Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Od północy Indie są ograniczone przez pasma górskie: Karakorum i Himalaje. Z Indiami graniczą: Pakistan na północnym zachodzie, Chiny, Nepal oraz Bhutan.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Od północy Indie są ograniczone przez pasma górskie: Karakorum i Himalaje. Z Indiami graniczą: Pakistan na północnym zachodzie, Chiny, Nepal oraz Bhutan."— Zapis prezentacji:

1

2 Od północy Indie są ograniczone przez pasma górskie: Karakorum i Himalaje. Z Indiami graniczą: Pakistan na północnym zachodzie, Chiny, Nepal oraz Bhutan na północy, Birma i Bangladesz na północnym wschodzie, Sri Lanka przez zatokę Mannar i cieśninę Palk na południowym wschodzie. Od południowego zachodu kraj otaczają wody Morza Arabskiego, zaś od południowego wschodu Zatoki Bengalskiej i Morza Andamańskiego.

3 Indie podzielone są na 28 stanów i 7 terytoriów związkowych.

4 hinduiści- 80,5% muzułmanie - 13,4% chrześcijanie- 2,3% sikhowie - 1,84% buddyści - 0,76% dźiniści - 0,4% żydzi, parsowie, bahaiści

5 Hinduizm to wspólna nazwa wielu religii i kultów wyznawanych głównie na Półwyspie Indyjskim. Rozmaite kulty hinduistyczne wyznaje ponad 900 milionów ludzi, co zalicza tę religię do trzeciej pod względem liczby wyznawców na świecie. Hinduizm jest religią bez wyraźnych granic światopoglądowo-filozoficznych, które by pozwalały jednoznacznie odróżnić kulty będące jeszcze częścią hinduizmu od kultów już nie zaliczanych do tej religii.

6 Słowo islam w języku arabskim oznacza poddanie się Bogu
Słowo islam w języku arabskim oznacza poddanie się Bogu. Islam był początkowo religią ludów arabskich, jednak szybko rozprzestrzenił się na inne kontynenty. Za ostatniego proroka islam uznaje Mahometa a za ostatnią objawioną księgę - Koran. Islam jest uważany przez wyznawców za trzecią (po judaizmie i chrześcijaństwie) i ostateczną religię objawioną. Jest obecnie drugą (po bahaizmie) najszybciej rozwijającą się pod względem liczby wiernych dużą religią światową. Symbolem Islamu jest Shahadah.

7 Zwrotnikowy, na południowym zachodzie wilgotny, stopniowo przechodzi w suchy w zachodniej części Niziny Hindustańskiej, w Karakorum i Himalajach podzwrotnikowy górski. W wyższych partiach gór zima trwa 6 miesięcy. Średnia temperatura w styczniu wynosi od ok. 15°C, u podnóża Himalajów do ok. 28°C na południu. W maju, który jest najcieplejszym miesiącem 27–30°C, z wyjątkiem pustyni Thar gdzie temperatura osiąga do 36°C.

8 Rzeki Indii należą do zlewiska Oceanu Indyjskiego
Rzeki Indii należą do zlewiska Oceanu Indyjskiego. Największe rzeki: Ganges czczony przez hinduistów jako święta rzeka, jego dopływy Jamuna, Son, Damodar, Ghaghra. Ganges łączy się w delcie z Brahmaputrą. Na zachodzie dopływy Indusu.

9 indyjskie mauzoleum wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów, na pamiątkę przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony Mumtaz Mahal. Obiekt bywa nazywany świątynią miłości.

10 kompleks budowli fortecznych w New Delhi
kompleks budowli fortecznych w New Delhi. W 2007 roku kompleks został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 11 marca 1783 sikhowie zajęli Czerwony Fort. W XVIII wieku została zniszczona pewna część budynku. Od 1903 roku prowadzi się program ochrony i odbudowy fortu.

11 Lewą się nie witamy, lewą nie podajemy pieniędzy i nie dotykamy nikogo.
Wodę pije się bez dotykania naczynia ustami W gościnie nie wchodzimy do kuchni , nie zbliżamy się do paleniska Hindusi żyją na godziny , wszystko w ich życiu musi mieć ustaloną porę Przed wejściem do meczetu, świątyni ale też prywatnego domu trzeba pamiętać o zdjęciu obuwia. Publiczne całowanie, obejmowanie się jest źle widziane w Indiach.

12 Kamila Królicka Katarzyna Pawińska


Pobierz ppt "Od północy Indie są ograniczone przez pasma górskie: Karakorum i Himalaje. Z Indiami graniczą: Pakistan na północnym zachodzie, Chiny, Nepal oraz Bhutan."

Podobne prezentacje


Reklamy Google