Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Praca nad projektem „Opowiem Ci o wolnej Polsce” „Bo wolność jest w nas...” Ludzie ostrowskiej Solidarności z lat 1980-1989 Uczestnicy: -Agata Rusak -Dominika.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Praca nad projektem „Opowiem Ci o wolnej Polsce” „Bo wolność jest w nas...” Ludzie ostrowskiej Solidarności z lat 1980-1989 Uczestnicy: -Agata Rusak -Dominika."— Zapis prezentacji:

1 Praca nad projektem „Opowiem Ci o wolnej Polsce” „Bo wolność jest w nas...” Ludzie ostrowskiej Solidarności z lat 1980-1989 Uczestnicy: -Agata Rusak -Dominika Nowak -Agnieszka Marcjaniak -Anita Urban -Dominika Duda -Rafał Brejnak -Alan Borowy -Przemysław Romanik -Adam Qarashouli Opiekun: Radosław Suchodolski

2 Projekt „Opowiem Ci o wolnej Polsce” polega na angażowaniu się młodzieży w poznawanie historii Polski. Nasze zainteresowanie historią sprawiło, że dołączyliśmy do projektu. W czasie pracy postawiono nam wiele zadań, które pozwoliły nam uzyskać informacje na temat walki o wolną Polskę. Na początku projektu zaplanowaliśmy działania, które pozwoliły nam przejść do dalszych części projektu. Uczęszczaliśmy na spotkania w szkole, na których nasz nauczyciel historii oraz opiekun pracy nad projektem, pan Radosław Suchodolski instruował nas o dalszych czynnościach i czuwał nad realizacją zadań.

3 Ustalanie planu działania

4 Spotkania z członkami NSZZ „Solidarność” z Ostrowi Mazowieckiej, działaczami związku w l. 1980- 1989. W kolejnych etapach pracy nad projektem znajdowały się spotkania z działaczami Solidarności. Dzięki tym spotkaniom mogliśmy dowiedzieć się o historii od osób, które ją współtworzyły, działały w niej i były za to represjonowane przez ówczesne władze. Wstępem do prac okazały się spotkania w szkole z panami: Adamem Rukatem, Bogdanem Jemiołowskim, Henrykiem Stelmaszczyk oraz ks. Stanisławem Gadomskim. Dowiedzieliśmy się od nich wiele o działaniu Solidarności w l. 1980- 1989, jej aktywności, walce z reżimem komunistycznym i kosztach jakie ponoszono w tej nierównej walce.

5 Spotkanie z działaczami Solidarności

6 Ksiądz Stanisław Gadomski w barwnej opowieści o ludziach ostrowskiej Solidarności

7 Ustalanie pytań Ważną rzeczą, którą zrobiliśmy przed przeprowadzeniem wywiadu z panem Wiesławem Piórkowskim było stworzenie odpowiednich pytań. W ogniu burzliwej dyskusji wspólnie ukształtowaliśmy ich treść. Pozwoliło nam to przeanalizować obszary, które szczególnie nas zainteresowały. Pytania staraliśmy się formułować krótko i przejrzyście. Staraliśmy się także, by w ich ogniu świadek mógł wykazać się swoją wiedzą, ale i uwiarygodnić swój przekaz. Pomocne okazały się materiały źródłowe, które zaprezentowano w trakcie wywiadu.

8 Przygotowywanie pytań

9 Przeprowadzenie wywiadu Gdy byliśmy gotowi do przeprowadzenia wywiadu, zajęliśmy się sprawami technicznymi. Przygotowaliśmy oświetlenie oraz urządzenia rejestrujące obraz oraz dźwięk. Chcieliśmy, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik, a wywiad był dobrze wykonany. Wtedy umówiliśmy się z Panem Wiesławem Piórkowskim. Był on działaczem Solidarności w latach 1980- 1989 na terenie Ostrowi Mazowieckiej.

10 Wywiad Wywiad odbył się bez żadnych problemów. Dotarliśmy do Pana Wiesława Piórkowskiego i ekspresowo rozstawiliśmy uprzednio przygotowany sprzęt. Pan Piórkowski przygotował dokumenty z czasów działalności Solidarności, co nas bardzo ucieszyło. Z zaangażowaniem odpowiadał na nasze wszystkie pytania z perspektywy osoby, która sama w tym uczestniczyła.

11 Wywiad ze świadkiem historii, panem Wiesławem Piórkowskim w jego domu

12 Wywiad ze świadkiem historii, panem Wiesławem Piórkowskim w jego domu

13 Dokumenty źródłowe z lat 1980-1989, udostępnione przez świadka

14 Przygotowanie projektu Gdy wywiad został przez nas przeprowadzony, zarejestrowany elektronicznie oraz w formie skryptu (autoryzowanego przez świadka historii) mogliśmy skupić się na prezentacji projektu. Materiał z wywiadu został opublikowany na portalu YouTube oraz dodany do projektu.


Pobierz ppt "Praca nad projektem „Opowiem Ci o wolnej Polsce” „Bo wolność jest w nas...” Ludzie ostrowskiej Solidarności z lat 1980-1989 Uczestnicy: -Agata Rusak -Dominika."

Podobne prezentacje


Reklamy Google