Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zdania okolicznikowe skutku informują o skutku zdarzenia lub czynności. Odpowiadają na pytania: z jakim skutkiem? co miało miejsce w związku z tym? i.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zdania okolicznikowe skutku informują o skutku zdarzenia lub czynności. Odpowiadają na pytania: z jakim skutkiem? co miało miejsce w związku z tym? i."— Zapis prezentacji:

1

2 Zdania okolicznikowe skutku informują o skutku zdarzenia lub czynności. Odpowiadają na pytania: z jakim skutkiem? co miało miejsce w związku z tym? i łączą się ze zdaniem nadrzędnym spójnikami nazywanymi - Result Linking Words - czyli takimi, które opisują skutki lub konsekwencje czegoś (mogą one łączyć zdanie nadrzędne z podrzędnym, lub rozpoczynać kolejne zdanie).

3 As a result - w rezultacie He didn't learn much. As a result he failed his exam. (On nie uczył się zbyt wiele. W rezultacie oblał egzamin.) ● Therefore – dlatego/ w rezultacie The boy broke his mother’s best cup therefore she was angry with him. (Chłopak zbił najlepszą filiżankę mamy i dlatego była na niego zła.)

4 Consequently/ as a consequence – w związku z tym/ w rezultacie The factory was closed. As a consequence many people lost their jobs. (Fabryka została zamknięta. W związku z tym wielu ludzi straciło pracę.) I lost my keys consequently I couldn’t get to my flat. (Zgubiłem klucze i w rezultacie nie mogłem dostać się do mieszkania.)

5 So – więc I have a toothache, so I need to go to the dentist. ( Boli mnie ząb, więc mszę iść do dentysty.) The car is dirty, so I am washing it. (Samochód jest brudny, więc go myję.) Przed so stawiamy przecinek.

6 Such a/an + przymiotnik + rzeczownik policzalny w lp. He was such a funny guy that I immediately liked him. (On był tak zabawnym gościem, że od razu go polubiłam.) It was such a loud concert that I almost became deaf. (To był tak głośny koncert, że prawie ogłuchłem.)

7 Such +przymiotnik + rzeczownik w lm./ niepoliczalny They are such rich people that they can afford to buy new car once a year. (Są tak bogatymi ludźmi, że mogą sobie pozwolić na kupno nowego samochodu raz w roku.) Such a lot of + rzeczownik w lm./ niepoliczalny There were such a lot of people on the bus that we couldn’t get on. (Było tak dużo ludzi w autobusie, że nie mogliśmy wsiąść.)

8 So + przymiotnik/ przysłówek So + przymiotnik+a(n) + rzeczownik He speaks so fast that nobody can understand him. (On mówi tak szybko, że nikt nie może go zrozumieć.) It was so good a day that we went for a walk. (Był tak ładny dzień że poszliśmy na spacer.)

9 so much/little + rzeczownki niepoliczalny so many/ few + rzeczownik w lm. James has got so little time that he can’t come to the party. (James ma tak mało czasu, że nie może przyjść na imprezę.) She packed so few things that they fitted in a small bag. (Ona spakowała tak mało rzeczy, że zmieściły się w małej torbie.)

10 Prezentację przygotowały: Ewa Sobczyk Anna Gęca


Pobierz ppt "Zdania okolicznikowe skutku informują o skutku zdarzenia lub czynności. Odpowiadają na pytania: z jakim skutkiem? co miało miejsce w związku z tym? i."

Podobne prezentacje


Reklamy Google