grobowcu Tutenchamona. Przypominało ono obecne wieczne pióra. Była to trzcinowa rurka zaostrzona z jednej strony, umieszczona w miedzianej oprawce z atramentem. Podobne pióra zostały odnalezione podczas wykopalisk w dolinie rzeki Bazar-darii w Pamirze. Do końca XVIII wieku popularne były pióra gęsie, których największą wadą była konieczność częstego ścinania końcówki aby nadać jej stożkowy kształt umożliwiający pisanie. W roku 1714 wynaleziono maszyny do pisania, w której po naciśnięciu klawisza określony znak drukował się na papierze. Obecnie maszyny wyparte są przez komputery, wyposażone w edytory lub procesory tekstu i drukarki.

6 Historia druku. Na początku nie było żadnej techniki powielania słowa pisanego, więc księgi itp. trzeba było przepisywać ręcznie. Zajmowali się tym głównie bracia zakonni. Proces upowszechniania informacji przy użyciu ręcznego przepisywania tekstów był pracochłonny i kosztowny. Znaczącą zmianą była Reprodukcja tekstów za pomocą metod mechanicznych. Drukowanie przy pomocy drewnianych klocków, na których techniką drzeworytu wycinano lustrzane odbicie tekstu, wykorzystywano już w II w. naszej ery w Chinach. Gutenberg (wynalazca ruchomej czcionki) eksperymentował z ruchomymi czcionkami. Najpierw wykonywał je z gliny, z czasem doszedł do czcionek metalowych. Po roku 1444, Gutenberg, już wielu latach pracy nad drukiem, przenosi się do Moguncji, gdzie kontynuuje swoją pasję. Wiadomo, że do roku 1455 osiągnął wszystko, co chciał. Wiemy o tym, gdyż nie później niż w 1455r Niemiec wydał swoje największe dzieło, tzw. Biblię Gutenberga.

7 Biblia Gutenberga. W 1455 roku Jan Gutenberg opublikował pierwszą w świecie książkę, którą była Biblia. Nie miała strony tytułowej i numeracji stron. Pisana była grubym pismem gotyckim, naśladującym pismo osób przepisujących księgi ręcznie. Prasa drukarska Gutenberga stała się wzorem dla późniejszych maszyn drukarskich. Powstało wiele drukarni na przykład w Paryżu, Krakowie, Londynie Dostęp do książek stał się łatwiejszy.

8 Druk XIX wieku. W XIX wieku doszło do rewolucji przemysłowej. Powstało wiele nowych wynalazków. Przyczyniło się to do powstania dużej ilości różnych czcionek. Zostało wynalezione mechaniczne urządzenie składania czcionek, nazywano je linotyp. Do drukowania gazet zaczęto używać szybkobieżnej maszyny drukarskiej napędzanej maszyną parową.

9 Druk kiedyś, a druk dzisiaj.

10 Książki, kiedyś i dziś.

11 Tytułowi: Gutenberg i Gates.

12 „Ojciec” druku. Jan Gutenberg, właściwie Jan Gensfleisch, niem. Johannes Gensfleisch zur Laden zum Gutenberg (ur. ok. 1399, zm. 3 lutego1468) – złotnik i drukarz moguncki, niemiecki rzemieślnik, twórca pierwszej przemysłowej metody druku na świecie.

13 William Henry Gates III (ur. 28 października 1955)
Bill Gates William Henry Gates III (ur. 28 października 1955) – amerykański przedsiębiorca, filantrop oraz współzałożyciel, główny architekt oprogramowania i prezes zarządu korporacji Microsoft.

14 Dziękuję za uwagę Koniec


Pobierz ppt "„Od Gutenberga do Gatesa.”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google