Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Postać Beatyfikacja Działalność Kanonizacja. (ur. ok. 1435/1440 w Lipnicy Murowanej, zm. 18 lipca 1482 w Krakowie) - polski święty Kościoła katolickiego,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Postać Beatyfikacja Działalność Kanonizacja. (ur. ok. 1435/1440 w Lipnicy Murowanej, zm. 18 lipca 1482 w Krakowie) - polski święty Kościoła katolickiego,"— Zapis prezentacji:

1 Postać Beatyfikacja Działalność Kanonizacja

2 (ur. ok. 1435/1440 w Lipnicy Murowanej, zm. 18 lipca 1482 w Krakowie) - polski święty Kościoła katolickiego, kapłan ze zgromadzenia oo. Bernardynów. Jeden z patronów Krakowa i studentów. Wspomnienie liturgiczne przypada 18 lipca. Od dnia 3 czerwca 2007 roku – Świętego Kościoła Katolickiego. Wielki syn ziemi polskiej i świadek Chrystusa o duchowości św. Franciszka z Asyżu - charakterystyka Szymona z Lipnicy, nowego polskiego świętego, wygłoszona wczoraj podczas mszy kanonizacyjnej przez papieża Benedykta XVI w pełni oddaje cnoty zakonnika, urodzonego w malutkiej Lipnicy nieopodal Bochni, który dołączył do grona kanonizowanych, a więc najbardziej wyróżnionych postaci Kościoła katolickiego. Benedykt XVI nazwał świętych "arcydziełami bożej miłości". Obok Polaka papież kanonizował wczoraj też troje innych duchownych z Malty, Irlandii i Francji.

3 Beatyfikacja oznacza zaliczenie danej osoby w poczet błogosławionych. Kanonizacja jest kolejnym szczeblem, czyli włączeniem w poczet świętych. Wtedy jest on świętym dla całego kościoła powszechnego, a nie tylko lokalnego jak w przypadku błogosławionego. Błogosławiony może być natomiast np. patronem jakiejś wspólnoty zakonnej i być czczonym w miejscach z nim związanych np. miejscu urodzenia lub działalności duszpasterskiej. Chodzi tu po prostu o geograficzny zasięg kultu. Ale nie tylko. Z kanonizacją mamy do czynienia, gdy po śmierci błogosławionego, za jego sprawą dokona się nowy cud. Musi on być zgodnie z prawem kościelnym potwierdzony. Beatyfikacja oznacza zaliczenie danej osoby w poczet błogosławionych. Kanonizacja jest kolejnym szczeblem, czyli włączeniem w poczet świętych. Wtedy jest on świętym dla całego kościoła powszechnego, a nie tylko lokalnego jak w przypadku błogosławionego. Błogosławiony może być natomiast np. patronem jakiejś wspólnoty zakonnej i być czczonym w miejscach z nim związanych np. miejscu urodzenia lub działalności duszpasterskiej. Chodzi tu po prostu o geograficzny zasięg kultu. Ale nie tylko. Z kanonizacją mamy do czynienia, gdy po śmierci błogosławionego, za jego sprawą dokona się nowy cud. Musi on być zgodnie z prawem kościelnym potwierdzony.

