Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Wojcieszek Wojciech VB

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Wojcieszek Wojciech VB"— Zapis prezentacji:

1 Autor: Wojcieszek Wojciech VB
Wojna Trojańska Autor: Wojcieszek Wojciech VB

2 Przyczyny Parys Wszystko zaczęło się na ślubie rodziców Achillesa. Byli tam: Bogowie, Boginie i Ludzie. Wtedy też Bogini niezgody rzuciła między Herę, Afrodytę i Atenę jabłko z napisem „dla najpiękniejszej”. Boginie kłóciły się kilka dni. Dlatego też Zeus nie wiedząc po czyjej stanąć stronie, wybrał Parysa (Parys był jednym z dwóch książąt Ilionu) aby ten rozsądził sprawę. Każda z Bogiń obiecała jemu jakąś rzecz. Atena-mądrość, Afrodyta-miłość najpiękniejszej kobiety na świecie – Heleny, zaś Hera panowanie nad całą Azją. Kogo wybrał Parys? O tym już na następnej stronie.

3 Wybór Parysa Parys wybrał Afrodytę, która podarowała mu miłość Heleny, ale Helena była już żoną Menelaosa – króla Sparty. Parys porwał więc Helenę do Ilionu wywołując tym wojnę .

4 Flota grecka Wypłynęło ich (okrętów) 1000 a wróciło kilkadziesiąt .

5 Ważniejsze osoby Grecy: Achilles TROJANIE: Patrokles Ulisses Hektor
Agamemnon Menelaos TROJANIE: Hektor Parys Priam Eneasz

6 Przebieg wojny Achilles Hektor Wojna trwała 10 lat. Przewagę mieli na początku Grecy, ale po kłótni Achillesa z Agamennonem Heros przestał walczyć i odtąd siedział w namiocie ignorując prośby Greków. Lecz gdy przybył jego przyjaciel – Patrokles, on dał mu swoją zbroję aby ten zastraszył Trojan. Dał mu jednak dwie przestrogi: nie zbliżaj się do Hektora i nie podjeżdżaj za blisko do Ilionu. Patrokles jednak zapomniał o tym co orzekł Achilles i pędząc na rydwanie gonił wrogów pod samą Troję. Nagle jeden (rydwan) zawrócił i (Patrokles) przypomniał sobie co powiedział Heros. Oto jechał na niego Hektor który zrzucił Achillesowy hełm z jego głowy i go zabił.

7 Przebieg wojny cz. 2 Następnego dnia Achilles dowiedziawszy się o tym, wyzwał Hektora na pojedynek. Walka nie trwała zbyt długo. Już w pierwszym starciu Hektor uniósł oszczep, ale Achilles był szybszy i zabił Hektora, po czym dowiązał go stopami do swego rydwanu i przewlókł jego ciało cztery razy wokół Troi. Kilka dni potem goniąc rydwany wroga Achilles wjechał do miasta. Gdy zsiadł z rydwanu Parys trafił go z łuku w piętę (jedyne miejsce na jego ciele, które nie było chronione). Odtąd Grecy tracili przewagę, do czasu pomysłu króla Itaki – Odyseusza (Ulisessa). Priam

8 Przebieg wojny cz. 3 Odyseusz kazał zbudować z drewna wielkiego konia, do którego schowa się oddział najlepszych wojowników. Już wkrótce okręty odpłynęły, a koń znalazł się pod murami Troi. Trojanie wysłali kilku wojowników, którzy mieli sprawdzić czy aby Grecy na pewno odpłynęli. W miejscu dawnego obozu greckiego natknęli się na człowieka imieniem Synon. Zaczął się użalać przed nimi, że nie wytrzyma długo niesprawiedliwości greckich dowódców i dlatego został tutaj. On też powiedział królowi Priamowi, że Koń Trojański nie jest pułapką. Trojanie wciągnęli konia do miasta.

9 Zakończenie wojny Nocą gdy Trojanie poszli do domów, Synon wypuścił Greków z Konia Trojańskiego, a później stanął na murach i pochodnią dał znak okrętom greckim. Zza niedalekich wysp odpowiedziano mu tym samym znakiem. Wkrótce przybyli Grecy, którym zdrajca otworzył bramy. Jedyną osobą ze strony trojańskiej, która przetrwała był Eneasz. Troję odkrył Henryk Schlieman

10 Zdjęcia wykorzystane w prezentacji pochodzą z filmu „Troja” (2004 r.)


Pobierz ppt "Autor: Wojcieszek Wojciech VB"

Podobne prezentacje


Reklamy Google