Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dlaczego warto myć zęby?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dlaczego warto myć zęby?"— Zapis prezentacji:

1 Dlaczego warto myć zęby?
Zuzanna Sapletta kl.4c

2 ZDROWE ZĘBY Zęby są bardzo ważne dla każdego człowieka – małego i dużego. Mocne zęby są potrzebne, żeby pogryźć i przeżuć jedzenie tak, aby dało się połknąć. Dlatego regularnie myj zęby, żeby były czyste, mocne i zdrowe. Zęby przydają się także podczas mówienia, zwłaszcza te z przodu.

3 RÓŻNE KSZTAŁTY ZĘBÓW Każdy człowiek ma trzy rodzaje zębów: 1) SIEKACZE - rosną z przodu, mają szeroką, ostrą krawędź. Używasz ich jak noża, żeby odkroić – czyli odgryźć – kęs jedzenia. 2) KŁY – znajdują się za siekaczami po obydwu stronach. Używasz ich do chwytania i odrywania jedzenia. 3) TRZONOWE - znajdują się z tyłu. Używasz ich do rozcierania i miażdżenia pokarmu.

4 DWA KOMPLETY ZĘBÓW Każdy z nas ma dwa komplety zębów. Pierwszy to zęby mleczne. Zaczynają Ci one rosnąć, kiedy masz od sześciu do dziewięciu miesięcy. Zanim będziesz mieć pięć lat, urośnie Ci dwadzieścia zębów. Drugi komplet zębów rośnie pod zębami mlecznymi. Są to zęby stałe. Jest ich trzydzieści dwa. Zęby mleczne Zęby stałe Zęby mleczne Zęby stałe

5 Kwas może uszkodzić zęby i zrobić dziurę w szkliwie.
BUDOWA ZĘBA Ząb składa się z trzech warstw. Warstwa zewnętrzna – szkliwo – jest najtwardszą substancją w twoim ciele. Zębina, która znajduje się pod szkliwem, jest tak mocna jak kość. Środek zęba wypełnia miękka miazga, która zawiera naczynia krwionośne i nerwy. U W A G A !!! Kwas może uszkodzić zęby i zrobić dziurę w szkliwie. Taką dziurę nazywamy próchnicą ;-(

6 CO POWODUJE PRÓCHNICĘ? W Twojej buzi znajdują się malutkie, niewidoczne gołym okiem organizmy zwane bakteriami. Żywią się cukrem, który pozostaje w buzi w resztkach pokarmu. W miarę jak bakterie jedzą cukier, tworzą kamień nazębny. Kamień nazębny zawiera kwas, który może spowodować próchnicę zębów. Kamień i bakterie atakują również dziąsła. Chore dziąsła mogą krwawić.

7 MYCIE ZĘBÓW B A R D Z O W A Ż N E !!!
Kiedy myjesz zęby, usuwasz z nich cukier i kamień nazębny. Koniecznie myj zęby rano i przed pójściem spać. Staraj się także robić to po każdym posiłku.

8 PAMIĘTAJ - CUKIER SZKODZI ZĘBOM !
Słodkie potrawy i napoje szkodzą zębom. Napoje gazowane, ciasta, ciasteczka, cukierki i czekolada zawierają dużo cukru. Kiedy je jesz, resztki cukru zostają w Twojej buzi i mogą spowodować próchnicę. Po zjedzeniu albo wypiciu czegoś słodkiego napij się wody. W ten sposób wypłuczesz cukier z buzi. A jeszcze lepiej – po prostu umyj zęby !!!


Pobierz ppt "Dlaczego warto myć zęby?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google