Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BLISKO NAS, czyli co znajdziesz w lasach otaczających nasze osiedle „Kokociniec”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BLISKO NAS, czyli co znajdziesz w lasach otaczających nasze osiedle „Kokociniec”"— Zapis prezentacji:

1 BLISKO NAS, czyli co znajdziesz w lasach otaczających nasze osiedle „Kokociniec”

2 1 Nadleśnictwo Katowice powstało ponad 40 lat temu z połączenia nadleśnictw Imielin, Murcki i Panewnik. Lasy, którymi nasze nadleśnictwo się opiekuje charakteryzują się dużą różnorodnością i bogactwem przyrody. Porastają one 644 km². Większość z nich zaliczana jest do lasów ochronnych, bo rosną na terenach dużych miast przemysłowych. Nadleśnictwo Katowice powstało ponad 40 lat temu z połączenia nadleśnictw Imielin, Murcki i Panewnik. Lasy, którymi nasze nadleśnictwo się opiekuje charakteryzują się dużą różnorodnością i bogactwem przyrody. Porastają one 644 km². Większość z nich zaliczana jest do lasów ochronnych, bo rosną na terenach dużych miast przemysłowych.

3 Katowice są jednym z najbardziej zalesionych miast w Polsce! Obszary leśne zajmują ponad 42% ich powierzchni. Wokół osiedla Kokociniec rozciągają się Lasy Panewnickie, w których można znaleźć wiele pięknych i ciekawych miejsc. Można tu odpocząć i wyciszyć się, spacerując, biegając czy jeżdżąc na rowerach po przygotowanych do tego ścieżkach. Katowice są jednym z najbardziej zalesionych miast w Polsce! Obszary leśne zajmują ponad 42% ich powierzchni. Wokół osiedla Kokociniec rozciągają się Lasy Panewnickie, w których można znaleźć wiele pięknych i ciekawych miejsc. Można tu odpocząć i wyciszyć się, spacerując, biegając czy jeżdżąc na rowerach po przygotowanych do tego ścieżkach.

4 Otaczające nas lasy są piękne o każdej porze roku. Można tu spotkać wiele gatunków leśnych zwierząt takich, jak: sarny, zające czy coraz bardziej udomowione dziki. Przeważają młode drzewa liściaste, którymi opiekują się leśnicy i które powodują, że jesienią lasy mienią się pięknymi kolorami. Lasy Panewnickie od południowej strony sięgają aż do Lasów Pszczyńskich, zwanych dawniej Puszczą Śląską, słynących w całej Polsce z zagrody żubrów. Otaczające nas lasy są piękne o każdej porze roku. Można tu spotkać wiele gatunków leśnych zwierząt takich, jak: sarny, zające czy coraz bardziej udomowione dziki. Przeważają młode drzewa liściaste, którymi opiekują się leśnicy i które powodują, że jesienią lasy mienią się pięknymi kolorami. Lasy Panewnickie od południowej strony sięgają aż do Lasów Pszczyńskich, zwanych dawniej Puszczą Śląską, słynących w całej Polsce z zagrody żubrów.

5 Na terenie kompleksów leśnych często występują miejsca, które mają charakterystyczne cechy przyrodnicze i ze względu na ciekawe położenie geograficzne tworzą niewielki obszar rezerwatu przyrody. To uroczyska. W dawnych czasach wierzono, że w tych miejscach mogą być rzucane „uroki”, bo są one tajemnicze, a czasem odludne i trudno dostępne. Takim miejscem jest położone ok. 20 min spacerem od naszej szkoły Uroczysko Buczyna. Na terenie kompleksów leśnych często występują miejsca, które mają charakterystyczne cechy przyrodnicze i ze względu na ciekawe położenie geograficzne tworzą niewielki obszar rezerwatu przyrody. To uroczyska. W dawnych czasach wierzono, że w tych miejscach mogą być rzucane „uroki”, bo są one tajemnicze, a czasem odludne i trudno dostępne. Takim miejscem jest położone ok. 20 min spacerem od naszej szkoły Uroczysko Buczyna.

