Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

-Tłuszcze *proste – estry alkoholi i kwasów tłuszczowych *złożone – estry alkoholi i kwasów tłuszczowych zawierające dodatki innych związków *Sterole.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "-Tłuszcze *proste – estry alkoholi i kwasów tłuszczowych *złożone – estry alkoholi i kwasów tłuszczowych zawierające dodatki innych związków *Sterole."— Zapis prezentacji:

1

2

3 -Tłuszcze *proste – estry alkoholi i kwasów tłuszczowych *złożone – estry alkoholi i kwasów tłuszczowych zawierające dodatki innych związków *Sterole – alkohol i pochodne steranu -Cukry; *proste – nazywane inaczej jednocukrami lub monosacharydami zbudowane są z jednej cząsteczki węglowodanu. Do cukrów tych zalicza się np. glukozę, fruktozę, galaktozę i mannozę. *złożone – klasyfikują się do dwóch grup: · Dwucukry- bisacharydy · Wielocukry- polisacharydy

4 Cukry (węglowodany) są głównym źródłem energii dla organizmu. Organizm bezpośrednio wykorzystuje jedynie glukozę, znajdującą się w niektórych owocach, warzywach, sokach owocowych, miodzie. U zwierząt i u ludzi glukoza odkładana jest jako glikogen w mięśniach i wątrobie. Teraz jednak wyobraźcie sobie, że nasz glikogen - to przestrzenna układanka, wykonana z identycznych części. Tą częścią jest właśnie glukoza. Z glukozy zbudowana jest również cząsteczka skrobi, która występuje w makaronach, ziemniakach, pieczywie, kaszach i roślinach strączkowych.

5 - Burak cukrowy - Trzcina cukrowa - Trawa cukrowa

6 Tłuszcze - to zapasowy materiał energetyczny. Człowiek wykorzystuje go dopiero w czasie bardzo intensywnej i długo trwającej pracy fizycznej. Wówczas potrzebuje tych związków więcej w swoich pokarmach, ze względu na ich dużą wydajność energetyczną. Ze spalania 1g tłuszczu powstaje wielokrotnie miej energii niż z 1g cukru! Zauważ, że zimą możesz zjadać więcej tłustych pokarmów niż latem, gdyż w okresie chłodów potrzebujesz więcej energii do utrzymania stałej temperatury ciała oraz do wytwarzania tkanki tłuszczowej, zapewniającej izolację cieplną.

7 *Roślinne *Zwierzęce

8 Patryk Wiśniewski KL.I tp.


Pobierz ppt "-Tłuszcze *proste – estry alkoholi i kwasów tłuszczowych *złożone – estry alkoholi i kwasów tłuszczowych zawierające dodatki innych związków *Sterole."

Podobne prezentacje


Reklamy Google