Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Podsumowanie badań profilaktycznych - rak szyjki macicy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Podsumowanie badań profilaktycznych - rak szyjki macicy"— Zapis prezentacji:

1 Podsumowanie badań profilaktycznych - rak szyjki macicy
lek. Agnieszka Wrzesińska Projekt pn. „Równi w zdrowiu – profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów oraz promocja zdrowia w powiecie kwidzyńskim” finansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu państwa w ramach Programu PL 13 Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu.

2 Rak szyjki macicy

3 Rak szyjki macicy - statystyki
Jest to DRUGI, po raku piersi, najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet na świecie. Co roku notuje się 500 tysięcy nowych zachorowań, z czego około 270 tysięcy kobiet umiera. W skali Europy przedstawia się to następująco: 60 tysięcy kobiet choruje, 30 tysięcy umiera… W Polsce notuje się ponad 3600 NOWYCH ZACHOROWAŃ rocznie, z czego 1800 kobiet UMIERA. Pod względem statystyk ZACHOROWALNOŚCI i UMIERALNOŚCI z powodu tej choroby Polska zajmuje CZOŁOWE miejsce wśród krajów Unii Europejskiej.

4 Rak szyjki macicy - statystyki

5 Cała prawda o raku szyjki macicy
Rak szyjki macicy stanowi zagrożenie dla każdej kobiety, niezależnie od wieku, statusu społecznego czy trybu życia. Choroba ta może przekreślić szanse na macierzyństwo. W Polsce niestety nadal często prowadzi do śmierci. Wciąż zbyt mało kobiet wie, że rakowi szyjki macicy można zapobiegać w prosty sposób – poprzez regularne wykonywanie badań cytologicznych!

6 Rak szyjki macicy – cichy zabójca
Rak szyjki macicy rozwija się latami i nie daje początkowo żadnych objawów. 60% przypadków raka szyjki macicy rozpoznaje się w Polsce bardzo późno – w 2-gim, a nawet w 3-cim stopniu zaawansowania, kiedy leczenie jest już mniej skuteczne. Kobiety zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, kiedy zauważą niepokojące objawy, co może świadczyć już o zaawansowanym stadium raka. Jeśli dotyczy to Ciebie, nie zwlekaj z wizytą u ginekologa!

7

8 Do objawów raka szyjki macicy należą:
nietypowe krwawienie z pochwy (plamienie między miesiączkami, krwawienie miesięczne, które trwa dłużej i jest bardziej obfite niż zwykle, krwawienie po menopauzie), krwawienie kontaktowe (po stosunku seksualnym, prysznicu lub badaniu ginekologicznym), obfite upławy z pochwy, ból podczas stosunku seksualnego, bóle podbrzusza,

9 Czynniki ryzyka rozwoju raka
przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV typ 16, 18), wiek rok życia, liczni partnerzy seksualni, wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego (ok. 16 roku życia), liczne porody, stwierdzone wcześniej stany zapalne pochwy, zmiany w badaniach cytologicznych, palenie papierosów, wieloletnia hormonalna antykoncepcja, dieta uboga w antyoksydanty,

10 HPV (wirus brodawczaka ludzkiego)

11 HPV (wirus brodawczaka ludzkiego)
Znanych jest ponad 100 typów wirusa. Wirus HPV przenoszony jest zwykle podczas kontaktu seksualnego, a także w wyniku kontaktu ze skórą okolicy narządów płciowych partnera. Większość zakażeń HPV jest bezobjawowa i ustępuje samoistnie, ale niektóre z nich mogą doprowadzić do powstania raka. Raka wywołują typy onkogenne. Za ponad 70% zakażeń, które prowadzą do rozwoju nieprawidłowych komórek i w konsekwencji do rozwoju nowotworu odpowiada typ 16 i 18.

12 Najskuteczniejszą metodą profilaktyki raka szyjki macicy
jest połączenie szczepień przeciwko wirusowi HPV i regularnie wykonywanej cytologii.

13 Badanie cytologiczne Jest pierwszym i najważniejszym badaniem diagnostycznym, które wykrywa nie tylko zaawansowaną postać raka, ale i stany go poprzedzające, które często są wyleczalne. Pozwala na określenie stanu komórek kanału i tarczy szyjki macicy, pobranych za pomocą specjalnej jednorazowej szczoteczki. Jest to obecnie najprostszy i nieinwazyjny sposób wykrycia zmian nowotworowych w obrębie szyjki macicy.

14 Cytologia ratuje życie!
Cytologię powinna wykonywać każda kobieta aktywna seksualnie i każda, która rozpoczęła współżycie. Badanie cytologiczne najlepiej jest wykonywać pomiędzy 10 a 18 dniem cyklu miesiączkowego, co najmniej 2 dni po miesiączce lub 5 dni przed. Wg statystyk 60% kobiet, które choruje na raka szyjki macicy, nigdy wcześniej nie robiło cytologii! W Polsce rutynowym badaniom cytologicznym poddaje się jedynie około 1/3 kobiet!

15 Cytologia ratuje życie!
Zalecane jest wykonywanie badania cytologicznego najlepiej raz na rok (nie rzadziej niż co 3 lata). Pozwala to wykryć nawet bardzo niewielkie zmiany przednowotworowe na szyjce macicy, dzięki czemu leczenie będzie można zastosować szybko i skutecznie. Istotą cytologii nie jest tylko wykrycie raka, ale upewnienie się, że z organizmem jest wszystko w porządku. Kobiety pomiędzy 25 a 59 rokiem życia są objęte programem NFZ bezpłatnego badania cytologicznego raz na 3 lata.

16 A co jeśli…? W razie stwierdzenia nieprawidłowości w badaniu cytologicznym, kolejnym etapem diagnostyki jest pobranie wycinka (fragmentu tkanki) z obszaru szyjki, w którym podejrzewamy wystąpienie zmiany nowotworowej. Wycinek (lub biopsję) pobiera się zazwyczaj za pomocą kolposkopu – urządzenia optycznego umożliwiającego oglądanie szyjki macicy i wnętrza pochwy pod dużym powiększeniem. Dopiero wynik badania histo-patologicznego umożliwia postawienie rozpoznania raka przedinwazyjnego lub inwazyjnego oraz rozpoczęsie odpowiedniego leczenia.

17 Nie musisz umierać na raka szyjki macicy ! Zrób cytologię!
A zatem… Nie musisz umierać na raka szyjki macicy ! Zrób cytologię!

18 „Równi w zdrowiu” W ramach projektu pn. „Równi w zdrowiu – profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów oraz promocja zdrowia w powiecie kwidzyńskim” na dzień dzisiejszy wykonano następującą ilość badań profilaktycznych: badanie laboratoryjne (morfologia z rozmazem) – 2351, konsultacja ginekologiczna – 960, bad. USG przezpochwowe – 480, badanie cytologiczne – 2352, badanie kolposkopowe – 66.

19 Na zakończenie…

20 Dziękuję za uwagę Projekt pn. „Równi w zdrowiu – profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów oraz promocja zdrowia w powiecie kwidzyńskim” finansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu państwa w ramach Programu PL 13 Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu.


Pobierz ppt "Podsumowanie badań profilaktycznych - rak szyjki macicy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google