Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Każdy człowiek ma prawo do... - problem łamania praw człowieka w Azji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Każdy człowiek ma prawo do... - problem łamania praw człowieka w Azji."— Zapis prezentacji:

1 Każdy człowiek ma prawo do... - problem łamania praw człowieka w Azji

2 Łamanie praw człowieka na kontynencie azjatyckim jest smutną codziennością. Miliony osób niesłusznie odsiaduje kary wieloletnich więzień i obozów pracy.

3 Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wykorzystywanie ludzi głównie w krajach południowej Azji (takich jak Chiny czy Tajwan) do ciężkiej pracy.

4 To, co my możemy zakupić w Europie w niskich cenach, począwszy od produktów spożywczych, a skończywszy na urządzeniach RTV i AGD, okupione jest często niewolniczą pracą milionów mieszkańców Dalekiego Wschodu!

5 Do pracy często wykorzystuje się dzieci jako tzw. Tanią siłę roboczą, gdyż koszty związane z utrzymaniem takiego pracownika oraz wynagrodzenie są niższe niż osoby dorosłej. Niestety, czas pracy dzieci, zwykle w bardzo niebezpiecznych i ciężkich warunkach, wynosi do 13 godzin na dobę. Praca nieletnich jest powszechną formą i przykładem łamania praw dziecka w Azji.

6 Powszechna Deklaracja Praw Człowieka - to dokument, który został uchwalony 10 grudnia 1948 roku Prawa pierwszej generacji - to wolności osobiste i prawa polityczne Prawa drugiej generacji - to prawa socjalne i ekonomiczne, które określają uprawnienia człowieka jako uczestnika życia gospodarczego, posiadacza własności i pracownika Prawa trzeciej regeneracji - odnoszą się one do jakości życia, zalicza się do nich np. Prawo do pokoju, rozwoju czy też do życia w nieskażonym środowisku

7 Zadanie 1 Prawa człowieka a Chińska Republika Ludowa Przeczytaj uważnie tekst, a następnie podaj przykłady łamania praw w Chińskiej Republice Ludowej.

8 Zadanie 2 Mao Liu - skazany za niewinność Przeczytaj uważnie list od Mao Lui i zastanów się, w jaki sposób można pomóc niewinnie osądzonemu więźniowi.

9 W czteroosobowych grupach napiszcie petycję do rządu chińskiego lub zaprojektujcie plakat nawołujący do wypuszczenia tego więźnia oraz ukazujących problem bezpodstawnego podtrzymywania obywateli w chińskich więzieniach.

10 Petycja - oficjalna prośba skierowana do przełożonego lub władz pisana w istotnej sprawie. Petycja często utożsamiana jest z pismem z prośbą podpisaną przez wiele osób i skierowaną do urzędu. Aby petycja przyniosła jak najlepszy skutek, warto umieścić w niej liczne argumenty uzasadniające prośbę. Poza tym, w skład petycji powinny wchodzić takie elementy jak: -data i miejsce składania pisma -adresat -główna treść - prośba -uargumentowanie prośby -wyrażenie nadziei o pozytywne rozpatrzenie prośby -własnoręczny podpis autora petycji -podpisy osób popierających sprawę

11 Wymieńcie znane wam metody walki o prawa człowieka...

12 Dziękujemy za obejrzenie prezentacji! :) Paulina i Oliwia

13 Bibliografia: - http://maxmania.pl/nauka/uswiadamianie-chinskich-rolnikow- kluczem-zdrowej-zywnosci/ - Publikacja „RAZEM DLA ROZWOJU – Aktywna Edukacja Globalna w Szkołach


Pobierz ppt "Każdy człowiek ma prawo do... - problem łamania praw człowieka w Azji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google