Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Podsumowanie badań profilaktycznych - rak szyjki macicy lek. Agnieszka Wrzesińska Projekt pn. „Równi w zdrowiu – profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Podsumowanie badań profilaktycznych - rak szyjki macicy lek. Agnieszka Wrzesińska Projekt pn. „Równi w zdrowiu – profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów."— Zapis prezentacji:

1 Podsumowanie badań profilaktycznych - rak szyjki macicy lek. Agnieszka Wrzesińska Projekt pn. „Równi w zdrowiu – profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów oraz promocja zdrowia w powiecie kwidzyńskim” finansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 oraz budżetu państwa w ramach Programu PL 13 Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu.

2 Rak szyjki macicy

3 Rak szyjki macicy - statystyki Jest to DRUGI, po raku piersi, najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet na świecie. Co roku notuje się 500 tysięcy nowych zachorowań, z czego około 270 tysięcy kobiet umiera. W skali Europy przedstawia się to następująco: 60 tysięcy kobiet choruje, 30 tysięcy umiera… W Polsce notuje się ponad 3600 NOWYCH ZACHOROWAŃ rocznie, z czego 1800 kobiet UMIERA. Pod względem statystyk ZACHOROWALNOŚCI i UMIERALNOŚCI z powodu tej choroby Polska zajmuje CZOŁOWE miejsce wśród krajów Unii Europejskiej.

4 Rak szyjki macicy - statystyki

5 Cała prawda o raku szyjki macicy Rak szyjki macicy stanowi zagrożenie dla każdej kobiety, niezależnie od wieku, statusu społecznego czy trybu życia. Choroba ta może przekreślić szanse na macierzyństwo. W Polsce niestety nadal często prowadzi do śmierci. Wciąż zbyt mało kobiet wie, że rakowi szyjki macicy można zapobiegać w prosty sposób – poprzez regularne wykonywanie badań cytologicznych!

6 Rak szyjki macicy – cichy zabójca Rak szyjki macicy rozwija się latami i nie daje początkowo żadnych objawów. 60% przypadków raka szyjki macicy rozpoznaje się w Polsce bardzo późno – w 2-gim, a nawet w 3- cim stopniu zaawansowania, kiedy leczenie jest już mniej skuteczne. Kobiety zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, kiedy zauważą niepokojące objawy, co może świadczyć już o zaawansowanym stadium raka. Jeśli dotyczy to Ciebie, nie zwlekaj z wizytą u ginekologa!

7

8 Do objawów raka szyjki macicy należą: nietypowe krwawienie z pochwy (plamienie między miesiączkami, krwawienie miesięczne, które trwa dłużej i jest bardziej obfite niż zwykle, krwawienie po menopauzie), krwawienie kontaktowe (po stosunku seksualnym, prysznicu lub badaniu ginekologicznym), obfite upławy z pochwy, ból podczas stosunku seksualnego, bóle podbrzusza,

9 Czynniki ryzyka rozwoju raka przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV typ 16, 18), wiek 45 - 55 rok życia, liczni partnerzy seksualni, wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego (ok. 16 roku życia), liczne porody, stwierdzone wcześniej stany zapalne pochwy, zmiany w badaniach cytologicznych, palenie papierosów, wieloletnia hormonalna antykoncepcja, dieta uboga w antyoksydanty,

10 HPV (wirus brodawczaka ludzkiego)

11 Znanych jest ponad 100 typów wirusa. Wirus HPV przenoszony jest zwykle podczas kontaktu seksualnego, a także w wyniku kontaktu ze skórą okolicy narządów płciowych partnera. Większość zakażeń HPV jest bezobjawowa i ustępuje samoistnie, ale niektóre z nich mogą doprowadzić do powstania raka. Raka wywołują typy onkogenne. Za ponad 70% zakażeń, które prowadzą do rozwoju nieprawidłowych komórek i w konsekwencji do rozwoju nowotworu odpowiada typ 16 i 18.

12 Najskuteczniejszą metodą profilaktyki raka szyjki macicy jest połączenie szczepień przeciwko wirusowi HPV i regularnie wykonywanej cytologii.

13 Badanie cytologiczne Jest pierwszym i najważniejszym badaniem diagnostycznym, które wykrywa nie tylko zaawansowaną postać raka, ale i stany go poprzedzające, które często są wyleczalne. Pozwala na określenie stanu komórek kanału i tarczy szyjki macicy, pobranych za pomocą specjalnej jednorazowej szczoteczki. Jest to obecnie najprostszy i nieinwazyjny sposób wykrycia zmian nowotworowych w obrębie szyjki macicy.

14 Cytologia ratuje życie! Cytologię powinna wykonywać każda kobieta aktywna seksualnie i każda, która rozpoczęła współżycie. Badanie cytologiczne najlepiej jest wykonywać pomiędzy 10 a 18 dniem cyklu miesiączkowego, co najmniej 2 dni po miesiączce lub 5 dni przed. Wg statystyk 60% kobiet, które choruje na raka szyjki macicy, nigdy wcześniej nie robiło cytologii! W Polsce rutynowym badaniom cytologicznym poddaje się jedynie około 1/3 kobiet!

15 Cytologia ratuje życie! Zalecane jest wykonywanie badania cytologicznego najlepiej raz na rok (nie rzadziej niż co 3 lata). Pozwala to wykryć nawet bardzo niewielkie zmiany przednowotworowe na szyjce macicy, dzięki czemu leczenie będzie można zastosować szybko i skutecznie. Istotą cytologii nie jest tylko wykrycie raka, ale upewnienie się, że z organizmem jest wszystko w porządku. Kobiety pomiędzy 25 a 59 rokiem życia są objęte programem NFZ bezpłatnego badania cytologicznego raz na 3 lata.

16 A co jeśli…? W razie stwierdzenia nieprawidłowości w badaniu cytologicznym, kolejnym etapem diagnostyki jest pobranie wycinka (fragmentu tkanki) z obszaru szyjki, w którym podejrzewamy wystąpienie zmiany nowotworowej. Wycinek (lub biopsję) pobiera się zazwyczaj za pomocą kolposkopu – urządzenia optycznego umożliwiającego oglądanie szyjki macicy i wnętrza pochwy pod dużym powiększeniem. Dopiero wynik badania histo-patologicznego umożliwia postawienie rozpoznania raka przedinwazyjnego lub inwazyjnego oraz rozpoczęsie odpowiedniego leczenia.

17 Nie musisz umierać na raka szyjki macicy ! Zrób cytologię! A zatem…

18 „Równi w zdrowiu” W ramach projektu pn. „Równi w zdrowiu – profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów oraz promocja zdrowia w powiecie kwidzyńskim” na dzień dzisiejszy wykonano następującą ilość badań profilaktycznych: -badanie laboratoryjne (morfologia z rozmazem) – 2351, -konsultacja ginekologiczna – 960, -bad. USG przezpochwowe – 480, -badanie cytologiczne – 2352, -badanie kolposkopowe – 66.

19 Na zakończenie…

20 Dziękuję za uwagę Projekt pn. „Równi w zdrowiu – profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów oraz promocja zdrowia w powiecie kwidzyńskim” finansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 oraz budżetu państwa w ramach Programu PL 13 Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu.


Pobierz ppt "Podsumowanie badań profilaktycznych - rak szyjki macicy lek. Agnieszka Wrzesińska Projekt pn. „Równi w zdrowiu – profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów."

Podobne prezentacje


Reklamy Google