Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt edukacyjny Zęby Małego Dziecka

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt edukacyjny Zęby Małego Dziecka"— Zapis prezentacji:

1 Projekt edukacyjny Zęby Małego Dziecka
Realizatorzy: mgr Magdalena Latawiec mgr Agata Mrożek

2 Co to jest próchnica zębów?
Proces chorobowy obejmujący tkanki twarde zęba, powodujący ich niszczenie poprzez odwapnienie i rozpad.

3 Próchnica jest chorobą zakaźną!!!

4 Próchnica atakuje zarówno zęby stałe jak i mleczne.
Najczęściej umiejscawia się w rowkach i zagłębieniach na powierzchniach zębów trzonowych, a także na powierzchniach przyszyjkowych (przydziąsłowych) wszystkich zębów.

5 Czynniki powodujące próchnicę:
nieprawidłowe odżywianie (dieta uboga w witaminy i minerały) niedostateczna higiena jamy ustnej, spożywanie cukrów, szczególnie długo trzymanych w jamie ustnej (lizak, landrynka, cukierki typu krówka) ilość i skład śliny.

6 Profilaktyka próchnicy
Profesjonalna Domowa

7 Zapobieganie próchnicy zębów
Należy je rozpocząć już w czasie ciąży. W 4. miesiącu życia płodowego rozpoczyna się mineralizacja zębów mlecznych, a w drugiej połowie ciąży – zębów stałych. Ważna jest więc w czasie ciąży właściwa dieta, obejmująca spożywanie odpowiedniej ilości białka, ograniczenie węglowodanów, dostarczanie organizmowi pożywienia bogatego w witaminy, szczególnie A, B, C i D, a także składniki mineralne.

8 U dzieci zaleca się: spożywanie produktów mlecznych i warzyw,
żucie pokarmów twardych, włóknistych, ziarnistych, zmuszających do gryzienia i oczyszczających zęby, ograniczenie jedzenia słodyczy, właściwa higiena jamy ustnej, wizyty kontrolne w gabinecie, odpowiednia metoda szczotkowania zębów.

9 Obowiązek mycia zębów spoczywa na rodzicach!!!

10 Higiena jamy ustnej niemowlaka
Myj dziąsła niemowlęcia, zanim jeszcze w jego buzi pojawią się pierwsze zęby!!! Po posiłku należy przemywać je gazikiem nasączonym letnią, przegotowaną wodą lub rumiankiem by usunąć resztki jedzenia. Najłatwiej będzie to zrobić, jeśli gazik jest rozłożony i nawinięty na palec wskazujący.

11 Zdrowie zębów, a cukry  Ludzie często przypisują sacharozie znaczenie czynnika, który jako jedyny powoduje psucie się zębów (próchnicę zębów). Tymczasem wszystkie węglowodany zawarte w pożywieniu mogą  przyczyniać się do wystąpienia próchnicy. W badaniach wykazano, że potencjalne działanie sprzyjające próchnicy mają nie tylko cukier, słodycze i miód, ale również węglowodany zawarte w produktach, które nie mają słodkiego smaku, takie jak pełnoziarniste pieczywo, ziemniaki i chipsy. Próchnica pojawia się, gdy bakterie żyjące na płytkach zębowych wykorzystują skrobię i cukry proste podczas swych przemian metabolicznych, aktywując procesy fermentacji, co prowadzi do wytwarzania kwasów uszkadzających zęby.

12 Ile cukru możesz spożyć?
W 2014 r. WHO zaleciło, aby ilość cukru, którą możemy bezpiecznie spożywać zmniejszyć z 10- procentowego zapotrzebowania energetycznego do 5%, zalecana ilość to 5 łyżeczek (20g) dla przeciętnej kobiety o prawidłowej masie ciała, 6 łyżeczek (24g) dla przeciętnego mężczyzny o prawidłowej masie i tylko 3 łyżeczki (12g) dla dzieci. Obecnie wiele dzieci tylko na śniadanie zjada 2-3 razy więcej cukru niż zalecają wytyczne.

13 Cukry ukryte Wysoko przetworzone pokarmy, w tym soki i inna „zdrowa” żywność, zawierają więcej cukru niż organizm jest w stanie wykorzystać!

14

15

16

17

18

19 Kilka rad dla zdrowia ząbków:
Myć zęby po każdym posiłku; Starać się nie podjadać między posiłkami; Ograniczyć spożywanie cukru; Wymieniać zużyte szczoteczki; Stosować pasty z fluorem; Pić wodę mineralną zamiast słodkich napoi; Regularnie odwiedzać stomatologa.

20 Dziękujemy za uwagę!


Pobierz ppt "Projekt edukacyjny Zęby Małego Dziecka"

Podobne prezentacje


Reklamy Google