Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rodzaje, budowa i zasada działania drukarek

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rodzaje, budowa i zasada działania drukarek"— Zapis prezentacji:

1 Rodzaje, budowa i zasada działania drukarek
Urządzenia techniki komputerowej Identyfikacja i charakteryzowanie urządzeń zewnętrznych komputera Rodzaje, budowa i zasada działania drukarek

2 Cel zajęć W toku lekcji nauczysz się:
budowy i zasad tworzenia wydruku w drukarkach igłowych, atramentowych i laserowych porównywać parametry obrazu tworzonego przez poszczególne drukarki podstawowych parametrów charakteryzujących wydruk jakie rodzaje interfejsów są stosowanych w drukarkach jakie występują inne urządzenia „paradrukujące”

3 Agenda Drukarka igłowa Drukarka atramentowa Drukarka laserowa
Drukarka wierszowa Inne Drukarki Parametry drukarek Wydruki Interfejsy drukarek Inne urządzenia „paradrukujące” Słowniczek

4 Drukarka wierszowa DW-401 (EC-7033M)
Autor Satko Date= |Author= Stako

5 Przypomnienie Urządzenia wejścia-wyjścia, służą do komunikacji
komputera z użytkownikiem, komputerem lub innym urządzeniem. Część urządzeń wejścia-wyjścia znajduje się wewnątrz obudowy jednostki centralnej komputera, często nawet bezpośrednio na płycie głównej. Natomiast te urządzenia we/wy, które są przypięte do komputera za pomocą kabli lub komunikują się z komputerem w inny sposób (np. falami radiowymi lub za pomocą podczerwieni), zwane są peryferiami komputerowymi.

6 Agenda Drukarka igłowa Drukarka atramentowa Drukarka laserowa
Drukarka wierszowa Inne Drukarki Parametry drukarek Wydruki Interfejsy drukarek Inne urządzenia „paradrukujące” Słowniczek

7 Mechanizm drukarki w akcji:

8 Mechanizm drukarek igłowych i atramentowych
jest podobny silnik napędu głowicy przesuwa ją wzdłuż wałka, co powoduje wydrukowanie kolejnej linii.

9 Drukarka igłowa Drukarka igłowa
wykorzystuje do drukowania taśmę barwiącą podobną do tej stosowanej w maszynach do pisania główną zaletą jest tania eksploatacja

10 Drukarka igłowa możliwość drukowania kilku kopii na papierze samokopiującym (do dziś często używana do druku faktur), najczęściej spotykane są głowice 9- i 24-igłowe, istnieją także drukarki wielogłowicowe (każda głowica drukuje fragment wiersza), drukarka może pracować w trybie tekstowym, drukując znaki o wzorach zapamiętanych w pamięci drukarki (komputer podaje tylko numery ich kodów), trybie graficznym, drukując obraz zgodnie z otrzymanymi z komputera sygnałami określającymi położenie każdego punktu obrazu.

11 Drukarka igłowa Mechanizm powstawania wydruku

12 Agenda Drukarka igłowa Drukarka atramentowa Drukarka laserowa
Drukarka wierszowa Inne Drukarki Parametry drukarek Wydruki Interfejsy drukarek Inne urządzenia „paradrukujące” Słowniczek

13 Drukarka atramentowa Drukarka atramentowa
drukuje poprzez umieszczanie na papierze bardzo małych (od kilku do kilkudziesięciu pikolitrów) kropli specjalnego tuszu do drukowania, umożliwiają druk w kolorze,

14 Drukarka atramentowa w niektórych drukarkach można stosować specjalne tusze "fotograficzne" (lepiej oddają barwy przy drukowaniu zdjęć) oraz inne dodatkowe kolory, wadą tanich drukarek atramentowych są wysokie koszty eksploatacji (wysoka cena tuszu w stosunku do ilościowej możliwości pokrycia nim papieru).

