Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zajęcia profilaktyczne dla uczniów Zespołu Szkół Nr 3 w Legionowie „Smacznie, zdrowo, kolorowo” Nauczyciel prowadzący zajęcia: mgr Iwona Kraśniewska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zajęcia profilaktyczne dla uczniów Zespołu Szkół Nr 3 w Legionowie „Smacznie, zdrowo, kolorowo” Nauczyciel prowadzący zajęcia: mgr Iwona Kraśniewska."— Zapis prezentacji:

1 Zajęcia profilaktyczne dla uczniów Zespołu Szkół Nr 3 w Legionowie „Smacznie, zdrowo, kolorowo” Nauczyciel prowadzący zajęcia: mgr Iwona Kraśniewska

2 Głównym celem zajęć było zapoznanie uczniów z nieocenioną wartością roli prawidłowego żywienia. Jak wiadomo, dzieci i młodzież nie zawsze mają dobre przyzwyczajenia i zmiana ich zwyczajów żywieniowych wymaga niekiedy czasu oraz cierpliwości. Jednakże ostateczny efekt jest wart włożonych wysiłków. Odpowiednie uświadomienie korzystnych następstw zdrowotnych prawidłowej diety będzie nie tylko pomocne, ale stanie się też niezbędnym przygotowaniem, które zaowocuje, kiedy dzieci już same będą podejmowały decyzje dotyczące swojej diety.

3 Cele zajęć: Doskonalenie praktycznych umiejętności kulinarnych Przestrzeganie kolejności wykonywania poszczególnych czynności Wdrażanie do higienicznego przygotowywania posiłków Kształtowanie postaw prozdrowotnych Odczuwanie radości ze wspólnych działań Wdrażanie do dobrze zorganizowanej współpracy w zespole

4 Cele zajęć cd: Propagowanie zdrowego odżywiania wśród uczniów Zapoznanie uczniów z zasadami komponowania zdrowego jadłospisu Uświadomienie dzieciom wpływu odżywiania na zdrowie Zwrócenie uwagi na konieczność zmian w domowym menu, ze szczególnym uwzględnieniem codziennych posiłków złożonych ze zdrowej żywności Wdrażanie uczniów do przestrzegania zasad zdrowego żywienia

5 Cele zajęć cd: Zachęcenie uczniów do „zdrowej” rywalizacji Działania z zakresu profilaktyki uzależnień oraz innych problemów dzieci i młodzieży Kształtowanie poczucia własnej wartości, wyrażanie postawy asertywnej, mówienie „NIE” Promowanie zdrowego stylu życia poprzez aktywne formy spędzania czasu wolnego.

6 Co robiliśmy na zajęciach?

7 Opracowanie planu zajęć zgodnie z zainteresowaniami uczniów oraz ich potrzebami oraz zapoznanie z „Manifestem zdrowego trybu życia”. Manifest zdrowego stylu życia 1.Dbamy o to, aby posiłki w naszej szkole były naprawdę zdrowe. 2.Niezdrowe jedzenie i picie zastępujemy pełnowartościowymi przekąskami i napojami. 3.Uczymy mądrze robić zakupy i zdrowo gotować. 4.Dbamy o to, by szkolny WF dawał prawdziwą dawkę ruchu, sportu i radości. 5.Aktywnie spędzamy czasu podczas przerw. 6.Prowadzimy kampanie szkolne na rzecz zdrowego jedzenia i ruchu. 7.Rozmawiamy z rodzicami, jak wspierać dzieci w wyborze zdrowego trybu życia. 8.Włączamy do akcji świetlicę, bibliotekę, rodziny i najbliższą okolicę. 9.Mówimy „Nie” papierosom, alkoholowi i narkotykom. 10.Za wzór do naśladowania stawiamy naszych bliskich: rodziców, rodzeństwo, dziadków, przyjaciół … i sami też dajemy dobry przykład!

8 Przeprowadzanie rozmów na temat zasad zdrowego żywienia dla dzieci w wieku szkolnym. Zapoznanie uczniów z PIRAMIDĄ ZDROWEGO ŻYWIENIA. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach i zadawali dużo pytań dotyczących prawidłowej diety. Uczniowie klas 3 wymieniali różne produkty zawierające witaminy: A, B, C i D. Następnie wykonywali pracę plastyczną, polegającą na zapisaniu na każdym z czterech płatków kwiatka produktów zawierających poszczególne witaminy. Podczas wykonywania pracy plastycznej między uczniami trwały „głośne” dyskusje na temat tego, które z produktów przypisać do każdego z płatków, co było ogromnym zaskoczeniem, albowiem wielu uczniów doskonale orientowało się w tej kwestii. Dzieci zakomunikowały, że wiedzę na temat poszczególnych witamin i tego, w jakich produktach się one znajdują, posiadają od swoich rodziców, dziadków i nauczycieli.

