Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Klasycy wiedeńscy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Klasycy wiedeńscy."— Zapis prezentacji:

1 Klasycy wiedeńscy

2 Klasycy wiedeńscy Czołowi kompozytorzy klasycyzmu w muzyce od ok.1750 do Działali oni w Wiedniu, byli to: J. Haydn, W. A. Mozart, L. van Beethoven.

3 Joseph Haydn ( )

4 Joseph Haydn Jego dokładna data urodzenia to 1 kwietnia roku, zmarł mając 77 lat, 31 maja 1809 roku. Austriacki kompozytor klasycyzmu. Najstarszy z trzech klasyków wiedeńskich.

5 Joseph Haydn Jako ośmioletni chłopiec wstąpił do chóru katedralnego w Wiedniu, kształcił się tam w grze na fortepianie i skrzypcach. W 1768 roku otrzymał stanowiska kapelmistrza na dworze hrabiego czech K. J. F. Morzina w Lukavcu. W 1761 roku rozpoczął służbę na dworze Esterházych w Eisenstadt, najpierw jako wicekapelmistrz i kompozytor, od roku wraz z wybudowaniem nowej rezydencji Esterház w Suttör pracował jako I kapelmistrz.

6 Joseph Haydn Podczas wielu pobytów w Wiedniu poznał się z G. Paisiellem, D. Cimarosą, W. A. Mozartem, A. Salierium. Po rozwiązaniu orkiestry Esterházych przybył w 1791 roku do Londynu gdzie prowadził koncerty symfoniczne. Podczas drugiego pobytu w Londynie napisał 12 symfonii zwanych londyńskimi.

7 Wybrane dzieła Josepha Haydna
Symfonia nr 6 D-dur „Poranek” Symfonia nr 7 C-dur „Południe” Symfonia nr 8 G-dur „Wieczór” Symfonia nr 30 C-dur „Alleluja” Symfonia nr 43 Es-dur „Merkury” Symfonia nr 45 fis-moll „Pożegnalna” Symfonia nr73 D-dur „Polowanie” Symfonia nr 82 C-dur „Niedźwiedź” Symfonia nr 85 B-dur „Królowa”

8 Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791)

9 Wolfgang Amadeusz Mozart
Jego dokładna data urodzenia to 27 stycznia roku, a śmierci 5 grudnia 1791 roku. Był austriackim kompozytorem i muzykiem, jeden z najwybitniejszych muzyków w historii. Należał do klasyków wiedeńskich

10 Wolfgang Amadeusz Mozart
Grę na fortepianie i skrzypcach studiował u ojca Leopolda, wicekapelmistrza dworu arcybiskupa w Salzburgu. Pierwsze utwory skomponował w wieku pięciu lat. Jako sześcioletni chłopiec rozpoczął z ojcem podróże po europie. Zwiedził między innymi Monachium, Wiedeń, Paryż budząc wszędzie sensacje swym talentem muzycznym

11 Wolfgang Amadeusz Mozart
W 1766 roku rodzina powróciła do Sztransburga, a w1769 roku Mozart został koncertmistrzem kapeli arcybiskupiej. W latach odbył trzy podróże do Włoch, a w 1777 roku podróż koncertową do Monachium Mannheim i Paryża. W roku 1781 w wyniku konfliktu z arcybiskupem porzucił porzucił służbę dworską i przeniósł się do Wiednia. W 1787 roku uzyskał tytuł kompozytora cesarskiego.

12 Wybrane dzieła Udana naiwność Bastien i Bastienne Sen Scypiona
Rzekoma ogrodniczka Król pasterz Uprowadzenie z Seraju Dyrektor teatru Łaskawość Tytusa Czarodziejski flet

13 Ludwik van Beethoven (1770-1827)

14 Ludwik van Beethoven Jego dokładna data urodzenia to 16 lub 17 grudnia roku, a śmierci 26 marca 1826, zmarł mając 57 lat. Znany niemiecki kompozytor. Od 1779 roku uczył się gry na instrumentach klawiszowych, kompozycji i generałbasu u Ch. G. Neefego, w Bonn, a od 1784 był tam muzykiem dworskim. Pięć lat później zaczął studiować filozofię na uniwersytecie w Kolonii. W roku 1791 wyjechał do Wiednia gdzie zaczął studiować u J. Haydna, J.Schenka, J. G. Albrechtsbergera i A. Salieriego.

15 Ludwik van Beethoven W 1795 roku odbył się pierwszy koncert Beethovena w Wiedniu. Rok później podróżował do Norymbergii, Pragi, Drezna, Berlina i Bratysławy, dawał w Wiedniu liczne koncerty utrzymywał dobry kontakt z arystokracją. Wśród arystokracji znalazł także protektorów – w roku arcyksiążę Rudolf, książę F. J. Lobkowitz i hrabia F. Kinsky przyznali mu roczną rentę w wysokości 4 tysięcy guldenów.

16 Ludwik van Beethoven W roku 1812 Beethoven poznał J. W. Goethego, a dwa lata później, nowa wersja opery Fidelio wystawiona w Kärtnertortheater, w Wiedniu, przyniosła kompozytorowi wielki sukces. W tym także roku odbył się koncert w sali redutowej, którego słuchali uczestnicy kongresu wiedeńskiego, cesarzowe Austrii i Rosji oraz król pruski. Ostatni publiczny koncert Beethovena miał miejsce w roku 1815

17 Ludwik van Beethoven Od ok r. kompozytor cierpiał na postępującą głuchotę, co doprowadziło do całkowitej utraty słuchu w roku Wyrazem cierpienia artysty stał się słynny testament heiligensztadzki (z r.), w którym Beethoven pisał jednak o przezwyciężeniu choroby dzięki sztuce. Od roku kontaktował się z otoczeniem za pomocą zeszytów konwersacyjnych, wówczas również podjął się opieki nad swym bratankiem, Karlem.

18 Wybrane dzieła Koncert skrzypcowy D-dur
Koncert potrójny C-dur na skrzypce Egmont Coriolan Leonarda Marsz C-dur Leonarda III Poświęcenie domu Msza C-dur

19 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Klasycy wiedeńscy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google