15 Drukarka atramentowa ludzki zmysł wzroku jest wrażliwy na trzy podstawowe kolory - czerwony, zielony i niebieski za taki, sposób analizy odpowiada budowa oka, składające się z m.in. pręcików czopków Im większe jest natężenie docierającego do receptorów światła, tym silniejsze jest wrażenie jasności postrzeganego obrazu (pręciki) i intensywności występujących w nim barw (czopki). (addytywnej metoda składania kolorów)

16 Drukarka atramentowa addytywna metoda składania kolorów

17 Drukarka atramentowa Podczas tworzenia kolorowego wydruku drukarki atramentowe posługują się subtraktywnym modelem definiowania barw CMY (C - Cyan, M - Magenta, Y - Yellow) lub CMYK (jak CMY plus K - BlacK). Dopiero po nałożeniu wszystkich składowych warstw atramentu na papierze pojawia się prawidłowo wydrukowany kolorowy obraz. W tańszych konstrukcjach rezygnuje się czasem z koloru czarnego, który otrzymuje się przez połączenie pozostałych trzech barw składowych

18 Drukarka atramentowa subtraktywna metoda składania kolorów

19 Drukarka atramentowa Poprawne odwzorowanie czerni zapewnia model CMY,
ale w praktyce okazuje się, iż dopiero zastosowanie dodatkowego czarnego atramentu umożliwia uzyskanie prawdziwej czerni.

20 Drukarka atramentowa stosowanie różnych schematów mieszania barw utrudnia wykorzystywanie kolorów w systemach komputerowych (RGB nie można bezpośrednio przekształcić na kolory CMYK), drukarki nie nanoszą na papier koloru powstałego z uprzednio wymieszanych barw, lecz stosują tzw. dithering - drukują blisko siebie punkty w barwach podstawowych, które dopiero oglądane z większej odległości dają wrażenie ostatecznego koloru.

21 Drukarka atramentowa zestawy punktów na papierze układają się według określonego wzorca, tzw. rastra drukarki, z uwagi na fakt, że różne drukarki mogą posiadać raster o zupełnie innej strukturze, do uzyskania identycznego odcienia barwy potrzeba w każdym przypadku innej domieszki koloru czarnego.

22 Drukarka atramentowa wykorzystuje się specjalne systemy zarządzania barwami, np. mechanizm profili systemu Windows lub zaawansowany system Kodak Color Management, stosowany w dużych programach graficznych i DTP, system taki zawiera już lub specjalnie definiuje dla każdego urządzenia oddzielny profil barw, który jest zapamiętywany w pliku ICM lub ICC (ang. Intelligent Color Management/Correction), profil określa przestrzeń barwną danego urządzenia, (opisuje, jakie kolory może ono generować), w profilu znajdują się instrukcje określające, sposób w jaki przy zmianie urządzenia należy modyfikować kolory, aby zachować ich oryginalne odcienie.

23 Drukarka atramentowa Drukarka atramentowa ma głowicę przesuwaną poziomo, dlatego też drukuje tekst po jednej linii, Należy ona do drukarek nieuderzeniowych. Atrament (tusz) jest "wystrzeliwany" z głowicy małymi kropelkami bezpośrednio na papier, przy czym kropla może być wypychana przez pęcherzyk gazu powstający w wyniku podgrzewania atramentu (rysunek) bądź w wyniku oddziaływania mechanicznego głowicy wykorzystującej zjawisko piezoelektryczne.        W drukarce atramentowej nie można drukować na papierze wielowarstwowym (ze względu na sposób powstawania obrazu). Drukarki atramentowe zazwyczaj drukują na pojedynczych arkuszach, a nie na składance. Mają duże wymagania co do jakości papieru. Jako drukarki nieuderzeniowe, pracują ciszej od drukarek mozaikowych. Drukarki atramentowe często konstruuje się jako przenośne. Są drukarki atramentowe kolorowe, pozwalające uzyskiwać obrazy o bardzo dobrej jakości (wierności kolorów)

24 Drukarka atramentowa w akcji

25 Drukarka atramentowa Termiczna metoda druku (ang. drop-on-demand - kropla na żądanie) bazuje na zjawisku zwiększania objętości atramentu pod wpływem wzrostu temperatury, każdy kanał umieszczony w głowicy wyposażony został w elementy grzewcze, które w kilka mikrosekund mogą osiągnąć temperaturę kilkuset stopni Celsjusza. pod wpływem nagłej zmiany warunków otoczenia wytwarza się para wypychająca z dyszy kroplę atramentu.

