Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GRODY ŚREDNIOWIECZNE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GRODY ŚREDNIOWIECZNE."— Zapis prezentacji:

1 GRODY ŚREDNIOWIECZNE

2 Wejście do grodu

3 definicja Gród - prehistoryczna lub średniowieczna osada obronna, otoczona wałem, na terenie Polski najczęściej drewniano-ziemnym. Grody wznoszone były w różnych okresach; na terenie dzisiejszej Polski w epoce brązu i wczesnej epoce żelaza oraz w czasach wczesnego średniowiecza.

4 Grodzisko w Gieczu

5 Co to są grodziska? Pozostałości po grodach przyjmujące formy wałów ziemnych nazywa się grodziskami. Przykładami grodzisk na terenie Polski mogą być np. obiekty znajdujące się na Ostrowie Lednickim, jak również w takich miejscowościach, jak np.Grzybowo i Giecz w Wielkopolsce czy Trzcinica, Stradów w Małopolsce i Więcbork na pomorzu.

6 grodziska - dziś

7 Jak budowano grody? Budowano je na ogół w dolinach na niewielkich wzniesieniach, otaczano rowem lub fosą. Z wybieranej ziemi usypywano kolisty kopiec. Po wyrównaniu i otoczeniu wałem ziemnym, na którym wznoszono palisady, stawiano wewnątrz budynki na planie prostokąta

8

9 funkcje grodów Grody budowano w celu zapewnienia bezpieczeństwa jego mieszkańcom i posiadanemu dobytkowi wykorzystując naturalną budowę terenu oraz wznoszono umocnienia – wały, fosy, palisady. Na terenach wokół grodu pojawiały się podgrodzia. Grody z jednej strony spełniały funkcję sprawowania władzy księcia, a także często były to grody obronne. Kolejnym etapem w życiu grodu mogło być przekształcenie w miasto.

10 Gniezno - rekonstrukcja

11 największe grody historyczne na ziemiach Polskich
W czasach Mieszka I największe Polskie grody to: Poznań Gniezno Włocławek Giecz

12 „trochę” nowszy gród

13 Dziękuję za uwagę !!! 


Pobierz ppt "GRODY ŚREDNIOWIECZNE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google