6 Uroczysko Buczyna stanowi zespół przyrodniczo-krajobrazowy, porośnięty kwaśną buczyną, czyli młodymi bukami. Taki las charakteryzuje brak runa i dużo prześwitów. Zachowały się tutaj fragmenty lasu o charakterze naturalnym, wyjątkowe na naszym uprzemysłowionym terenie. Szczególnie pięknie prezentuje się wiosną, kiedy korony drzew są soczyście zielone. Na Uroczysku Buczyna spotkać można również pomnikowe okazy drzew oraz wiele rzadkich w skali kraju gatunków zwierząt, jak żmija zygzakowata czy padalec, i roślin. Uroczysko Buczyna stanowi zespół przyrodniczo-krajobrazowy, porośnięty kwaśną buczyną, czyli młodymi bukami. Taki las charakteryzuje brak runa i dużo prześwitów. Zachowały się tutaj fragmenty lasu o charakterze naturalnym, wyjątkowe na naszym uprzemysłowionym terenie. Szczególnie pięknie prezentuje się wiosną, kiedy korony drzew są soczyście zielone. Na Uroczysku Buczyna spotkać można również pomnikowe okazy drzew oraz wiele rzadkich w skali kraju gatunków zwierząt, jak żmija zygzakowata czy padalec, i roślin.

7 Uroczysko Buczyna położone jest w tzw. zlewni rzeki Kłodnicy. Oznacza to, że przez Uroczysko do Kłodnicy spływają wody deszczowe oraz gruntowe, których nadmiar tworzy tymczasowe zbiorniki wody. Zamieszkuje je wiele ciekawych gatunków zwierząt np. żaba moczarowa i roślin, m.in. pływacz – roślina mięsożerna.

8 Obok buczyny, od której uroczysko wzięło nazwę, miejsce to porastają starodrzewy bukowe w wieku 140-160 lat, których obwód pni przekracza 200 cm. Kilkanaście z nich można by zakwalifikować jako pomniki przyrody ze względu na ich wyjątkowe rozmiary. To miejsce to raj dla grzybiarzy. Przy odrobinie szczęścia można znaleźć naprawdę wyjątkowe okazy grzybów. Obok buczyny, od której uroczysko wzięło nazwę, miejsce to porastają starodrzewy bukowe w wieku 140-160 lat, których obwód pni przekracza 200 cm. Kilkanaście z nich można by zakwalifikować jako pomniki przyrody ze względu na ich wyjątkowe rozmiary. To miejsce to raj dla grzybiarzy. Przy odrobinie szczęścia można znaleźć naprawdę wyjątkowe okazy grzybów.

9 Kolejnym obszarem chronionym w naszej najbliższej okolicy jest Zespół Źródliskowy Potoku Kokociniec, obok którego codziennie przechodzi każdy mieszkaniec naszego osiedla. Potok jest jednym z dopływów Kłodnicy, jest chroniony ze względu na to, że znaleźć tu można bardzo dużo gatunków wyjątkowych roślin. Obszar ten ma bardzo różnorodny charakter – można tu przejść lasem, podziwiać zarośla olchowo-wierzbowe, porośnięte kwiatami łąki i roślinność bagienną.

10 Mamy szczęście uczyć się i mieszkać w pięknej okolicy Lasów Panewnickich. Naszym obowiązkiem jest im nie szkodzić i chronić je, aby ich piękno towarzyszyło nam jeszcze długo. Cieszymy się, że mogłyśmy pokazać niewielki fragment otaczającej nas przyrody. Mamy szczęście uczyć się i mieszkać w pięknej okolicy Lasów Panewnickich. Naszym obowiązkiem jest im nie szkodzić i chronić je, aby ich piękno towarzyszyło nam jeszcze długo. Cieszymy się, że mogłyśmy pokazać niewielki fragment otaczającej nas przyrody. Autorki prezentacji: Emilia Gumulak, Maja Kurpanik, Ulla Ledwoch Szkoła Podstawowa nr 67 Katowice, kl. IV b kategoria: Szkoła Podstawowa


Pobierz ppt "BLISKO NAS, czyli co znajdziesz w lasach otaczających nasze osiedle „Kokociniec”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google