26 Drukarka atramentowa Termiczna metoda druku

27 Drukarka atramentowa Termiczna metoda druku

28 Drukarka atramentowa Piezoelektryczna metoda druku
w głowicy drukarki umieszczone są elementy piezoelektryczne (zmieniające swój kształt w zależności od natężenia przepływającego przez nie prądu) pod wpływem zwiększonego natężenia prądu wzrasta ciśnienie w wypełnionym atramentem kanale głowicy, skokowy wzrost ciśnienia powoduje wystrzelenie kropli barwnika z dyszy.

29 Drukarka atramentowa Piezoelektryczna metoda druku

30 Drukarka atramentowa Wielkość kropli atramentu barwiącego jest uzależniona od rozdzielczości drukarki

31 Agenda Drukarka igłowa Drukarka atramentowa Drukarka laserowa
Drukarka wierszowa Inne Drukarki Parametry drukarek Wydruki Interfejsy drukarek Inne urządzenia „paradrukujące” Słowniczek

32 Drukarka laserowa Drukarka laserowa
drukarki laserowe charakteryzują się bardzo wysoką jakością dużą szybkością wydruku, druk pod wpływem wody się nie rozpływa

33 Drukarka laserowa Drukarka laserowa – zasada działania
dokument przygotowany w aplikacji tłumaczony jest do postaci zrozumiałej przez drukarkę i w takiej postaci jest do niej przesyłany, informacje odczytywane są przez specjalny procesor RIP (ang. Raster Image Procesor), do którego należy rozpoznanie zastosowanego języka opisu strony (np.: PostScript lub PCL) oraz przygotowanie rastrowego obrazu dokumentu w pamięci drukarki. cały ten proces może mocno obciążać procesor drukarki (moc obliczeniowa RIP-a ma duży wpływ na wydajność danego modelu)

34 Drukarka laserowa Drukarka GDI
urządzenie współpracujące z systemem Windows, korzystające wyłącznie z funkcji Windows Printing System, będącej jego integralną częścią. w celu przygotowania finalnej postaci drukowanego dokumentu drukarki GDI używają procesora komputera, po czym przetworzone dane przesyłane są do drukarki w postaci skompresowanej bitmapy. dzięki takiemu rozwiązaniu zmniejszono ilość pamięci RAM w drukarce oraz zrezygnowano ze specjalizowanego procesora RIP, zastępując go prostszym i tańszym układem, odpowiedzialnym tylko za komunikację z pecetem.

35 Drukarka laserowa PostScript firmy Adobe i PCL (ang. Printer Command Line) Hewletta-Packarda są językami opisu strony, czyli "dialektami" rozumianymi przez drukarki, ich sterowniki i oprogramowanie, które opisują wygląd drukowanego dokumentu. w tych językach zapisywana jest zarówno struktura dokumentu (marginesy, odstępy, kolory, kroje pism, położenie grafik oraz sposób ich prezentacji), jak i jego zawartość (tekst i grafika), a także informacje sterujące pracą urządzenia wyjściowego - najczęściej drukarki.

36 Drukarka laserowa PostScript wykorzystywany jest w przemyśle poligraficznym - tam, gdzie zadania graficzne wymagają najwyższej jakości i dokładności opisu przetwarzanych danych. niezależność sprzętowa, język ten nie został opracowany z myślą o wykorzystaniu go w konkretnej kategorii urządzeń, plik postscriptowy może być wysłany na dowolne urządzenie wyposażone w jego interpreter i przetworzony do postaci finalnej, dając za każdym razem identycznie wyglądającą stronę (w miarę możliwości urządzenia). powstało do tej pory kilka wersji tego języka, m.in. Level 1, 2, 3 .     

37 Drukarka laserowa PCL, bardziej skupia się na sterowaniu funkcjami drukarki niż na precyzyjnej kontroli wyglądu strony PCL nie jest niezależny sprzętowo - sterownik tworzy wydruki specjalnie dla konkretnego modelu drukarki. kolejne wersje PCL-a powstawały razem z poszczególnymi generacjami drukarek HP (jego twórcy). we współczesnych drukarkach laserowych spotyka się PCL 4, PCL 5e i najnowszą wersję - PCL 6, która pozwala na tworzenie modułowego, obiektowo zorientowanego opisu strony.

38 Drukarka laserowa Drukarki laserowe należą do kategorii urządzeń stronicowych. najpierw wczytywane są wszystkie dane dotyczące jednej strony, następnie informacje te są przetwarzane, później drukowane.

