Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zadania tekstowe z wykorzystaniem twierdzenia Pitagorasa Opracowanie: Beata Szabat.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zadania tekstowe z wykorzystaniem twierdzenia Pitagorasa Opracowanie: Beata Szabat."— Zapis prezentacji:

1 Zadania tekstowe z wykorzystaniem twierdzenia Pitagorasa Opracowanie: Beata Szabat

2 Zadania tekstowe Najważniejsza w rozwiązywaniu zadań tekstowych jest oczywiście analiza treści i właściwej matematyzacji problemu. Co to znaczy? Zmatematyzować problem zadania oznacza znaleźć matematyczne metody pozwalające ten problem rozwiązać.

3 Kiedy stosujemy tw. Pitagorasa? Aby móc korzystać z twierdzenia Pitagorasa należy w treści zadania odnaleźć trójkąt prostokątny. Najłatwiej to zrobić wykonując rysunek pomocniczy ilustrujący treść zadania.

4 Przykład 1 Jaką co najmniej średnicę musi mieć okrągły stół, aby zmieścił się na nim arkusz papieru o wymiarach 40cmx50cm? 50cm 40cmd. Średnica stołu musi być większa niż 64 cm.

5 Przykład 2. Karta do gry ma wysokość 9cm. Aby pojedynczy domek z kart był stabilny, tworzące go karty powinny być rozstawione na około 6cm. Ile centymetrów będzie mieć konstrukcja wykonana z czterech warstw takich domków?

6 Rozwiązanie 6cm 9cm h 3cm. Cztery warstwy domków będą miały wysokość prawie 34 cm.

7 Przykład 3 9m x Drabina ma długość 15m, Oblicz wysokość budynku. Wysokość domu wynosi 12 m.

8

9 Zadania do rozwiązania. 1.(5pkt) Lustro ma wymiary 2,2m x 2,2m. Czy można je przenieść przez drzwi o wymiarach 1m x 2m? 2. (5pkt) 12m 10m Przystanek autobusowy znajduje się przy prostokątnym skwerku. Niektórzy pasażerowie skracają sobie drogę do przystanku. O ile metrów jest ich droga do przystanku krótsza?


Pobierz ppt "Zadania tekstowe z wykorzystaniem twierdzenia Pitagorasa Opracowanie: Beata Szabat."

Podobne prezentacje


Reklamy Google