Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Źródło:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Źródło:"— Zapis prezentacji:

1

2 Źródło:

3 DZIECIŃSTWO Wilhelm Röntgen- urodził się 27 marca 1845 roku w Lennep (Niemcy). Był jedynym dzieckiem średnio zamożnych rodziców Fryderyka Conrada Roentgena i Karoliny z domu Frowein.

4 W roku 1848 rodzina Wilhelma przeniosła się do Holandii gdzie uczęszczał on do szkół w Apellgrun i Utrechcie. Jako uczeń nie wyróżniał się szczególnymi zdolnościami. Bardzo lubił przyrodę.

5 MŁODOŚĆ W 1862r. wstąpił do szkoły technicznej Utrechcie, gdzie został jednak wydalony, niesprawiedliwie oskarżony o wyprodukowanie karykatury jednego z nauczycieli, która faktycznie była zrobiona przez kogoś innego.

6 STUDIA Po kilku latach podjął studia na Uniwersytecie w Utrechcie na kierunku fizycznym. W 1869r. skończył studia doktoranckie. W 1874r. został profesorem w Akademii Rolniczej w Hohenheim w Wirtembergii.

7 Początkowo nie bardzo przykładał się do studiów, ale wkrótce zmienił swoje zachowanie. Po trzech latach studiów uzyskał dyplom inżyniera mechanika. Kilka miesięcy później Roentgen został asystentem profesora Augusta Kundta.

8 Pod jego opieką wykonywał pracę doktorską na temat gazów. W pracowni Kundta opanował technikę eksperymentu, uczył się precyzji pomiarów i odtąd jego nawykiem stała się dokładna analiza błędów doświadczalnych.

9 W 1879 roku, mając już znaczny dorobek naukowy i poparcie sławnych uczonych: Hermana von Helmholtza i Gustawa Kirchhoffa, Roentgen został profesorem zwyczajnym fizyki doświadczalnej w Giessen w Hesji.

10 Cały swój czas poświęcał pracy naukowej. W 1888 roku objął kierownictwo znakomicie wyposażonego Instytutu Fizyki na uniwersytecie w Wrzburgu, którego sześć lat później został rektorem. W tym to właśnie uniwersytecie dokonał swego największego odkrycia – promieniowania X - potem wielu naukowców zaczęło je określać jako promienie rentgena (nazwa obowiązująca m.in. w Polsce i w Niemczech).

11 NAGRODA NOBLA W 1901 Wilhelm Roentgen dostał za swoje odkrycie Nagrodę Nobla jako pierwszy z dziedziny fizyki. Była ona w pełni zasłużona, gdyż ten wynalazek jest na co dzień powszechnie używany i z pewnością uratował życie wielu ludzi.

12 ŻYCIE OSOBISTE W styczniu 1872r. Wilhelm poślubił, starszą od siebie o 6 lat, Berthę Ludwig, córkę zamożnego, wykształconego hotelarza. Bertha była atrakcyjna i nieźle wykształcona. Po czterech latach bezdzietnego małżeństwa Röntgenowie adoptowali sześcioletnią bratanicę Berthy. Małżeństwo to trwało ponad pięćdziesiąt lat i było bardzo szczęśliwe.

13 ŚMIERĆ W ostatnich miesiącach 1922 roku Röntgen zachorował. Wiedział, że jest to choroba śmiertelna, choć lekarze jeszcze nie zdawali sobie z tego sprawy. Zmarł 10 lutego 1923 roku w Monachium. Jego prochy złożono w rodzinnym grobie w Giessen, mieście, w którym on i jego żona Bertha spędzili najszczęśliwsze chwile.

14 PROMIENIE Rodzaj promieniowania elektromagnetycznego. Zakres promieniowania rentgenowskiego znajduje się pomiędzy ultrafioletem i promieniowaniem gamma. Znanym skrótem nazwy jest promieniowanie rtg.

15 ZASTOSOWANIE Promieniowanie rentgenowskie jest wykorzystywane do uzyskiwania zdjęć rentgenowskich, które pozwalają m.in. na diagnostykę złamań kości i chorób płuc oraz do rentgenowskiej tomografii komputerowej. Wysokoenergetyczne promieniowanie rentgenowskie stosowane jest jako wygodna alternatywa napromieniowania.

16 =18&t=3 4-historia_promieni_roentgena.html

17 Pierwsze w historii zdjęcie rentgenowskie przedstawia lewą dłoń Berthy Röntgen – żony. Źródło: brytyjskim-muzeum,wid, ,wiadomosc.html

18 Prześwietlenie ręki promieniami Roentgena. Ilustracja pochodzi z roku Źródło:

19 HISTORIA Jedne z najwcześniejszych badań zostały przeprowadzone przez Williama Crookesa oraz Johanna Wilhelma Hittorfa. Obserwowali oni powstające w lampie próżniowej promieniowanie, które pochodziło z ujemnej elektrody. Promienie te powodowały świecenie szkła w lampie.

20 8 listopada 1895 roku niemiecki naukowiec Wilhelm Röntgen rozpoczął obserwacje promieni katodowych podczas eksperymentów z lampami próżniowymi. 28 grudnia 1895 roku opublikował on wyniki swoich badań w czasopiśmie Würzburgskiego Towarzystwa Fizyczno-Medycznego. Było to pierwsze publiczne ogłoszenie istnienia promieni rentgenowskich, dla których Roentgen zaproponował nazwę promieni X, obowiązującą do chwili obecnej w większości krajów.

21 WŁASNOŚCI PROMIENI X. Promieniowanie rentgenowskie powstaje, gdy elektrony poruszające się z ogromną prędkością zostają nagle zahamowane. Współczesne lampy rentgenowskie zbudowane są ze szklanej opróżnionej z powietrza bańki, wewnątrz której znajdują się anoda i katoda. Elektrony, których źródłem jest katoda tworzą chmurę w bezpośrednim jej sąsiedztwie. Aby chmura ta została wprawiona w ruch, konieczne jest wytworzenie pola elektrycznego w lampie. W tym celu do obu katod przykłada się wysokie napięcie, tak aby anoda miała potencjał dodatni a katoda ujemny. Posiadające ładunek ujemny elektrony pędzą ku dodatniej anodzie, gdzie zostają całkowicie zatrzymane.

22 Otrzymywanie promieniowania rentgenowskiego. Źródło:

23 Źródła: en-bio.html &d=18&t=3 _content&task=view&id=772&Itemid=43

24 Wykonali: -Banaszak Adrian -Hilczer Jakub -Robak Klaudia -Sobierajska Julia -Taborek Aleksandra -Zapałowska Agata


Pobierz ppt "Źródło:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google