Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wycieczka po Londynie.  Londyn to stolica Zjednoczonego Królestwa i największe miasto w Unii Europejskiej. Jest on jednym z najważniejszych światowych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wycieczka po Londynie.  Londyn to stolica Zjednoczonego Królestwa i największe miasto w Unii Europejskiej. Jest on jednym z najważniejszych światowych."— Zapis prezentacji:

1 Wycieczka po Londynie

2  Londyn to stolica Zjednoczonego Królestwa i największe miasto w Unii Europejskiej. Jest on jednym z najważniejszych światowych centrów biznesowych, finansowych i kulturalnych. Centrum Londynu (the City) jest miejscem gdzie swoje główne siedziby mają największe międzynarodowe banki i firmy. Jest on również miastem, w którym znajdują się cztery obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, mianowicie: the Tower of London, obserwatorium astronomiczne w Greenwich, Królewskie Ogrody Botaniczne i obszar obejmujący Pałac Westminster, Westminster Abbey i Kościół Świętej Małgorzaty.

3

4  Londyn jest miastem, które nieodwołalnie kojarzy się z kilkoma elementami. Pierwszy z nich to oczywiście niepowtarzalny Big Ben - dzwon ze St. Stephen Tower czyli wieży zegarowej. Dziś nazwą tą określa się zarówno sam dzwon jak i całą wieżę z zegarem. I od tego właśnie miejsca rozpoczynamy zwiedzanie.

5  Kolejny londyński symbol to Tower Bridge - jeden z najpiękniejszych mostów zwodzonych świata. Jego ważące po około 1100 ton przęsła są w stanie unieść się w ciągu półtorej minuty otwierając drogę oceanicznym statkom.

6 Słynne więzienie Tower of London porównywalnym niemalże z francuską Bastylią gościła w filmach historycznych jako symbolika władzy kościoła i króla. Dziś w Tower znajduje się jedna z najcenniejszych na świecie kolekcja klejnotów koronnych ze słynnym 530- karatowym diamentem.

7  Royal Parks of London, czyli królewskie parki w Londynie to zespół ośmiu parkówŁącznie zajmują one powierzchnię ok. 5 500 akrów w Wielkim Londynie. Należą do nich takie obiekty, jak: Hyde Park i Kensington Gardens (dwa parki sąsiadujące ze sobą), Green Park, Regent's Park i St. James's Park - największe tereny zielone w centrum Londynu. Na uwagę zasługuje Chelsea Physic Garden – jeden z najstarszych ogrodów botanicznych w Wielkiej Brytanii, założony w 1673 roku w celu badania leczniczych właściwości roślin, a otwarty dla publiczności w 1983 roku. Starszy od niego jest tylko ogród botaniczny Uniwersytetu w Oksfordzie.

8 Royal Park of London

9  Naszym kolejnym przystankiem podczas wycieczki jest Trafalgar Square - jedno z najważniejszych miejsc i zarazem swoiste serce Londynu. Wybudowany w XIX w. na miejscu dawnych królewskich stajni z inicjatywy króla regenta Jerzego IV. Głównym projektantem został John Nash, a po jego śmierci budowę nadzorował Sir Charles Barry. Centralnym punktem Trafalgar Square jest kolumna Nelsona, zaprojektowana w stylu korynckim i mierząca 52 m wraz z podstawą. Na szczycie kolumny stoi posąg Lorda Nelsona wysokości 5,5 m. Podstawę zdobią cztery lwy z późniejszego okresu. Na placu jest też duża liczba rzeźb i dwie fontanny. Dookoła usytuowano wiele interesujących budynków z National Gallery na czele. W północno- wschodnim narożniku znajduje się kościół parafialny St Martin-in-the- Fields z XVIII w.

10 Następnie możemy zobaczyć Cannon Street Railway Bridge – jest to most nad Tamizą w centrum Londynu, pomiędzy mostami Southwark Bridge i London Bridge. Pełni też rolę głównego dworca kolejowego Londynu. Projektantami tego mostu byli Johan Hankshawa i Johan Wolfe – Barry. Budowla powstawała w latach 1863 – 1866 specjalnie na potrzeby kolei brytyjskich - South Estern Railway. Pierwotnie most posiadał 5 łuków a jago kolumny zdobione były w stylu doryckim. Pod koniec XIX wieku most był przedłużany, a w latach 70 XX wieku usunięto z niego wszystkie zdobienia.

11  Katedra Św. Pawła położona jest w samym centrum Londynu w dzielnicy the City. Jest ona przepięknym budynkiem w środku którego znajduje się kilka galerii. Do najsłynniejszych z nich należą Stone Gallery (z widokiem na Tamizę) czy Whispering Galery (zbudowaną w taki sposób, że słowo wypowiedziane na jej jednym końcu jest doskonale słyszalne na drugim).

12  Harrods to wielki dom handlowy zlokalizowany przy Brompton Road w Londynie. Sklep powstał w 1834 r. i od tamtej pory jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Londynie. Wsławił się on miedzy innymi zainstalowaniem pierwszych schodów ruchomych na świecie (1898 r.).

13  Kolejnym miejscem godnym naszej uwagi jest British Museum - Muzeum historii i kultury ludzkości zawierające eksponaty dokumentujące dzieję człowieka od starożytności po czasy współczesne.

14 Londyńska mgła  Mieszkający w Anglii przyzwyczaili się już do częstych mgieł, które potrafią paraliżować życie przez wiele dni. Nie raz zdarzało się, że mgły spowiły Wyspy Brytyjskie tuż przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy na lotniskach z tego powodu ugrzęzły dziesiątki tysięcy osób chcących np. wrócić na święta do swoich krajów. Powracamy do tego ciekawego tematu ponieważ jest to klasyczny przykład typowej angielskiej pogody. Jednak jak się okazuje w historii angielska mgła wcale nie była taką samą mgłą jak dzisiaj, ale smogiem, czyli zanieczyszczeniami pochodzącymi z kominów fabryk. Tak było w dziewiętnastym i na początku dwudziestego wieku. Obecnie wraz z wprowadzeniem norm jakości powietrza trujące gazy są mniejszym zagrożeniem, ale mimo to podczas mgły smog wciąż się pojawia.

15  Będąc w Londynie nie sposób przegapić jest licznych czerwonych autobusów i czerwonych budek telefonicznych, które charakteryzują stolicę Anglii.

16  Naszą wycieczkę kończymy w Buckingham Palace – Oficjalnej rezydencji Brytyjskiego monarchy usytuowanej w City of Westminster przy Saint James Park, pomiędzy parkami świętego Jakuba, Green Parkiem i prywatnym ogrodem królowej. Znajduję się w nim galeria sztuki znana jako Queen’s Galery.

17 Dziękujemy za uwagę  Źródła:  - Internet:  http://londyn.lovetotravel.pl/  Wikipedia i Google Grafika  - podręcznik do geografii


Pobierz ppt "Wycieczka po Londynie.  Londyn to stolica Zjednoczonego Królestwa i największe miasto w Unii Europejskiej. Jest on jednym z najważniejszych światowych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google