9 „Koszyczki pełne witamin” to temat kolejnych zajęć profilaktycznych. Każdy uczeń otrzymał kartkę z narysowanym koszyczkiem. Zadanie dzieci polegało na umieszczeniu (narysowaniu) w swoim koszyczku tych owoców i warzyw, które są najczęściej i najchętniej spożywane w ich domach. Uczniowie pracowali z ogromnym zaangażowaniem. Ich prace były niezwykle kolorowe i … „pełne zdrowia”.

10 Wspólne czytanie opowiadania Barbary Gawryluk „Zdrowa żywność”. Po przeczytaniu opowiadania uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące przeczytanego tekstu - zdrowej i tzw. „śmieciowej” żywności, z podaniem przykładów. Dzieci wykonywały też prace plastyczne związane z omawianą tematyką. Każda z nich była inna, dająca wiele do myślenia jeśli chodzi o nasze codzienne jedzenie. Wszystkie prace zostały szczegółowo omówione wraz z poradami żywieniowymi na przyszłość.

11 Dzieci uczęszczające na zajęcia profilaktyczne przygotowywały zdrowe kanapki. Zajęcia te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów. Żadne dziecko nie wyszło z zajęć z „pustym brzuszkiem”.

12 Na zajęciach uczniowie przygotowali też szaszłyki owocowe z winogron, bananów, jabłek, gruszek, nektarynek, kiwi oraz brzoskwiń. Jak zwykle, poczęstowaliśmy pracowników naszej szkoły zdrowymi przekąskami, zachęcając tym samym do zdrowego żywienia.

13 Uczniowie przygotowywali kanapki z miodem i/lub z dżemem. Następnie ich zadanie polegało na odpowiednim przygotowaniu stołu, przy którym miała nastąpić „nasza wielka (słodka, ale zdrowa) uczta. Uczniowie bardzo chętnie udzielali się podczas dzisiejszych zajęć. Pomimo, że wszyscy pracowaliśmy jako grupa, to każdy z nas miał swoje zadanie do wykonania. Zajęcia były bardzo udane, a dzieci szczęśliwe.

14 Uczniowie biorący udział w zajęciach czytali artykuły i opowiadania na temat zdrowego odżywiania, w tym między innymi dotyczących spożywania posiłków o stałej porze i w odpowiednich ilościach. Poza tym uczniowie przygotowywali gazetkę poświęconą zdrowemu odżywianiu, która niebawem zostanie zawieszona na jednej z tablic w naszej szkole. Dzięki informacjom na niej zawartym inni uczniowie będą mogli dowiedzieć się więcej na temat zdrowego odżywiania.

15 „Kanapki pełne witamin ”

16

17 „Owocowy mus”

18 25 kwietnia 2016 roku odbyły się warsztaty kulinarne pt. "Niebanalne sałatki z warzywami w roli głównej", których organizatorkami były Panie - Danusia Chowaniec i Iwona Kraśniewska. W warsztatach wzięli udział uczniowie uczęszczający na świetlicę szkolną. Tego rodzaju warsztaty to kulinarna podróż przez krainę nowych doznań, smaków i zapachów zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Sami zobaczcie, jak "smacznie" się tego dnia wszyscy bawiliśmy:

19 "Niebanalne sałatki z warzywami w roli głównej"

20

21 Tydzień Promocji Zdrowia - Cukrzyca Zajęcia dla uczniów klasy IIIA SP, VA i VB SP oraz klasy IIA Gimnazjum na temat cukrzycy typu I

22 Tydzień Promocji Zdrowia - Cukrzyca

23 Prezentacja na temat Cukrzycy

24 Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Dzięki nim uczniowie nauczyli się „zdrowej” rywalizacji, zaczęli przestrzegać zasad zdrowego żywienia, odczuwali radość ze wspólnych działań. Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Zajęcia profilaktyczne dla uczniów Zespołu Szkół Nr 3 w Legionowie „Smacznie, zdrowo, kolorowo” Nauczyciel prowadzący zajęcia: mgr Iwona Kraśniewska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google