Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 Od północy Indie są ograniczone przez pasma górskie: Karakorum i Himalaje. Z Indiami graniczą: Pakistan na północnym zachodzie, Chiny, Nepal oraz Bhutan.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " Od północy Indie są ograniczone przez pasma górskie: Karakorum i Himalaje. Z Indiami graniczą: Pakistan na północnym zachodzie, Chiny, Nepal oraz Bhutan."— Zapis prezentacji:

1

2  Od północy Indie są ograniczone przez pasma górskie: Karakorum i Himalaje. Z Indiami graniczą: Pakistan na północnym zachodzie, Chiny, Nepal oraz Bhutan na północy, Birma i Bangladesz na północnym wschodzie, Sri Lanka przez zatokę Mannar i cieśninę Palk na południowym wschodzie. Od południowego zachodu kraj otaczają wody Morza Arabskiego, zaś od południowego wschodu Zatoki Bengalskiej i Morza Andamańskiego.

3 Indie podzielone są na 28 stanów i 7 terytoriów związkowych.

4  hinduiści- 80,5%  muzułmanie - 13,4%  chrześcijanie- 2,3%  sikhowie - 1,84%  buddyści - 0,76%  dźiniści - 0,4%  żydzi, parsowie, bahaiści

5  Hinduizm to wspólna nazwa wielu religii i kultów wyznawanych głównie na Półwyspie Indyjskim. Rozmaite kulty hinduistyczne wyznaje ponad 900 milionów ludzi, co zalicza tę religię do trzeciej pod względem liczby wyznawców na świecie.  Hinduizm jest religią bez wyraźnych granic światopoglądowo-filozoficznych, które by pozwalały jednoznacznie odróżnić kulty będące jeszcze częścią hinduizmu od kultów już nie zaliczanych do tej religii.

6  Słowo islam w języku arabskim oznacza poddanie się Bogu. Islam był początkowo religią ludów arabskich, jednak szybko rozprzestrzenił się na inne kontynenty. Za ostatniego proroka islam uznaje Mahometa a za ostatnią objawioną księgę - Koran. Islam jest uważany przez wyznawców za trzecią (po judaizmie i chrześcijaństwie) i ostateczną religię objawioną. Jest obecnie drugą (po bahaizmie) najszybciej rozwijającą się pod względem liczby wiernych dużą religią światową. Symbolem Islamu jest Shahadah.

7  Zwrotnikowy, na południowym zachodzie wilgotny, stopniowo przechodzi w suchy w zachodniej części Niziny Hindustańskiej, w Karakorum i Himalajach podzwrotnikowy górski. W wyższych partiach gór zima trwa 6 miesięcy. Średnia temperatura w styczniu wynosi od ok. 15°C, u podnóża Himalajów do ok. 28°C na południu. W maju, który jest najcieplejszym miesiącem 27– 30°C, z wyjątkiem pustyni Thar gdzie temperatura osiąga do 36°C.

8  Rzeki Indii należą do zlewiska Oceanu Indyjskiego. Największe rzeki: Ganges czczony przez hinduistów jako święta rzeka, jego dopływy Jamuna, Son, Damodar, Ghaghra. Ganges łączy się w delcie z Brahmaputrą. Na zachodzie dopływy Indusu.

9  indyjskie mauzoleum wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów, na pamiątkę przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony Mumtaz Mahal. Obiekt bywa nazywany świątynią miłości.

10  kompleks budowli fortecznych w New Delhi. W 2007 roku kompleks został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 11 marca 1783 sikhowie zajęli Czerwony Fort. W XVIII wieku została zniszczona pewna część budynku. Od 1903 roku prowadzi się program ochrony i odbudowy fortu.

11  Lewą się nie witamy, lewą nie podajemy pieniędzy i nie dotykamy nikogo.  Wodę pije się bez dotykania naczynia ustami  W gościnie nie wchodzimy do kuchni, nie zbliżamy się do paleniska  Hindusi żyją na godziny, wszystko w ich życiu musi mieć ustaloną porę  Przed wejściem do meczetu, świątyni ale też prywatnego domu trzeba pamiętać o zdjęciu obuwia.  Publiczne całowanie, obejmowanie się jest źle widziane w Indiach.

12  Kamila Królicka  Katarzyna Pawińska


Pobierz ppt " Od północy Indie są ograniczone przez pasma górskie: Karakorum i Himalaje. Z Indiami graniczą: Pakistan na północnym zachodzie, Chiny, Nepal oraz Bhutan."

Podobne prezentacje


Reklamy Google