Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PANCERNIKI okręt z czasów Pearl Harbour: ARIZONA okręty klasy „Iowa”: IOWA MISSOURI NEW JERSEY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PANCERNIKI okręt z czasów Pearl Harbour: ARIZONA okręty klasy „Iowa”: IOWA MISSOURI NEW JERSEY."— Zapis prezentacji:

1 PANCERNIKI okręt z czasów Pearl Harbour: ARIZONA okręty klasy „Iowa”: IOWA MISSOURI NEW JERSEY

2 Pancerniki dominowały na morzach przez wiele lat, chociaż trudno mówić o jakiejś szczególnej dacie inaugurującej ich pojawienie się na polach bitew. Za to powszechnie przyjął się pogląd, że ich czas dobiegł końca wraz z klęską floty w Pearl Harbour. Od tamtej chwili, aż do dziś, pancerniki pełnią rolę drugoplanową. Pierwsze okręty pancerne o napędzie silnikowym wzięły udział w walce podczas wojny secesyjnej, przy ich pomocy Południowcy próbowali przerwać blokadę. Jednak dopiero pod koniec XIX wieku we flotach nastąpiła specjalizacja okrętów i wtedy też wyodrębniono okręty liniowe, tzn. dobrze opancerzone okręty walczące w jednej linii. Podczas I wojny światowej dominowały konstrykcje powolne, ale potężnie uzbrojone. Były to pływające fortece, których zadaniem było dopłynięcie na pole bitwy i wymiana ognia z każdym w zasięgu wzroku. Po wojnie niewiele się pod tym względzie zmieniło, pancerniki były powolne i ciężkie, dopiero konwenja waszyngtońska zmusiła konstruktorów do innego spojrzenia na problem, co zaowocowało wieloma dobrymi konstrukcjami.

3 Jednak kolejna wojna miała pokazać, że te piękne jednostki były dobrze przygotowane do walki, ale wyłącznie między sobą. Nie potrafiły się jednak obronić przed atakiem bombowym lub torpedowym, czego dowodem są zatopione sławne liniowce: Prince of Wales, Bismarck, Yamato, Musashi i flota z Pearl Harbour. Dopiero liniowce typu „Iowa” zbudowane z uwzględnieniem doświadczeń wojennych mogły dobrze spełniać swe zadania, jednak były to ostatnie zbudowane w Ameryce pancerniki, gdyż nadszedł już wtedy czas lotniskowców. Pancerniki typu „Iowa” pomogły jednak zakończyć wojnę na Pacyfiku i z przerwami pozostały w służbie, walcząc w Korei, Wietnamie i w Zatoce Perskiej. Zbudowano 4 pancerniki tego typu: IOWA MISSOURI NEW JERSEY WISCONSIN więcej o pancernikach jest na stronie http://www.ussiowa.pl/k1.htmlhttp://www.ussiowa.pl/k1.html

4 PANCERNIK ARIZONA 1930

5 PANCERNIK ARIZONA 1940

6 PANCERNIK IOWA 1944

7 PANCERNIK IOWA 1984

8

9 PANCERNIK MISSOURI 1944 obok niego ciężki krążownik USS Alaska, na samym dole niszczyciele

10 pełna burta z MISSOURI

11

12 PANCERNIK MISSOURI 1945 przechodzi przez Kanał Panamski

13 NEW JERSEY pod Golden Gate


Pobierz ppt "PANCERNIKI okręt z czasów Pearl Harbour: ARIZONA okręty klasy „Iowa”: IOWA MISSOURI NEW JERSEY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google