4 Szymon z Lipnicy został beatyfikowany w 1685 roku. Na kanonizację czekał ponad 300 lat. Intensywne zabiegi o uznanie go świętym rozpoczęto w XVII wieku. Jak jednak wiadomo, kościelne młyny mielą wolno, a poza tym trudna historia Polski - najpierw zabory, a potem dwie wojny i czasy komunizmu, opóźniały doprowadzenie sprawy do końca. Warto wspomnieć, że o wstawiennictwo Szymona modlił się tuż przed wyruszeniem na odsiecz Wiedniowi Jan III Sobieski. Potem promotorem zakonnika był ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski. Popularność Szymona jest związana z licznymi uzdrowieniami, jakie dokonały się za jego sprawą na przestrzeni lat. Do tej pory było ich 151. Pod koniec 2006 roku papież Benedykt XVI wydał dekret zezwalający na kanonizację, a ostatecznie na Konsystorzu w dniu 23 lutego 2007 roku wyznaczył datę kanonizacji wielkiego lipniczanina. Zanim to nastąpiło, jeszcze w kwietniu, specjalna komisja kościelna dokonała otwarcia sarkofagu ze szczątkami Szymona, znajdującego się w kościele ojców Bernardynów w Krakowie. Celem było stwierdzenie autentyczności relikwii oraz pobranie cząstek, które zostaną umieszczone w odpowiednich kapsułkach i będą przekazywane do kościołów i parafii, które poproszą o relikwie św. Szymona z Lipnicy. Szymon z Lipnicy jest jednym z patronów Krakowa i opiekunem młodzieży akademickiej oraz kobiet rodzących. Szymon z Lipnicy został beatyfikowany w 1685 roku. Na kanonizację czekał ponad 300 lat. Intensywne zabiegi o uznanie go świętym rozpoczęto w XVII wieku. Jak jednak wiadomo, kościelne młyny mielą wolno, a poza tym trudna historia Polski - najpierw zabory, a potem dwie wojny i czasy komunizmu, opóźniały doprowadzenie sprawy do końca. Warto wspomnieć, że o wstawiennictwo Szymona modlił się tuż przed wyruszeniem na odsiecz Wiedniowi Jan III Sobieski. Potem promotorem zakonnika był ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski. Popularność Szymona jest związana z licznymi uzdrowieniami, jakie dokonały się za jego sprawą na przestrzeni lat. Do tej pory było ich 151. Pod koniec 2006 roku papież Benedykt XVI wydał dekret zezwalający na kanonizację, a ostatecznie na Konsystorzu w dniu 23 lutego 2007 roku wyznaczył datę kanonizacji wielkiego lipniczanina. Zanim to nastąpiło, jeszcze w kwietniu, specjalna komisja kościelna dokonała otwarcia sarkofagu ze szczątkami Szymona, znajdującego się w kościele ojców Bernardynów w Krakowie. Celem było stwierdzenie autentyczności relikwii oraz pobranie cząstek, które zostaną umieszczone w odpowiednich kapsułkach i będą przekazywane do kościołów i parafii, które poproszą o relikwie św. Szymona z Lipnicy. Szymon z Lipnicy jest jednym z patronów Krakowa i opiekunem młodzieży akademickiej oraz kobiet rodzących.

5 Wyróżniał się inteligencją, wiedzą oraz głębokim życiem duchowym i ascezą. Był kaznodzieją katedralnym w Krakowie, przełożonym klasztoru w Tarnowie, mistrzem nowicjatu, delegatem na Kapitułę zakonną we Włoszech. Kiedy w roku 1482 wybuchła w Krakowie epidemia dżumy, Szymon ze swoimi współbraćmi niósł pomoc chorym. Epidemia pochłonęła wiele ofiar w mieście, zmarło wtedy 25 bernardynów. Jednym z nich był Szymon - zmarł 18 lipca 1482 roku. W 1685 r. Szymon został beatyfikowany przez papieża Innocentego IX.

6 …..Szymona z Lipnicy była świętem dla całej archidiecezji krakowskiej i diecezji tarnowskiej, z którymi związany był św. Szymon. Na dzień kanonizacji, niedzielę 3 czerwca, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i biskup ordynariusz tarnowski Wiktor Skworc, wystosowali wspólny list pasterski p.t. "Na wzór św. Szymona bądźmy świadkami miłości Trój jedynego Boga".

7 Św. Szymonie Módl się za nami!!! Św. Szymonie Módl się za nami!!!


Pobierz ppt "Postać Beatyfikacja Działalność Kanonizacja. (ur. ok. 1435/1440 w Lipnicy Murowanej, zm. 18 lipca 1482 w Krakowie) - polski święty Kościoła katolickiego,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google