Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ksi ą dz Jan Twardowski (1915-2006) Gimnazjum im. T. Czackiego Ksiądz Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 roku w Warszawie, w rodzinie Jana i Anieli.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ksi ą dz Jan Twardowski (1915-2006) Gimnazjum im. T. Czackiego Ksiądz Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 roku w Warszawie, w rodzinie Jana i Anieli."— Zapis prezentacji:

1

2 Ksi ą dz Jan Twardowski (1915-2006)

3 Gimnazjum im. T. Czackiego Ksiądz Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 roku w Warszawie, w rodzinie Jana i Anieli z Konderskich. Miał trzy siostry. Lata dziecinne wykształciły w nim gorącą wiarę, umiłowanie do literatury i przyrody. Po nauce w szkole podstawowej uczęszczał do Gimnazjum im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, do klasy matematyczno - przyrodni- czej.W 1937 roku ukazał się pierwszy tomik jego wierszy pt. ’’Powrót Andersena”. W tym samym roku rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, które ukończył dopiero po wojnie w 1947 roku.

4 W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej, uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Wskutek przeżyć wojennych, w 1943 roku postanowił zostać księdzem. W trakcie wojny w marcu 1945 roku zaczął naukę w tajnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Naukę kontynuował z przerwami do 1948 roku, kiedy to 4 lipca przyjął święcenia kapłańskie.

5 Kościół sióstr Wizytek Zaraz po studiach w seminarium przybył do parafii koło Pruszkowa, gdzie był wikarym przez trzy lata. Zajmował się nauczaniem religii w szkole specjalnej. Od 1960 roku, aż do emerytury, był rektorem kościoła sióstr Wizytek w Warszawie, gdzie głosił kazania dla dzieci. To im później zadedykował m. in. zbiory: “Zeszyt w kratkę” oraz “Patyki i patyczki”. Z przyznanych licznych nagród i tytułów niezwykle sobie cenił tytuł Kawalera Orderu Uśmiechu, który otrzymał w 1996 roku. Wręczenie Orderu Uśmiechu

6 Ksiądz Jan Twardowski zmarł po długiej chorobie, wieczorem 18 stycznia 2006 roku w Warszawie. Miał 90 lat. Miejscem jego spoczynku stała się krypta zasłużonych w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

7 W życiu musi być dobrze i niedobrze. Bo jak jest tylko dobrze, to jest niedobrze. ks. Jan Twardowski

8 Wybrane utwory,,Charakterystyczne dla twórczości księdza Jana Twardowskiego jest umiłowanie przyrody i jej duża znajomość. Wiersze księdza podnoszą na duchu. Warto je czytać, zamyślić się nad nimi, uśmiechnąć.”

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18 Ksiądz Jan Twardowski nazywany był,, Janem od Biedronki ’’, bo w jego poezji znajdziemy biedronki, mrówki, żuczki i ważki.

19

20

21 Żeby coś znaleźć, trzeba wiedzieć, czego się szuka. Ks. Jan Twardowski

22 Podejmij ryzyko. Jeśli wygrasz-będziesz szczęśliwy. Jeśli przegrasz –będziesz mądry. ks. Jan Twardowski

23

24 Kiedy wydaje się, że wszystko się skończyło, wtedy dopiero wszystko się zaczyna. ks. Jan Twardowski Dom, w którym mieszkał ks. Jan Twardowski

25

26 Dziękuję za uwagę Prezentację wykonała Weronika Wojciechowska Na podstawie: -stron internetowych www.zamyslenie.pl www.cytatybaza.pl www.przyleki.edu.pl - książek,,Język polski : encyklopedia szkolna”, Kraków 2004.


Pobierz ppt "Ksi ą dz Jan Twardowski (1915-2006) Gimnazjum im. T. Czackiego Ksiądz Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 roku w Warszawie, w rodzinie Jana i Anieli."

Podobne prezentacje


Reklamy Google