Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Koszalin– miasto na prawach powiatu w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, drugie co do wielkości miasto na Pomorzu Zachodnim.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Koszalin– miasto na prawach powiatu w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, drugie co do wielkości miasto na Pomorzu Zachodnim."— Zapis prezentacji:

1 Koszalin– miasto na prawach powiatu w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, drugie co do wielkości miasto na Pomorzu Zachodnim. Największe miasto regionu Środkowopomorskiego. Położone na Pobrzeżu Koszalińskim, nad rzeką Dzierżęcinką, nad jeziorami: Jamno i Lubiatowo Północne. 23 maja 1266 r. biskup Herman von Gleichen nadał prawa miejskie Koszalinowi. Mateusz Zdanowicz

2 Flaga Koszalina- równoległe pasy jednakowej szerokości o barwach biało- niebieskich. Barwy Koszalina zostały oficjalnie przyjęte w 1959 roku. Barwy flagi nawiązują do herbu miasta.

3 1266 r. pierwsza połowa XIV w. 1938 r. od 1959 r. pierwsza połowa XIX w.

4 1962 rok 2016 rok Ratusz w Koszalinie znajduje się w centrum miasta na Rynku Staromiejskim. Został zburzony w czasie II wojny światowej. Nowy ratusz został uroczyście otwarty w 1962r. Jest to charakterystyczny budynek, który niewiele się zmienił mimo upływu lat. Bez wątpienia stanowi wizytówkę miasta. W 2014r. został przebudowany plac przed ratuszem, który zyskał efektowne, podświetlane fontanny.

5 1929 rok Za początek koszalińskiego muzeum uważa się rok 1912, kiedy niemieckie Towarzystwo Krajoznawcze i Ochrony Kraju otworzyło w ratuszu staromiejskim pierwszą wystawę. 2 lata później Heimatmuseum otrzymało pomieszczenia w Domu Miejskim (obecnie poliklinika przy ul. Szpitalnej 2), a w 1929 budynek przy ul. Gdańskiej (obecnie ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 53). Muzeum zlikwidowano w 1945. Muzeum w Koszalinie przejęło część zbiorów Heimatmuseum i 15 czerwca 1947 rozpoczęło działalność przy ul. Piłsudskiego. Do 1949 zarządzało nim miasto, później zostało upaństwowione. Od 1 stycznia 1999 muzeum podlega Urzędowi Miejskiemu w Koszalinie.

6 1816 do 1945 2015 rok Góra Chełmska jest to wzgórze, na którym znajduje się wieża widokowa i sanktuarium „Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej”. To miejsce odwiedził Jan Paweł II 01.06.1991 r.

7 2016 rok Okres przed II Wojną Światową Ulica Zwycięstwa – najdłuższa ulica Koszalina, tworząca razem z ulicą Szczecińską oś komunikacyjną wschód-zachód. Od skrzyżowania z ulicami 4 Marca i R. Traugutta do wschodnich granic miasta jest częścią drogi wojewódzkiej nr 206. Przy tej ulicy znajduje się Rynek Staromiejski z siedzibą urzędu miasta.

8 Charakterystyczne budowle Koszalina to między innymi wieża widokowa na Górze Chełmskiej, Kościół pod wezwaniem Ducha Świętego, który również był miejscem spotkania wiernych z papieżem Janem Pawłem II oraz „Płomienne Ptaki”, czyli popularne „Hasiory” przy budynku Politechniki Koszalińskiej.

9 Politechnika Koszalińska – państwowa politechnika utworzona w 1968 w Koszalinie jako Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie; od 1996 nosi obecną nazwę. Uczelnia została utworzona zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 8 czerwca 1968 jako Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie. Ustawą z 4 lipca 1996 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił, że od 1 września 1996 roku dotychczasowa nazwa Uczelni zostanie zastąpiona mianem Politechnika Koszalińska. Obecnie Uczelnia dąży do otrzymania statusu uniwersytetu.

10 * Bibliografia: * www » Koszalin www » Koszalin * www.Herb Koszalina – Wikipedia.pl www.Herb Koszalina – Wikipedia.pl * Ratusz, Koszalin - 1962 rok Ratusz, Koszalin - 1962 rok * Nie)oczywiście: Pomorze Środkowe Nie)oczywiście: Pomorze Środkowe * Historia | Muzeum w Koszalinie Historia | Muzeum w Koszalinie * Muzeum w Koszalinie – Wikipedia Muzeum w Koszalinie – Wikipedia * Województwo zachodniopomorskie Województwo zachodniopomorskie * Góra Chełmska - Zaplanuj swój wyjazd * Koszalin dawniej i dziś [zdjęcia] Koszalin dawniej i dziś [zdjęcia] * Fotografia turystyczna – Koszalin Fotografia turystyczna – Koszalin * Hasior #Koszalin #PłomiennePtaki Hasior #Koszalin #PłomiennePtaki * Diecezja koszalińsko-kołobrzeska - http://www.koszalin.opoka.org.pl/new/d.php?m=6 Diecezja koszalińsko-kołobrzeska http://www.koszalin.opoka.org.pl/new/d.php?m=6 * Politechnika KoszalińskaPolitechnika Koszalińska * http://www.polskieszlaki.pl/ratusz-w-koszalinie.htm http://www.polskieszlaki.pl/ratusz-w-koszalinie.htm

11


Pobierz ppt "Koszalin– miasto na prawach powiatu w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, drugie co do wielkości miasto na Pomorzu Zachodnim."

Podobne prezentacje


Reklamy Google