Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Lokaty terminowe – jeden ze sposobów oszczędzania.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Lokaty terminowe – jeden ze sposobów oszczędzania."— Zapis prezentacji:

1 Lokaty terminowe – jeden ze sposobów oszczędzania

2 Lokata terminowa – to rachunek otwierany na zlecenie klienta w celu przechowywania na nim pewnej kwoty przez określony czas.

3 Oprocentowanie lokaty – to określony procent wypłacany klientowi za to, że zgodził się trzymać swoje oszczędności w danym banku.

4 Oprocentowanie stałe Oprocentowanie zmienne

5 Kapitalizacja ( naliczanie odsetek i dodanie ich do kwoty kapitału, czyli włożonych na lokatę oszczędności)

6 PRZYKŁAD Państwo Pieniążek postanowili wpłacić swoje oszczędności – 18 000 zł, na lokatę terminową z oprocentowaniem stałym 4,5%, na okres dwóch lat, z coroczną kapitalizacją odsetek. Jaką kwotę otrzymają po tych dwóch latach? K n – kapitał końcowy K 0 – kapitał początkowy p% - oprocentowanie

7

8 Lokata odnawialna – to lokata, która sama się przedłuża, jeśli nie wycofamy pieniędzy po danym okresie. Lokata nieodnawialna – kończy się, gdy minie umówiony termin. Lokata negocjowana – forma depozytu, którą banki proponują tym klientom, którzy chcą ulokować większą ilość gotówki.

9 www.nbportal.pl

10 ZADANIE Państwo Dorobczyńscy chcieliby umieścić swoje oszczędności w wysokości 25 000 zł na lokacie terminowej z oprocentowaniem stałym. Założyli, że ich pieniądze mogą znajdować się w depozycie bankowym przez 2 lata. a) Oblicz ile pieniędzy będą mieć na rachunku po 2 latach oszczędzania przy stałym 3,5% oprocentowaniu rocznym z coroczną kapitalizacją odsetek. b) Ile zarobią państwo Dorobczyńscy oszczędzając na lokacie 24-miesięcznej oprocentowanej na 7% za okres 24 miesięcy. c) Która z lokat jest bardziej korzystna?

11 DZIĘKUJĘ I zapraszam do pracy w grupach

12 ROZWIĄZANIE

13

14 c) 26780,63 – 26750 = 30,63 Lokata pierwsza jest bardziej korzystna.


Pobierz ppt "Lokaty terminowe – jeden ze sposobów oszczędzania."

Podobne prezentacje


Reklamy Google