Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

''Młodość wolna od papierosów'' KAROLINA LEWANDOWSKA 2AT.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "''Młodość wolna od papierosów'' KAROLINA LEWANDOWSKA 2AT."— Zapis prezentacji:

1 ''Młodość wolna od papierosów'' KAROLINA LEWANDOWSKA 2AT

2 Z czego składa się papieros?

3 Mity o papierosach Paląc tylko jednego papierosa dziennie, nie można wpaść w nałóg… -Niestety, nie jest to prawda. Podobnie jak w przypadku alkoholu czy marihuany wystąpienie uzależnienia jest uwarunkowane nie tyle dawką, co raczej regularnością jej przyjmowania. Mniej szkodzi fajka lub cygaro… -Nieprawda. U palaczy fajki ryzyko nowotworów jelita grubego, przełyku, krtani, płuc i trzustki, jak również choroby wieńcowej serca, udaru mózgu i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc jest wprawdzie mniejsze niż u palaczy papierosów, ale i tak znacznie większe niż u osób niepalących.

4 Fakty o papierosach Można z dnia na dzień rzucić palenie bez pomocy żadnych leków i terapii… -To prawda, chociaż wielu ludzi sądzi, że to niemożliwe. Jednak jest wśród nas sporo osób, którym to się udało. Niezbędnym warunkiem jest posiadanie silnej motywacji do rzucenia nałogu. Już jeden papieros wypalany dziennie powoduje niebezpieczeństwo dla zdrowia… -Zdecydowanie tak. U osoby wrażliwej na działanie czynników rakotwórczych już minimalna ilość papierosów może spowodować wystąpienie po pewnym czasie zmian nowotworowych.

5 Skutki palenia papierosów: *nowotwory, *choroby zębów, *choroby układu oddechowego (astma, grypa, gruźlica), *choroby serca i naczyń krwionośnych, (m.in. nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca, choroba wieńcowa, miażdżyca naczyń obwodowych, tętniak aorty) *powikłania podczas i po ciąży (m.in. poronienia, niepłodność, opóźnienie rozwoju płodu, przewlekłe niedotlenienie, powikłania porodowe, przedwczesny poród) *następstwa biernego palenia (m.in. u dorosłych: nowotwory złośliwe, choroby układu krążenia; u dzieci: obniżenie wydolności oddechowej, infekcje układu oddechowego).

6 E-papierosy a papierosy tradycyjne Tradycyjny papieros ma w sobie ponad 5600 różnych związków chemicznych, w tym ponad 400 niezwykle szkodliwych dla zdrowia. E-papieros, a właściwie liquid, który jest odparowywany, w trakcie jego palenia uwalnia nikotynę, wodę, glikol propylenowy lub glicerynę albo mieszaninę tych związków. Z tego śladowe ilości może dziesięciu z nich są szkodliwe. W tradycyjnym papierosie jest mnóstwo związków - mówi prof. Sobczak - Choćby tlenek węgla, który powoduje przemianę hemoglobiny w karboksyhemoglobinę, utrudniając proces oddychania i funkcjonowanie układu sercowo- naczyniowego. W elektronicznym papierosie nic takiego nie występuje. Jest on wielokrotnie bardziej bezpieczny dla zdrowia niż papieros konwencjonalny.

7 Zdrowe płuca kontra płuca palacza

8 Uboczne skutki rzucania palenia Dla wielu osób uzależnionych od nikotyny rzucenie palenia oznacza przybranie na wadze. Nieznaczne poszerzenie w talii jest niewielką ceną za dłuższe życie, przekonują badacze. W dodatku są sposoby, by poskromić apetyt i zachować dotychczasową figurę. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjskich i francuskich naukowców, eks-palacze w rok po rzuceniu nałogu są przeciętnie ciężsi o 4-5 kg, przy czym do wzrostu wagi dochodzi zazwyczaj w ciągu pierwszych trzech miesięcy od czasu odstawienia papierosów. To liczba wyższa od tej podawanej na ogół na ulotkach z kampanii informacyjnych, lecz eksperci przekonują, że zwyżka wagi może być przejściowa i nie powinna zniechęcać ludzi do rzucania palenia.

9 Tytoniowa twarz Dym papierosowy ma również bardzo niekorzystny wpływ na urodę. Dermatolodzy mówią wręcz o "tytoniowej twarzy". Jest ona niedotleniona, z czasem cera staje się coraz bladsza i bardziej poszarzała. Dzieje się tak, gdyż zapalenie papierosa powoduje skurcz naczyń krwionośnych skóry utrzymujący się do 90 minut. W ten sposób przez naczynia krwionośne palacza przepływa mniej krwi. Zakłóca to produkcję kolagenu i włókien elastynowych - odpowiedzialnych za sprężystość skóry. Skóra staje się cieńsza i bardziej pomarszczona. Dodatkowo, zawarte w dymie substancje obniżają poziom estrogenów, wpływając na wysuszanie skóry - jest to powód powstawania przedwczesnych zmarszczek. Papierosy wywołują także chorobę "rosacea" - trwałe zaczerwienienie środkowej części twarzy, pękające naczyńka oraz powstawanie krostek i ropnych nacieków.

10

11 Ciekawostki: *pojemność płuc palacza zwiększa się po około 3 miesiącach od niepalenia, *po 15 miesiącach zerwania z nałogiem mija większość zagrożeń z nim związanych, *rakotwórcze działanie dymu papierosowego porównywalne jest z arszenikiem, azbestem, benzenem i pierwiastkami promieniotwórczymi, *alkohol wzmaga pragnienie zapalenia papierosów, *dym tytoniowy zawiera składnik podobny w działaniu do acetylocholiny, substancji odpowiedzialnej w mózgu za pobudzenie i czujność umysłu, dobrze zbilansowana dieta w witaminy i minerały może zmniejszyć chęć zapalenia papierosa, bo organizm sam może ją wytwarzać.


Pobierz ppt "''Młodość wolna od papierosów'' KAROLINA LEWANDOWSKA 2AT."

Podobne prezentacje


Reklamy Google