Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Institut fur Korrosiosschutz Laboratorium – badania nad korozj ą, przenikanie metali do zywno ś ci. Klaudia Kisielewicz klasa 3 aTa Grupa Europa – Direct,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Institut fur Korrosiosschutz Laboratorium – badania nad korozj ą, przenikanie metali do zywno ś ci. Klaudia Kisielewicz klasa 3 aTa Grupa Europa – Direct,"— Zapis prezentacji:

1 Institut fur Korrosiosschutz Laboratorium – badania nad korozj ą, przenikanie metali do zywno ś ci. Klaudia Kisielewicz klasa 3 aTa Grupa Europa – Direct, Drezno, maj 2016 Europejski charakter edukacji zawodowej uczniów z Jarosławskiego „Spo ż ywczaka” 2015-1-PL01-KA102-014794 Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ SEKTOR: Kształcenie i szkolenie zawodowe AKCJA 1 „Mobilno ść osób ucz ą cych si ę i kadry w ramach kształcenia zawodowego”

2 Prezentacja multimedialna Aluminium – jak wpływa na nasz organizm

3 Aluminium – niezdemaskowany wróg Aluminium jest naturalnie wszechobecne na powierzchni ziemi. Ale to jego rozpuszczalna forma, produkowana przez przemysł stanowi problem dla naszego zdrowia. Aluminium jest twarde, lekkie i odporne na korozję. Właśnie ze względu na te właściwości stało się metalem powszechnie stosowanym w naszym codziennym życiu. No i dlatego współczesny człowiek przyjmuje go w zbyt dużej ilości. Aluminium działa toksycznie na nasz organizm.

4 Jakimi drogami aluminium dostaje się do naszego organizmu? Aluminium może przeniknąć do naszego organizmu drogą pokarmową: razem z żywnością, która go zawiera (dodatki chemiczne, gotowanie w aluminiowych garnkach, opakowania wysłane aluminium), razem z lekarstwami osłaniającymi przewód pokarmowy, działającymi neutralizująco na kwasy żołądkowe, np. zawiera go popularne lekarstwo na nadkwasotę Gaviscon, razem z wodą, do której w procesie oczyszczania dodano sole glinu.

5 Aluminium w żywności Aluminium naturalnie występuje w glebie. Zanieczyszczenie środowiska, a dokładniej kwaśne deszcze, sprawiają, ze jest ono łatwiej przyswajalne dla organizmów żywych. W związku z tym ślady aluminium występują w roślinach (owoce, warzywa), a także mięsie, które spożywamy. Przemysł spożywczy stosuje substancje na bazie aluminium jako emulgatory,

6 Gotowanie w garnkach aluminiowych Inną przyczyną przenikania aluminium jest gotowanie potraw bardzo kwasach lub bardzo alkalicznych w garnkach z aluminium. Metal ten bowiem ulega rozpuszczeniu i przenika do żywności. Nasze babcie wiedziały, że np. gotowanie kompotu z rabarbaru wspaniale oczyszcza aluminiowe garnki. Ale nie tylko rabarbar trawi aluminiowy sprzęt kuchenny. Takie samo działanie mają również pomidory, kapusta, szpinak, sosy zawierające ocet, kawa. Dlatego lepiej byłoby zastąpić garnki aluminiowe sprzętem z materiału bardziej obojętnego jak stal nierdzewna lub pyreks. A przynajmniej nie stosować ich do gotowania potraw bardzo zasadowych lub bardzo kwaśnych.

7 Aluminium może przyczynić się do powstawania chorób płuc. Aluminium może również odkładać się w mózgu. Aluminium może mięć swój udział w powstawaniu osteoporozy. Aluminium ma działanie neurotoksyczne.

8 Kilka prostych rad, jak ograniczyć podtruwanie własnego organizmu aluminium : Zastąp garnki z aluminium, garnkami z stali nierdzewnej lub pireksu. Unikaj stosowania folii aluminiowej, szczególnie do owijania żywności bardzo kwaśnej lub bardzo zasadowej. Nie kupuj soków oraz innej żywności w metalowych puszkach. Ich wyściółka może zawierać aluminium. Filtruj wodę z kranu. Unikaj przyjmowania leków zobojętniających soki żołądkowe na bazie glinu. Unikaj żywności przetworzonej, zawierającej dodatki aluminium.

9 Test na przenikalność aluminium do żywności podczas miesięcznej praktyki

10

11

12 Prezentacje multimedialną wykonała uczennica Klaudia Kisielewicz z klasa 3 aTa Technik analityk Jarosław, 22.06.2016


Pobierz ppt "Institut fur Korrosiosschutz Laboratorium – badania nad korozj ą, przenikanie metali do zywno ś ci. Klaudia Kisielewicz klasa 3 aTa Grupa Europa – Direct,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google