Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

FRANCISZEK PACIEJ urodził się 5 października 1897 r. na Piaskach. Jego rodzice Józef i Józefa z domu Przecherska od najmłodszych lat wszczepiali synowi.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "FRANCISZEK PACIEJ urodził się 5 października 1897 r. na Piaskach. Jego rodzice Józef i Józefa z domu Przecherska od najmłodszych lat wszczepiali synowi."— Zapis prezentacji:

1

2

3 FRANCISZEK PACIEJ urodził się 5 października 1897 r. na Piaskach. Jego rodzice Józef i Józefa z domu Przecherska od najmłodszych lat wszczepiali synowi patriotyzm i umiłowanie ojczystego kraju. Franciszek już we wczesnym dzieciństwie zasilał szeregi harcerstwa. W 1915 r. wraz z braćmi Sapotami i Alfredem Jeleniem na ochotnika zaciągnął się do Legionów. Służył w II batalionie, 5 kompanii, 8 pułku piechoty. Brał udział w walkach z wojskami rosyjskimi. Dotarł pod Stochód i Rawę Ruską

4

5 Franciszek Paciej wrócił do rodzinnego domu i podjął pracę w Kopalni „Czeladź”. Pod ziemią pracował nieprzerwanie do 1945 roku, tj. do czasu wypadku, kiedy przygniotły go wozy kopalniane. Doznał wówczas zgniecenia miednicy i został przeniesiony do pracy biurowej na powierzchni. Na tej posadzie doczekał emerytury. Jednocześnie, obok pracy zawodowej, natychmiast zaangażował się w działalność społeczną.

6

7 Franciszek Paciej wstąpił do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Przyczynił się do powstania „gniazda” na Piaskach, którego przez długie lata był naczelnikiem. Z chwilą wybuchu II wojny światowej przystąpił do organizacji konspiracyjnych. Najpierw był informatorem redakcji podziemnej gazety „Nasze Sprawy”, wydawanej przez Związek Orła Białego, potem kolporterem tejże gazety.

8 Po aresztowaniach, jakie dotknęły członków organizacji ZOB w tym Haliny Zygmunt, z którą Paciej bezpośrednio kontaktował się, przekazując informacje i odbierając prasę, zawdzięczał życie tylko dzięki jej wielkiemu męstwu. Halina Zygmunt zginęła po pokazowym procesie sześciorga członków ZOB w Kłodzku.

9

10

11 Franciszek Paciej jako członek AK brał udział w dekonspiracji konfidenta gestapo, sztygara Władysława Dudka, na którym wykonano wyrok 27 stycznia 1944 r. Pod koniec wojny narażając życie Franciszek Paciej na posesji własnego domu przechowywał broń i materiały dla Gwardii Ludowej.

12 Wyzwolenie przynosi działalność w Kole Przyjaciół Harcerzy przy 91 Drużynie ZHP. Równocześnie „nasz bohater” kierował teatrzykiem harcerskim. Zdobyte doświadczenie wykorzystał w późniejszych działaniach jako reżyser sztuk teatralnych i aktor miejscowej świetlicy – dawnej Sokolni, a następnie w sosnowieckim Domu Górnika. Długie lata śpiewał również w chórze kościelnym w parafii Matki Bożej Bolesnej na Piskach.. Był członkiem komisji Kultury i Oświaty przy Radzie Zakładowej Kopalni „Czeladź”.

13

14

15

16

17

18 W 1963 r. Franciszek Paciej wstąpił do Stronnictwa Demokratycznego i przyczynił się do rozwoju tego ugrupowania na Piaskach. Z ramienia Stronnictwa występował jako ławnik Kolegium Orzekającego. Za swą działalność konspiracyjną podczas II wojny światowej, jak i społeczną po wojnie nie otrzymał żadnego odznaczenia

19 Franciszek Paciej ożenił się z Melanią z domu Sapota, z którą to miał dwójkę dzieci: córkę Zenobię i syna Bogdana. Zmarł 31 grudnia 1980 r. Został pochowany na piaskowskim cmentarzu parafialnym.

20

21

22

23 STARE FOTOGRAFIE ZAWDZIĘCZAMY PANU ARTUROWI REJDAKOWI- CZŁONKOWI STOWARZYSZENIA MIŁOŚNIKÓW CZELADZI. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

24 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ

25 Wiktoria Banaś Zuzanna Góra Nicola Krytowska Natalia Lewandowska Kamila Szram Aleksandra Wasik Mateusz Bęben Bartosz Gołębiowski Grzegorz Jasiński Adrian Kucharski Daniel Kucharski Jakub Stefańczyk Piotr Witkowski Cezary Zach Opiekunowie : mgr Martyna Ziółkowska mgr Małgorzata Strycharczyk


Pobierz ppt "FRANCISZEK PACIEJ urodził się 5 października 1897 r. na Piaskach. Jego rodzice Józef i Józefa z domu Przecherska od najmłodszych lat wszczepiali synowi."

Podobne prezentacje


Reklamy Google