Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Witold Pilecki Urodził się w 1901 r. w północnej Rosji, gdzie jego rodzina została przesiedlona za udział w powstaniu styczniowym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Witold Pilecki Urodził się w 1901 r. w północnej Rosji, gdzie jego rodzina została przesiedlona za udział w powstaniu styczniowym."— Zapis prezentacji:

1

2 Witold Pilecki Urodził się w 1901 r. w północnej Rosji, gdzie jego rodzina została przesiedlona za udział w powstaniu styczniowym.

3 Studiował jednocześnie rolnictwo i sztuki piękne.

4 Z żoną zamieszkali na terenie dzisiejszej Białorusi, wtedy II Rzeczypospolitej Polskiej. Mieli dwoje dzieci Andrzeja i Zofię. Ich pociech wychowywały się w pięknym polskim dworku.

5 Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego. Brał udział w: wojnie polsko- bolszewickiej, kampanii wrześniowej, Powstaniu Warszawskim. Pod okupacją niemiecką współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej.

6 Więzień i organizator ruchu oporu w piekle na ziemi. Autor pierwszych na świecie raportów o ludobójstwie / holokauście tzw. Raportów Pileckiego.

7 Pomagał innym uciekać z obozu. Za działalność konspiracyjną w Auschwitz gen. Stefan Grot-Rowecki awansował go do stopnia porucznika

8 Po II w.ś. w kraju organizował wywiad Rządu RP na Uchodźstwie. Gen. Anders nakazał mu opuścić Polskę. Nie posłuchał rozkazu i został aresztowany przez zdrajców ojczyzny.

9 Zamordowany przez komunistów w 1948 r. po torturach w więzieniu powiedział: „ Oświęcim to była igraszka”.

10 W 2013 r. ś.p. pan por. Witold Pilecki został awansowany do stopnia pułkownika Wojska Polskiego WIECZNA CZEŚĆ I CHWAŁA!

11 WITOLD PILECKI JEST DLA NAS WSZYSTKICH WZOREM WIERNOŚCI, HONORU, ODWAGI


Pobierz ppt "Witold Pilecki Urodził się w 1901 r. w północnej Rosji, gdzie jego rodzina została przesiedlona za udział w powstaniu styczniowym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google