39 Drukarka laserowa Drukarka laserowa – drukowanie
wałek selenowy jest elektryzowany, następnie naświetlany (światłem laserowym lub diod LED), miejsca naświetlone tracą swój ładunek elektryczny i nie przyciągają cząsteczek tonera, następnie toner z wałka przenoszony jest na papier, na końcu prowadzony jest proces utrwalania wydruku, karta papieru przechodzi przez fuser – utrwalacz termiczny, (toner jest rozgrzewany i wprasowywany w kartkę papieru),

40 Schemat działania drukarki laserowej 

41 Drukarka laserowa

42 Drukarki laserowe kolorowe
Technika Revolver Technika Inline wydruki kolorowe - dodatkowe pojemniki z barwnym tonerem - cztery barwy podstawowe: czarna, żółta, purpurowa i niebiesko-zielona. Wszystkie kolory pochodne - za pomocą mieszania barw w procesie rastrowania. Dla oka ludzkiego efekt końcowy jest analogiczny do przypadku użycia rzeczywistych barw mieszanych. Technika Revolver - tonery w oddzielnych kasetach, ładowane do "magazynka" - rewolweru, udostępniając kolejno poszczególne kolory tonera - podczas jednego obrotu bębna nanoszony jest jeden kolor, utrwalanie tonera, po nałożeniu wszystkich kolorów strona transportowana jest na zewnętrz. Szybkość druku kolorowego - czterokrotnie mniejsza ni dla druku monochromatycznego. Technika Inline - znacznie szybsza - kartka na taśmie transportowej przesuwa się pod czterema oddzielnymi jednostkami drukującymi, odpowiadającymi poszczególnym kolorom podstawowym (podobnie do technologii offsetowej). Utrwalanie w analogicznie do druku czarno-białego. Takie rozwiązanie sprawia, że maksymalne szybkości druku monochromatycznego i kolorowego są identyczne.

43 Drukarka laserowa w akcji

44 Drukarki laserowe kolorowe
Pionowy jednoprzebiegowy mechanizm firmy Canon, Pionowy jednoprzebiegowy mechanizm firmy Canon, stosowany m.in. w drukarce hp LaserJet 4600, pozwala drukować z taka sama prędkością jak przy obróbce dokumentów czarno-białych.

45 Drukarki laserowe kolorowe
jednoprzebiegowy mechanizm (Epson C4000) Fuji-Xerox: jednoprzebiegowy mechanizm (Epson C4000) - 24 str/min. ,

46 Drukarka laserowa W zależności od technologii, toner znajduje się
wewnątrz pojemnika wchodzącego w skład zespołu drukującego lub stanowiącego oddzielny element drukarki.

47 Drukarki elektroluminescencyjne (LED)

48 Drukarki elektroluminescencyjne (LED)
Drukarki ledowe lub diodowe, niewiele różnią się od drukarek laserowych, a jakość druku jest identyczna. Jedyna różnica jest to, e zamiast lasera do naświetlania obrazu strony używana jest dioda.

49 Agenda Drukarka igłowa Drukarka atramentowa Drukarka laserowa
Drukarka wierszowa Inne Drukarki Parametry drukarek Wydruki Interfejsy drukarek Inne urządzenia „paradrukujące” Słowniczek

50 Drukarki wierszowe

51 Drukarki wierszowe Bez możliwości graficznych, tekst drukują do 2000 wierszy na minutę, tylko na papierze wstęgowym. Wymagana wysoka precyzja od mechanizmu kroków z własnym zestawem znaków, ustawiają się jednocześnie i odciskają cały wiersz. Możliwość ciągłej pracy, wysoka cena i niska jakość wydruku, duży hałas, brak możliwości drukowania grafiki i często brak znaków specjalnych. Sprzęt “heavy duty” (do ciężkich zadań) w wielkich firmach, ośrodkach obliczeniowych. Podłączane są bezpośrednio do głównych (centralnych) komputerów lub serwerów sieciowych.

