Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 Zastanawiamy się nad tytułem, co on może oznaczać i na jaką tematykę wskazywać;  Analizujemy ilustracje ( Jeśli występują);  Wymieniamy propozycje.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " Zastanawiamy się nad tytułem, co on może oznaczać i na jaką tematykę wskazywać;  Analizujemy ilustracje ( Jeśli występują);  Wymieniamy propozycje."— Zapis prezentacji:

1

2  Zastanawiamy się nad tytułem, co on może oznaczać i na jaką tematykę wskazywać;  Analizujemy ilustracje ( Jeśli występują);  Wymieniamy propozycje tego, czego najprawdopodobniej dowiemy się z tekstu;  Zwracamy uwagę na zapis danego utworu.

3  Działa nasza wyobraźnia. Tworzymy w głowach obraz tego, o czym czytamy;  Zastanawiamy się nad postępowaniem bohaterów, staramy się je sprawiedliwie ocenić;  Wracamy do fragmentów dla nas niejasnych;  Tłumaczymy znaczenie trudniejszych słów, korzystając ze słowników. Układamy z nimi zdania, aby zostały one zapamiętane.  Wykonujemy ilustracje obrazujące akcję.

4  Zadajemy rówieśnikom pytania do tekstu, sprawdzamy słuszność odpowiedzi;  Ustnie streszczamy treść utworu, omawiamy świat przedstawiony, tematykę;  Ustalamy, czego dowiedzieliśmy się dzięki temu tekstowi;  Określamy uczucia w nas panujące podczas czytania;  Wypisujemy najważniejsze wydarzenia, wiążemy je z poszczególnymi bohaterami.  Układamy krzyżówki i rebusy do tekstu.

5  Przekładamy fragment danego tekstu na komiks;  Tworzymy plan wydarzeń;  Ustalamy prawdziwość zdań dotyczących treści tekstu. Argumentujemy własne zdanie i słuchamy zdania innych, nawet jeśli jest odmienne.  Układamy zagadki do tekstu.

6  CO TO JEST TEKST?

7  INFORMACYJNE;  LITERACKIE;  REKLAMOWE.

8  Przekazuje wiedzę o otaczającym świecie. Jest jak najbliższy faktom, wydarzeniom.  Dlaczego Kolumb przepłynął ocean?  Kiedy wielki włoski podróżnik K. Kolumb wypłynął w 1492 r. z Hiszpanii, miał nadzieję na znalezienie drogi morskiej do Indii. Uważał, że rejs będzie szybszy i bezpieczniejszy.

9  Jest to utwór pisany prozą lub wierszem ( poezją).  Proza – wydarzenia opisuje narrator. Nie ma tu ani rymów, ani podziału na wersy czy strofy.  Wszedłszy do swego pokoju, pan Fogg zawołał: - Obieżyświacie! - Obieżyświat nie odzywał się. - - Obieżyświacie! – powtórzył pan Fogg, nie podnosząc głosu.

10  Poezja – utwory pisane zazwyczaj wierszem. Przedstawiają uczucia, przeżycia osoby mówiącej w wierszu. Znajdują się tu różne środki poetyckie. Pewnego dnia wyjdę z domu o świcie, tak cicho, że nawet się nie zbudzicie (…).

11  Inaczej reklama. Ma zachęcić do nabycia czegoś lub skorzystania z usługi. Lataj bezpośrednio z nami! Szybko, tanio i bezpiecznie. Gwarantujemy, że przelot naszą linią lotniczą dostarczy Ci niesamowitych wrażeń!

12

13  USTALAMY TEMATYKĘ; czyli to, o czym tekst mówi.  ZNACZENIE UTWORU; wyodrębniamy główną myśl tekstu.  WYMIENIAMY BOHATERÓW I NAJWAŻNIEJSZE WĄTKI;  WRACAMY DO AUTORA, CO GO SKŁONIŁO DO NAPISANIA TEGO TEKSTU;  NADAJEMY TYTUŁY POSZCZEGÓLNYM JEGO CZĘŚCIOM;  WCIELAMY SIĘ W ROLĘ BOHATERÓW, OMAWIAMY, JAK MY BYŚMY SIĘ ZACHOWALI W DANEJ SYTUACJI

14  Dzielimy informacje/ wydarzenia na ważne i mniej ważne ( pierwszorzędne i drugorzędne);  Wyciągamy wnioski płynące z tekstu.

15 Każda grupa zaznacza: a) Kolorem zielonym ważne informacje, b) Czerwonym drugorzędne, c) Żółtym informacje wyrażone wprost, d) Niebieskim temat tekstu, e) Pomarańczowym wyrazy o znaczeniu przenośnym, f) Fioletowym wniosku wynikające z tekstu.


Pobierz ppt " Zastanawiamy się nad tytułem, co on może oznaczać i na jaką tematykę wskazywać;  Analizujemy ilustracje ( Jeśli występują);  Wymieniamy propozycje."

Podobne prezentacje


Reklamy Google