Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Kluczborku Szpital Vital Medic dr n. med. Ewa Trejnowska Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpital.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Kluczborku Szpital Vital Medic dr n. med. Ewa Trejnowska Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpital."— Zapis prezentacji:

1 Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Kluczborku Szpital Vital Medic dr n. med. Ewa Trejnowska Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpital Vital Medic w Kluczborku Przewodnicząca Sekcji Mikrobiologii i Zakażeń PTAiIT Regionalny Koordynator Badania PPS HAI&AU ECDC - Point Prevalence Survey – Badanie punktowe występowania zakażeń i stosowania antybiotyków w szpitalach ostrodyżurowych w Polsce

2

3

4 Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpital Vital Medic w Kluczborku

5

6 Początki intensywnej terapii związane są niewątpliwie z okresem epidemii choroby Heinego Medina w 1952 roku. Doświadczenia zdobyte w czasie walki z tą chorobą udowodniły, że powołanie wyodrębnionego oddziału wewnątrzszpitalnego o zwiększonym nadzorze pielęgniarskim, z możliwością zastosowania sztucznego wspomagania oddechu, zwiększa szansę przeżycia chorych. Stworzenie w 1952 roku takiego oddziału w Copenhagen’s Blegdams Hospital w Danii zmniejszyło śmiertelność chorych z 87% do 40%

7 Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpital Vital Medic w Kluczborku Podtrzymywanie funkcji życiowych chorych w stanach zagrożenia życia ma znaczenie priorytetowe w intensywnej terapii. Istotą postępowania w oddziałach intensywnej terapii jest zastosowanie specjalnych technik, polegających na inwazyjnym monitorowaniu oraz wspomaganiu czynności niewydolnych narządów lub układów. Techniki te mogą być stosowane w sposób powtarzalny, niezależnie od przyczyny, która spowodowała konieczność ich zastosowania.

8 Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpital Vital Medic w Kluczborku Tradycyjny cel, którym dla lekarzy i pielęgniarek z oddziałów intensywnej terapii było zmniejszenie śmiertelności, chociaż nadal istotny, został jednak zakwestionowany jako najważniejszy wynik leczenia Wzrost przeżycia chorych przyjmowanych do oddziałów intensywnej terapii spowodował, że w centrum zainteresowania badaczy znalazła się nie tylko ocena śmiertelności w oddziale ale także ocena wyników długoterminowych, takich jak przeżywalność i jakość życia chorych. Ilość łóżek w oddziałach intensywnej terapii powinna wynosić od 2 do 5 % wszystkich łóżek w szpitalu.

9 Dla pacjentów w stanie zagrożenia życia coraz częściej brakuje wolnych miejsc. (2013) http://www.nto.pl/wiadomosci/opolskie/ Wolnych miejsc na oddziałach intensywnej opieki medycznej brakuje w całej Polsce. Opolszczyzna wyróżnia się jednak pod tym względem wyjątkowo niekorzystnie. Część naszych szpitali nie spełnia normy 2% -5% łóżek OIT w szpitalu, gdyż musielibyśmy mieć łącznie 80 łóżek takich łóżek w województwie. W 2013 roku - na Opolszczyźnie było tylko 53 łóżka OIT W 2013 roku była to najgorsza sytuacja w kraju, jeśli chodzi o liczbę łóżek intensywnej terapii na 100 tys. mieszkańców W woj. Opolskim wskaźnik wynosi 5,15, gdy np. w woj. wielkopolskim - 8,42, mazowieckim - 9,23, dolnośląskim - 6,98. woj. Śląskim- 6,6. Nikt jednak nie ma poniżej sześciu łóżek na sto tysięcy Od 2013 roku zwiększono ilość łóżek w oddziałach intensywnej terapii w woj. Opolski, dodając do każdego istniejącego oddziału po 1 łóżku

10 Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpital Vital Medic w Kluczborku

11

12 Dla wyników leczenia pacjentów w stanie zagrożenia życia, ważna jest jakość udzielanej kwalifikowanej pomocy, ale jeszcze ważniejsza – szybkość jej udzielenia. Przy przekroczeniu czasu, który dla każdego zachorowania i stanu pacjenta jest inny, nie uzyskamy zadawalającego wyniku terapii niezależnie od poniesionych kosztów.


Pobierz ppt "Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Kluczborku Szpital Vital Medic dr n. med. Ewa Trejnowska Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpital."

Podobne prezentacje


Reklamy Google