Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SYMBOLIKA IGRZYSK OLIMPIJSKICH Iga Skura kl. 1Gs2.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SYMBOLIKA IGRZYSK OLIMPIJSKICH Iga Skura kl. 1Gs2."— Zapis prezentacji:

1 SYMBOLIKA IGRZYSK OLIMPIJSKICH Iga Skura kl. 1Gs2

2 Symbole IO:  Flaga Olimpijska  Motto Olimpijskie  Znicz Olimpijski  Hymn Olimpijski  Ślubowanie Olimpijskie  Credo Olimpijskie  Maskotka Olimpijska

3 FLAGA OLIMPIJSKA Prostokątna flaga, przedstawiająca na białym tle pięć złączonych okręgów symbolizujących przyjaźń mieszkańców i sportowców pięciu kontynentów. Flagę tę zaprojektował inicjator wskrzeszenia idei olimpijskiej baron Pierre de Coubertin w Sztokholmie w 1912, zaś w 1913 ustalono jakie barwy odpowiadają poszczególnym kontynentom. Pierwszą flagę wciągnięto na maszt podczas igrzysk olimpijskich w 1920 roku w Antwerpii. Oryginał pierwszej flagi olimpijskiej znajduje się obecnie w Muzeum Olimpijskim w Lozannie. Poszczególne barwy symbolizują: Niebieski - Europa Żółty - Azja Czarny - Afryka Zielony - Australia Czerwony - Ameryka

4 MOTTO OLIMPIJSKIE „Citus, Altius, Fortius” oznacza „Szybciej, Wyżej, Mocniej”. Tę łacińską maksymę wymyślił ojciec Didon, francuski nauczyciel. Odzwierciedla dążenie sportowca do idealnej harmonii i nieustannego rozwoju swego ciała i umysłu. Symbolizuje też odwieczny cel rozwoju ludzkiej cywilizacji, który jest źródłem jej aktualnego statusu.

5 ZNICZ OLIMPIJSKI Został wprowadzony na igrzyskach w Berlinie w 1936 i przetrwał w tradycji olimpijskiej do dziś. Symbol nieustającego związku nowożytnych igrzysk ze starożytną olimpiadą. Ogień jest zapalany w greckiej Olimpii, następnie przekazywany kolejnym sportowcom przenoszącym go w miejsce igrzysk w tzw. sztafecie olimpijskiej. Ostatnia osoba niosąca pochodnię i zapalająca znicz olimpijski pochodzi z kraju w którym odbywają się igrzyska.

6 HYMN OLIMPIJSKI Pojawił się po raz pierwszy na pierwszych igrzyskach nowożytnych w 1896 roku Autorem słów był Kostis Palamas, natomiast muzykę skomponował Spiridon Samaras. Od tego czasu na każde następne igrzyska komponowano oddzielny hymn. W 1958 Międzynarodowy Komitet Olimpijski przyjął hymn z 1896 jako oficjalny hymn olimpijski. Mimo to na igrzyska w Rzymie w 1960 skomponowano (po raz ostatni) odrębny hymn. Od igrzysk w Tokio w 1964 hymn z igrzysk Atenach w 1896 jest stałą częścią ceremoniału olimpijskiego. Choć hymn oryginalnie powstał w języku greckim, wielokrotnie podczas igrzysk wykonywano go w języku kraju goszczącego igrzyska.

7 ŚLUBOWANIE OLIMPIJSKIE Składane jest przez jednego z zawodników oraz jednego z sędziów podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich. Sportowiec i sędzia, reprezentujący kraj organizujący igrzyska, trzyma róg flagi olimpijskiej i składa przysięgę. Sędzia, z kraju goszczącego igrzyska, także składa przysięgę.

8 CREDO OLIMPIJSKIE „ Najważniejsze w Igrzyskach Olimpijskich jest nie zwycięstwo, ale udział, podobnie jak w życiu nie jest najważniejszy triumf, ale walka. Nie samo zwycięstwo jest istotne, lecz sprawiedliwa rywalizacja.”

9 MASKOTKA OLIMPIJSKA Po raz pierwszy maskotka olimpijska pojawiła się w 1968 r. na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Grenoble (Francja). Od tej pory na każde igrzyska projektowana jest jedna lub kilka maskotek. Zwykle są to zwierzęta charakterystyczne dla danego obszaru. Niedźwiadek Misza (IO w Moskwie 1980 r.) – pierwsza maskotka wykorzystywana na szerszą skalę.

10 ŹRÓDŁA: http://malczewska.zawiercie.powiat.pl/olimpiada/index.php?artykul=52#medale http://malczewska.zawiercie.powiat.pl/olimpiada/index.php?artykul=52#credo http://pl.wikipedia.org/wiki/Maskotka_igrzysk_olimpijskich www.wikipedia.org www.google.pl


Pobierz ppt "SYMBOLIKA IGRZYSK OLIMPIJSKICH Iga Skura kl. 1Gs2."

Podobne prezentacje


Reklamy Google