52 Agenda Drukarka igłowa Drukarka atramentowa Drukarka laserowa
Drukarka wierszowa Inne Drukarki Parametry drukarek Wydruki Interfejsy drukarek Inne urządzenia „paradrukujące” Słowniczek

53 Inne Drukarki Drukarki termiczne Drukarki rozetkowe
Drukarki elektrostatyczne Drukarki jonowe Naświetlarki Drukarki przestrzenne Drukarki rozetkowe Popularne jeszcze w latach 80-tych XXw. Drukarki rozetkowe (wirująca głowica), to w zasadzie przyłączone do komputera elektryczne maszyny do pisania. Wadami tych drukarek jest, duży hałas, brak możliwości drukowania grafiki, problemy ze zmianami wielkości i rodzajów czcionek. Drukarki elektrostatyczne Zasada działania podobna jest w drukarkach mozaikowych - zamiast uderzenia przekazywane są ładunki elektryczne na specjalny papier - naładowany atrament przyciągany jest przez papier - skomplikowana technologia, wysoka cena i specjalny papier ale ogromne prędkości druku. Drukarki jonowe Technologia polega na utworzeniu niejawnego obrazu strony na powierzchni bębna do którego przyciągane są cząsteczki tonera. Pozwala na drukowanie na różnego rodzaju mediach np. płytach CD i opakowaniach kartonowych. Podstawowa zaleta drukarek jonowych jest uproszczony mechanizm nakładania barwnika - zwiększa to jej niezawodność. Ten rodzaj urządzeń stosowany jest wszędzie tam gdzie klasyczne drukarki mogą być przecinane. Duże rozdzielczości (1440 dpi) i szybkość (30 stron/min). Naświetlarki Rodzaj drukarek do tworzenia obrazu strony na foliach (i slajdach). Wysoka rozdzielczość (2400 dpi). Do zastosowań profesjonalnych, cena bardzo wysoka. Z-Corporation (www.zcorp.com) – „drukarka” trójwymiarowa – do wytwarzania modeli przestrzennych obiektów. Proszek (gips albo skrobia i celuloza) Spoiwo – szybkowiążąca ciecz natryskowo wprowadzana na warstwy proszku. 40 000,- $ / koniec 2007 roku

54 Drukarka termiczna drukująca na specjalnym papierze termicznym, który ciemnieje pod wpływem ciepła. Nie są potrzebne taśma barwiąca, toner czy tusz. Najczęściej jest stosowana w kasach i drukarkach fiskalnych. Zalety: szybkość wydruku, bardzo niski poziom hałasu. Wadą jest zanikanie wydruku, szczególnie pod wpływem światła słonecznego lub wysokiej temperatury.

55 Drukarka termiczna

56 Drukarka ZPrinter 450 (trójwymiarowa)
Koszt wydruku to około 3 dolary za cal sześcienny. Rozdzielczość druku sięga 300 dpi na 450 dpi.

57 Wydruki drukarki 3D

58 Agenda Drukarka igłowa Drukarka atramentowa Drukarka laserowa
Drukarka wierszowa Inne Drukarki Parametry drukarek Wydruki Interfejsy drukarek Inne urządzenia „paradrukujące” Słowniczek

59 Parametry drukarek Najważniejsze parametry drukarek
rozdzielczość (dpi) szybkość druku (strony na sekundę) maksymalne miesięczne obciążenie (tyś. stron) zainstalowany bufor pamięci (MB)

60 Parametry drukarek Koszty eksploatacji - koszt wydruku określonej liczby stron (np. 1000, 10000) koszt tonera / bębna lub zasobników atramentu potrzebnego do wydrukowania określonej liczby stron

61 Agenda Drukarka igłowa Drukarka atramentowa Drukarka laserowa
Drukarka wierszowa Inne Drukarki Parametry drukarek Wydruki Interfejsy drukarek Inne urządzenia „paradrukujące” Słowniczek

62 Wydruki Papier a jakość wydruków

63 Wydruki Papier a jakość wydruków

64 Wydruki Wydruk testowy

65 Wydruki drukarki atramentowe wyposażane są w system monitorowania poziomu tuszu w zasobnikach. Większość urządzeń wcześniej sygnalizuje konieczność wymiany zbiorników odpowiednim komunikatem sterownika Windows. Jeśli mimo ostrzeżeń użytkownik nie wymieni zasobnika, z czasem zamiast jednolicie wypełnionych powierzchni kolory na wydrukach staną się wyblakłe. Zdarza się i tak, że urządzenie do końca drukuje z poprawną jakością, a gdy zabraknie barwnika, po prostu przerywa pracę.

