Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Uran to gazowy olbrzym, siódma w kolejności od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jest 4 razy większy od Ziemi. Nazwa pochodzi od greckiego boga Uranosa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Uran to gazowy olbrzym, siódma w kolejności od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jest 4 razy większy od Ziemi. Nazwa pochodzi od greckiego boga Uranosa."— Zapis prezentacji:

1

2 Uran to gazowy olbrzym, siódma w kolejności od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jest 4 razy większy od Ziemi. Nazwa pochodzi od greckiego boga Uranosa. Uran

3 Ma słabo widoczne pierścienie złożone z małych, ciemnych cząstek.

4 Atmosfera Urana, chociaż składa się głównie z wodoru i helu, zawiera więcej zamrożonych substancji lotnych niż u większych planet-olbrzymów. Jego atmosfera jest najzimniejszą atmosferą planetarną w Układzie Słonecznym; minimalna temperatura to -224 °C.

5 W ostatnich latach obserwacje prowadzone z Ziemi ukazały oznaki zmian pór roku i zwiększonej aktywności zjawisk pogodowych, gdy Uran zbliżył się do równonocy. Prędkość wiatru na Uranie może osiągnąć 250 metrów na sekundę (900 km/h).

6 Uran ma 27 znanych księżyców. Ich nazwy są związane z postaciami z dzieł Williama Szekspira i Alexandra Pope'a. Pięć największych satelitów to Miranda, Ariel, Umbriel, Tytania i Oberon.

7 Sir William Herschel obserwował planetę w dniu 13 marca 1781, w ogrodzie swego domu na New King Street 19, ale początkowo (26 kwietnia 1781 r.) ogłosił swoje odkrycie jako kometę.

8 Dziękujemy za uwagę.


Pobierz ppt "Uran to gazowy olbrzym, siódma w kolejności od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jest 4 razy większy od Ziemi. Nazwa pochodzi od greckiego boga Uranosa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google