Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zwierzęta chronione w Polsce. Dzięcioł czarny Dzięcioł czarny należy do rodziny dzięciołowatych. Zamieszkuje Eurazję w środkowym jej terytorium. Nie występuje.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zwierzęta chronione w Polsce. Dzięcioł czarny Dzięcioł czarny należy do rodziny dzięciołowatych. Zamieszkuje Eurazję w środkowym jej terytorium. Nie występuje."— Zapis prezentacji:

1 Zwierzęta chronione w Polsce

2 Dzięcioł czarny Dzięcioł czarny należy do rodziny dzięciołowatych. Zamieszkuje Eurazję w środkowym jej terytorium. Nie występuje w Wielkiej Brytanii, północnej Skandynawii, na południu Europy, w południowej i północnej części Azji; jednakże w występuje w północnej części Japonii. W Polsce występuje licznie na terenie całego kraju. Zamieszkuje bory i lasy mieszane z udziałem świerka i sosny, a także duże parki miejskie i zadrzewienia z udziałem świerka i sosny.

3 Bocian czarny Bocian czarny należy do gatunków objętych ścisłą ochroną gatunkową. Wokół jego gniazd tworzy się strefy ochronne. Długość ciała: 95-100 cm. Nieco mniejszy od bociana białego. Ubarwienie czarne z metalicznym połyskiem, brzuch biały. Dziób, naga skóra wokół oczu i nogi czerwone. W odróżnieniu od swego krewniaka bocian czarny uważany jest za skrytego ptaka leśnego, raczej unikającego kontaktów z człowiekiem. Ostatnio zmienia swe zwyczaje i zaczyna gnieździć się coraz bliżej osad ludzkich, nawet w niewielkich lasach.

4 Zimorodek Zimorodek jeden z najbarwniejszych krajowych ptaków. Podlega ochronie gatunkowej. Zimorodek należy do gatunków nielicznych, tylko miejscami średnio licznych w skali kraju. Długość ciała: 16-18 cm. Wierzch ciała niebieskozielony z turkusowym grzbietem i ogonem. Spód ciała i policzki rdzawobrązowe a gardło białe.

5 Sowa Wszystkie gatunki sów występujące na terytorium naszego kraju objęte są ochroną ścisłą, co oznacza, że podlegają one całorocznej ochronie w każdym z etapów swojego życia. Wielkość jest zróżnicowana, od 15 cm długości i ok. 50 g ciężaru (sóweczka kaktusowa) do 80 cm długości (sowa japońska) i ciężaru ponad 4 kg (puchacz). Upierzenie sów jest bardzo miękkie i puszyste co umożliwia im bezszelestne latanie. Duże oczy są skierowane do przodu i otoczone tzw. szlarą pomocną przy namierzaniu zdobyczy za pomocą słuchu.

6 Gacek wielkouch Nietoperz z rodziny mroczkowatych. Zamieszkuje otwarte tereny leśne, zarośla, parki, ogrody. Prowadzi aktywny tryb życia o zmierzchu i w nocy; lot powolny; mało towarzyski. Zapada w sen zimowy od października do kwietnia, zwykle pojedynczo w jaskiniach i piwnicach. Jego pokarm stanowią ćmy, chrząszcze, gąsienice, muchówki.

7 Jaszczurka zielona Jaszczurka zielona to gad z rodziny jaszczurek właściwych. Samce są zwykle jaskrawo zielone, czasem nakrapiane licznymi ciemnymi plamkami, samice mają zwykle kolor szaro-zielony z ciemnymi plamami, a wzdłuż grzbietu przebiegają 2 rzędy jasnych linii. Brzuszna strona jest żółta lub żółto-zielona. Są wówczas jednolicie zielone i mają niebieską plamę na gardzieli. Utracony ogon łatwo się regeneruje gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. w czerwonej księdze gatunków zagrożonych. W Polsce jest objęta całkowitą ochroną prawną.

8 Prezentację wykonały: Konstancja Wegner Joanna Napierała Angelika Kwietniowska Źródła: http://zzknafle.republika.pl/gacek.htm http://www.lesnypark.pl/sowy www.Ptaki.info.pl www.bocian.org.pl


Pobierz ppt "Zwierzęta chronione w Polsce. Dzięcioł czarny Dzięcioł czarny należy do rodziny dzięciołowatych. Zamieszkuje Eurazję w środkowym jej terytorium. Nie występuje."

Podobne prezentacje


Reklamy Google