Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Być kobietą, być kobietą..” Szymon Kraszewski. Wygląd kobiet na przestrzeni epok ulegał nieustannym zmianom. Prezentacja ta przedstawia wygląd kobiet.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Być kobietą, być kobietą..” Szymon Kraszewski. Wygląd kobiet na przestrzeni epok ulegał nieustannym zmianom. Prezentacja ta przedstawia wygląd kobiet."— Zapis prezentacji:

1 „Być kobietą, być kobietą..” Szymon Kraszewski

2 Wygląd kobiet na przestrzeni epok ulegał nieustannym zmianom. Prezentacja ta przedstawia wygląd kobiet średniowiecza, renesansu, i baroku.średniowieczarenesansubaroku

3 Średniowiecze Ubiór chłopski we wczesnym średniowieczu u kobiet składał się najczęściej z długiej płóciennej koszuli (od XV w. ozdobionej kołnierzykiem) na która od pasa zakładano 1-2 zapaski tworzące rodzaj długiej spódnicy. Plecy okrywano obszernym rąbkiem, a na głowę zakładano chustę lub czepiec.

4 Renesans W renesansie ceniono kobiety o bardziej krągłych kształtach. Elegantki nosiły suknie wyszywane złotą nitką i naszywane drogocennymi kamieniami. Za ładne uważano kwadratowe dekolty i krezy – rodzaje sztywnego szerokiego kołnierza, bądź zasłaniającego szyję w formie grubego kółka, bądź rozciętego i stojącego dookoła kwadratowego dekoltu, dając ozdobne tło dla twarzy.

5 Barok Strój kobiecy w okresie baroku był w porównaniu z męskim znacznie skromniejszy. Odzież damska wzorowała się w ogólnych zarysach na konwencji szat męskich. Dopiero w latach kolejnych i to stopniowo kształtował się proces uniezależniania się mody damskiej. Na suknie, składające się z marszczonych spódnic złączonych z obcisłym stanikiem zarzucały szlachcianki jako okrycie wierzchnie delie, kontusiki i szuby. Zamożniejsze szyły je z kosztownych tkanin jedwabnych, aksamitnych, z brokatów i złotogłowi. Stroje męskie i kobiece były zdobione piórkami, wstążkami i koronkami.

6 W dziejach europejskiego stroju można wyróżnić trzy okresy: Pierwszy – od starożytności do XIV wieku, kiedy to ubiory był długie i fałdziste i właściwie wszyscy nosili się podobnie – mężczyźni i kobiety, bogaci i niezamożni. Drugi- trwał od XIV do XIX wieku. Radykalnie zmienił się wtedy strój męski Trzeci – i na zachodzie i na wschodzie Europy zmiany przyniosło uprzemysłowienie i wszystkie jego społeczne konsekwencje. XIX wiek to ubiór zindywidualizowany

7 Koniec


Pobierz ppt "„Być kobietą, być kobietą..” Szymon Kraszewski. Wygląd kobiet na przestrzeni epok ulegał nieustannym zmianom. Prezentacja ta przedstawia wygląd kobiet."

Podobne prezentacje


Reklamy Google