Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BYĆ PRZEDSIĘBIORCZYM - nauka przez praktykę Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BYĆ PRZEDSIĘBIORCZYM - nauka przez praktykę Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego."— Zapis prezentacji:

1 BYĆ PRZEDSIĘBIORCZYM - nauka przez praktykę Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

2 RODZAJE ZACHOWAŃ CZŁOWIEKA I PEŁNIONE PRZEZ NIEGO ROLE SPOŁECZNE Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

3 Rodzaje zachowań Być przedsiębiorczym – nauka przez praktykę Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Zachowania międzyludzkie wpływają na nasze stany emocjonalne. Mogą być przyczyną zadowolenia czy szczęścia, ale też niepokoju oraz stresu. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje zachowań: - uległość, - agresja, - asertywność.

4 Zachowanie uległe Być przedsiębiorczym – nauka przez praktykę Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Charakterystyka: - podporządkowanie się innym osobom bądź grupie osób, - ograniczenie własnych praw na rzecz respektowania praw innych. Przyczyny: - brak wiary w siebie, - ucieczka od podejmowania decyzji, - obawa przed reakcją innych.

5 Zachowanie agresywne Być przedsiębiorczym – nauka przez praktykę Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Charakterystyka: - traktowanie innych jako przeciwników, których trzeba pokonać, - łamanie praw innych osób, - osiąganie celów wszystkimi możliwymi sposobami. Przyczyny: - brak wiary w siebie, - chęć zwrócenia na siebie uwagi, - wysoki poziom stresu, nagromadzenie złości.

6 Zachowanie asertywne Być przedsiębiorczym – nauka przez praktykę Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Charakterystyka: - respektowanie praw innych osób w takim samym stopniu jak własnych, - otwartość, szczerość, - wyrażanie własnych poglądów bez poczucia winy. Przyczyny: - szacunek dla siebie oraz innych, - kontrola własnego postępowania, - wiara w siebie i innych.

7 Przykłady różnych zachowań Być przedsiębiorczym – nauka przez praktykę Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego zachowania uległezachowania agresywnezachowania asertywne Nic nie rozumiem z tego, co mówi nauczyciel na lekcji matematyki, ale nie chcę go prosić o ponowne wytłumaczenie. Nie rozumiem tej matematyki! On źle tłumaczy! Przepraszam, czy mógłby pan profesor jeszcze raz wytłumaczyć wcześniejsze zagadnienia?

8 Rola społeczna - pojęcie Być przedsiębiorczym – nauka przez praktykę Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Rola społeczna to ogół zachowań, których społeczeństwo oczekuje od danej osoby, zajmującej określoną pozycję społeczną. Role możemy podzielić na: - przypisane, - osiągane.

9 Rodzaje ról społecznych Być przedsiębiorczym – nauka przez praktykę Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Rola przypisana - rola pełniona przez jednostkę w wyniku posiadania przez nią (niezależnie od woli) cech i właściwości takich jak: wiek, płeć czy rasa. Źródłem ról przypisanych jest kultura. Rola osiągnięta - rola pełniona w wyniku podjętych wyborów i decyzji. Są to oczekiwania dotyczące zachowań jednostki zdeterminowane tym, co w świadomy sposób robi bądź zrobiła (np. studiowanie na uczelni wyższej).

10 Konflikty ról Być przedsiębiorczym – nauka przez praktykę Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Wszyscy odgrywamy w życiu różne role. Czasami są one ze sobą sprzeczne i może to doprowadzić do konfliktu ról. Przykładem może być konieczność zwolnienia z pracy przyjaciela – w wyniku redukcji etatów. Powstaje wtedy problem: którą z ról wybrać – dobrego kolegi czy szefa obiektywnie oceniającego sytuację w firmie.

11 Wymień role, jakie odgrywasz w życiu. Podziel je na te, które zostały Ci przypisane i te, które sam osiągnąłeś. Być przedsiębiorczym – nauka przez praktykę Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


Pobierz ppt "BYĆ PRZEDSIĘBIORCZYM - nauka przez praktykę Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google