Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Romowie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Romowie."— Zapis prezentacji:

1 Romowie

2 To nieterytorialny naród lub grupa etniczna pochodzenia indyjskiego, której członkowie tworzą diasporę zamieszkującą większość państw świata.

3 WĘDRÓWKA ROMÓW Prawdopodobnie po wyjściu z Indii dotarli przez Persję do Armenii (ok.IX-X w.), by stamtąd udać się dalej: na Peloponez, do Grecji, późniejszej Jugosławii (Dubrownik, Zagrzeb, Ljubljana) i innych krajów bałkańskich. We wszystkich tych miejscach zatrzymywali się na dłużej, czego ślady można rozpoznać w ich języku. Powstały stałe osady cygańskie, jednak część z nich udała się w dalszą wędrówkę: u schyłku XIV w. przybywają na Wołoszczyznę i do Czech, zaś w pierwszych dekadach XV stulecia odnotowano ich pojawienie się w całej niemal Europie: w Niemczech, we Francji, w Szwajcarii, w Polsce, we Włoszech, w Holandii, na Wyspach Brytyjskich, itd..

4 JĘZYK Językiem ojczystym większości Romów jest język romski, zwany też romani, należący do grupy indoaryjskich języków indoeuropejskich. Ponadto w wyniku presji zewnętrznej w wielu tradycyjnych grupach nastąpiło porzucenie własnego dialektu romani na rzecz języka dominującego w otoczeniu społecznym, lub wytworzenie osobnego języka kreolskiego (zwanego pogadialektem), łączącego elementy języka romskiego oraz większościowego.

5 TRADYCJA Tradycyjna zbiorowość romska ma charakter wybitnie patriarchalny – głową rodziny jest mężczyzna - ojciec, podlegający z kolei przywódcy całego rodu i starszyźnie. Tradycja romska nakazuje manifestować romskość jako wartość najwyższą, najważniejszą. Nakazuje posługiwać się  językiem romani w swoim środowisku i w kontaktach z innymi Romami. Nakazuje ponadto solidarność współplemienną, pomoc, przestrzeganie obrzędów i rytuałów. Udział we władzy i procesie decyzyjnym wśród społeczności romskiej jest zarezerwowany dla starszyzny pełniącej rolę sądu i stojącej na straży zachowania tradycji i obyczajów. Starszyzna to organ regulujący spoistość grupy i decydujący o jej trwałości.

6 RELIGIA Romowie nie wyznają jednolitej religii, w zależności od miejsca osiedlenia przyjmowali - na przestrzeni wieków - dominującą na danym obszarze tradycję religijną. Asymilacja religijna była warunkiem przetrwania i uniknięcia prześladowań na tle wyznaniowym. Tak więc Romowie z Europy Środkowej i części Europy Zachodniej są katolikami. W krajach protestanckich są właśnie protestantami. W Rumunii, Bułgarii i na terenie państw byłego ZSRR są prawosławni. Część Romów- mieszkańców dawnych Republik Radzieckich, w wyniku działalności Partii, która dążyła do ateizacji społeczeństwa stała się bezwyznaniowa. Romowie z Albani, Bośni, Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki wyznają islam.

7 ROMOWIE W POLSCE Według nieoficjalnych danych w Polsce mieszka obecnie około 30 tysięcy Romów. Według danych zestawionych przez organy administracji terytorialnej, liczba Romów w Polsce to ok osób Obecnie w Polsce żyją cztery grupy Romów:    Polska Roma - grupa zamieszkała w Polsce prawdopodobnie od XV wieku. Do lat 60 prowadzili wędrowny tryb życia i zachowali tradycję. Bergitka Roma (Romowie górscy) – grupa mieszkająca w południowej Polsce, we wsiach i miasteczkach Podhala i Beskidów.    Lowarzy  i Kełderasze -  Do Polski migrowali od lat siedemdziesiątych XIX stulecia z Siedmiogrodu i Wołoszczyzny.

8 CIEKAWOSTKI Kobieta w ciąży jest uznawana za „nieczystą". Nie może rodzić we własnym domu, ponieważ wtedy ten dom stałby się „nieczysty". Krótko po porodzie wszystko czego dana matka dotyka jest niszczone. Ta „kwarantanna" jest kontynuowana przynajmniej do chwili chrztu dziecka. Nowonarodzone dzieci są chrzczone, zwykle zanurzane w wodzie, kiedy mają już kilka tygodni życia. Często noworodek jest smarowany olejem — ma to sprawić, że będzie silny w życiu. Członek wspólnoty romskiej ma zwykle trzy imiona. Pierwsze z nich jest znane wyłącznie matce; jest ono nadane podczas porodu. Chodzi o to, żeby złe duchy nie poznały prawdziwego imienia dziecka i nie mogły mu szkodzić. Drugie imię jest zwykle nadawane w czasie chrztu i jest najczęściej używane wewnątrz plemienia. A trzecie — może być nadane dziecku, kiedy odbywa ponowny chrzest w kościele chrześcijańskim. Romowie wierzą, że zmarła osoba może zostać inkarnowana jako inny człowiek czy też zwierzę. Alternatywnie może powrócić jako `muló` („żywy zmarły") aby szukać zemsty na każdym kto go skrzywdził w przeszłym życiu.

9 OSOBISTOŚCI POCHODZENIA ROMSKIEGO
Sir Charles Chaplin (Wielka Brytania) - aktor, jedna z największych i najbardziej uwielbianych gwiazd kina niemego Rita Hayworth (USA) – aktorka, jedna z największych gwiazd filmowych wszechczasów Edyta Górniak (Polska) - piosenkarka, w 1994 roku była pierwsza polską piosenkarką  uczestniczącą w Konkursie Piosenki  Elvis Presley (Stany Zjednoczone) – piosenkarz, król rock & roll Andrea Pirlo (Włochy) (19/05/1979) - piłkarz, obecnie gracz klubu A.C Milan (Włochy), mistrz świata z drużyną Włoch 2006


Pobierz ppt "Romowie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google