Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DLACZEGO LUDZIE WYPALAJ Ą TRAWY? Ludzie wypalają trawy aby pozbyć się chwastów i ich nasion. Traktują to również jako formę oczyszczania nieużytków rolnych,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DLACZEGO LUDZIE WYPALAJ Ą TRAWY? Ludzie wypalają trawy aby pozbyć się chwastów i ich nasion. Traktują to również jako formę oczyszczania nieużytków rolnych,"— Zapis prezentacji:

1

2 DLACZEGO LUDZIE WYPALAJ Ą TRAWY? Ludzie wypalają trawy aby pozbyć się chwastów i ich nasion. Traktują to również jako formę oczyszczania nieużytków rolnych, pastwisk i pól po zbiorach.

3 PO Ż ARY NISZCZ Ą PRZYROD Ę Wypalanie traw i zarośli jest prawnie zabronione! Jest to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska. Wbrew pozorom, wypalanie nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie – przynosi jedynie szkody dla przyrody, jak i samego człowieka, jest bardzo niebezpieczne. Co roku w pożarach wywołanych przez podpalaczy traw giną ludzie – najczęściej ci, którzy podejmują się wypalania.

4 Wypalanie traw zabija zwierzęta. Śmierć w płomieniach czyha na ptaki. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących się na ziemi lub w strefie krzewów. Giną zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru, ponieważ tracą orientację w dymie, ulegają zaczadzeniu. Dotyczy to również dużych zwierząt leśnych, takich jak sarny, jelenie czy dziki.

5 W płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: płazy, ssaki. Przy wypalaniu giną mrówki. Jedna ich kolonia może zniszczyć do 4 milionów szkodliwych owadów rocznie. Mrówki zjadając resztki roślinne i zwierzęce ułatwiają rozkład masy organicznej oraz wzbogacają warstwę próchnicy, przewietrzają glebę.

6 Ogień uśmierca wiele pożytecznych zwierząt bezkręgowych, m.in. dżdżownice, które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości. Pożary wzniecone podpaleniem traw są głównym i najniebezpieczniejszym zagrożeniem dla naszych lasów. Ogień szybko ogarnia ogromne połacie drzewostanów, doszczętnie niszcząc trwające od wieków działanie przyrody

7

8 CO MOŻESZ ZROBIĆ? Zawsze możesz zwrócić uwagę podpalaczowi. Jednak bezpieczniejszym i skuteczniejszym sposobem jest poinformowanie straży pożarnej i policji. Dzwoń pod numer 998 lub 112 i pamiętaj, że leśnicy i strażacy liczą na współpracę ze społeczeństwem, zwłaszcza w wykrywaniu źródeł ognia – na szybkie powiadamianie straży pożarnej, nadleśnictwa lub właściciela lasu.

9

10 CZY WIESZ, ŻE… ? Co roku na przełomie zimy i wiosny powstają pożary wysuszonej roślinności. W województwie mazowieckim odnotowano ponad 12 tys. pożarów traw, co stanowi niemal 50% wszystkich pożarów (w ubiegłych latach notowano średnio około 7 tys. takich zdarzeń).

11 WYSTARCZY ODROBINA WYOBRAŹNI…! Większość ludzi uważa, że pożar suchej roślinności można „zadeptać” i przejść do porządku dziennego. Natomiast dla strażaka pożar to ciężka długotrwała praca. Może osiągnąć około 1,5 m. lub więcej i w takich warunkach ogień stanowi olbrzymie niebezpieczeństwo dla znajdujących się w pobliżu. Strażacy wiele czasu spędzają na nieustannym gaszeniu pożarów mogąc w tym samym czasie uratować wiele potrzebujących osób.

12


Pobierz ppt "DLACZEGO LUDZIE WYPALAJ Ą TRAWY? Ludzie wypalają trawy aby pozbyć się chwastów i ich nasion. Traktują to również jako formę oczyszczania nieużytków rolnych,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google