66 Wydruki Materiały zastępcze
Materiały zastępcze mogą w znaczny sposób obniżyć koszty eksploatacji drukarek. Aczkolwiek stosując materiały eksploatacyjne od innych firm musimy się liczyć, że jakość wydruków będzie niższa.

67 Agenda Drukarka igłowa Drukarka atramentowa Drukarka laserowa
Drukarka wierszowa Inne Drukarki Parametry drukarek Wydruki Interfejsy drukarek Inne urządzenia „paradrukujące” Słowniczek

68 Interfejsy drukarek Najczęściej spotykane interfejsy drukarek: USB
LPT (SPP/ EPP/ ECP) SPP – (ang. Standard Parallel Ports) - najstarsza specyfikacja, port zapewnia najniższy transfer (150 KB/s), komunikacja może być dwukierunkowa. EPP - (ang. Enhanced Parallel Port) - najczęściej stosowany standard, prędkość odpowiada prędkości ECP, port równoległy nie używa jednak kanału DMA. ECP – (ang. Enhanced Capabilities Port) - port używa DMA i oferuje najwyższe prędkości (do 3 MB/s).

69 Agenda Drukarka igłowa Drukarka atramentowa Drukarka laserowa
Drukarka wierszowa Inne Drukarki Parametry drukarek Wydruki Interfejsy drukarek Inne urządzenia „paradrukujące” Słowniczek

70 Inne urządzenia „paradrukujące”
Ploter (ang. plotter) urządzenie peryferyjne, służące do pracy z dużymi płaskimi powierzchniami, mogące nanosić obrazy, wycinać wzory, grawerować itp. pierwotnie mianem plotera określano sterowane komputerowo urządzenie kreślące - rysujące za pomocą specjalnego pióra.

71 Agenda Drukarka igłowa Drukarka atramentowa Drukarka laserowa
Drukarka wierszowa Inne Drukarki Parametry drukarek Wydruki Interfejsy drukarek Inne urządzenia „paradrukujące” Słowniczek

72 Słowniczek Toner - barwnik występujący pod postacią drobnej, czarnej (w przypadku drukarek kolorowych również w barwach podstawowych), pylistej substancji. Toner znajduje się wewnątrz pojemnika wchodzącego w skład mechanizmu drukującego lub będącego oddzielną częścią drukarki. Duplekser - moduł druku dwustronnego, będący opcjonalną lub integralną częścią drukarki. Dzięki niemu możliwe jest automatyczne drukowanie na obu stronach kartki.     

73 Słowniczek Raster - siatka punktów (o różnej wielkości lub różnym zagęszczeniu) użyta w celu symulowania odcieni szarości na urządzeniu monochromatycznym; np. amplitudowy (poligraficzny) lub częstotliwościowy (FM, stochastyczny) Rastrowanie - proces przekształcania informacji o charakterze tonalnym (np. zdjęcia) na monochromatyczną mapę bitową przez utworzenie odpowiedniego rastra. RIP (Raster Image Procesor) - specjalizowany układ, który odczytuje dane transmitowane z komputera i przygotowuje rastrowy obraz dokumentu w pamięci drukarki.      

74 Słowniczek Serwer druku (printserver) - moduł programowy wchodzący w skład sieciowego systemu operacyjnego (np. Novell NetWare, Windows NT itp.) lub sprzętowy (może stanowić integralną część drukarki lub być do niej podłączany w formie dodatkowego modułu bądź urządzenia zewnętrznego), pozwalający współdzielić zasoby drukarki przez poszczególnych użytkowników sieci.

75 Ćwiczenie

76 Ćwiczenia Oblicz koszty eksploatacji wybranej przez siebie drukarki atramentowej oraz drukarki laserowej, Uzasadnij, kiedy, zalecany by był zakup drukarki atramentowej a kiedy laserowej,

77 Podsumowanie Po zakończeniu tej lekcji będziesz wiedział i umiał:
budowę i zasady tworzenia wydruku w drukarkach igłowych, atramentowych i laserowych porównywać parametry obrazu tworzonego przez poszczególne drukarki wymienić podstawowe parametry charakteryzujące wydruk powiedzieć jakie rodzaje interfejsów są stosowanych w drukarkach jakie występują inne urządzenia „paradrukujące”

78 Pytania Daj możliwość zadania pytań dotyczących prezentacji.


Pobierz ppt "Rodzaje, budowa i zasada działania drukarek"

Podobne prezentacje


Reklamy Google