Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Realizatorzy: mgr Magdalena Latawiec mgr Agata Mrożek.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Realizatorzy: mgr Magdalena Latawiec mgr Agata Mrożek."— Zapis prezentacji:

1 Realizatorzy: mgr Magdalena Latawiec mgr Agata Mrożek

2 * Proces chorobowy obejmujący tkanki twarde zęba, powodujący ich niszczenie poprzez odwapnienie i rozpad.

3

4 * Próchnica atakuje zarówno zęby stałe jak i mleczne. * Najczęściej umiejscawia się w rowkach i zagłębieniach na powierzchniach zębów trzonowych, a także na powierzchniach przyszyjkowych (przydziąsłowych) wszystkich zębów.

5 * nieprawidłowe odżywianie (dieta uboga w witaminy i minerały) * niedostateczna higiena jamy ustnej, * spożywanie cukrów, szczególnie długo trzymanych w jamie ustnej (lizak, landrynka, cukierki typu krówka) * ilość i skład śliny.

6 * Profesjonalna * Domowa

7 * Zapobieganie próchnicy zębów Należy je rozpocząć już w czasie ciąży. W 4. miesiącu życia płodowego rozpoczyna się mineralizacja zębów mlecznych, a w drugiej połowie ciąży – zębów stałych. Ważna jest więc w czasie ciąży właściwa dieta, obejmująca spożywanie odpowiedniej ilości białka, ograniczenie węglowodanów, dostarczanie organizmowi pożywienia bogatego w witaminy, szczególnie A, B, C i D, a także składniki mineralne.

8 * spożywanie produktów mlecznych i warzyw, * żucie pokarmów twardych, włóknistych, ziarnistych, zmuszających do gryzienia i oczyszczających zęby, * ograniczenie jedzenia słodyczy, * właściwa higiena jamy ustnej, * wizyty kontrolne w gabinecie, * odpowiednia metoda szczotkowania zębów.

9

10 Myj dziąsła niemowlęcia, zanim jeszcze w jego buzi pojawią się pierwsze zęby!!! Po posiłku należy przemywać je gazikiem nasączonym letnią, przegotowaną wodą lub rumiankiem by usunąć resztki jedzenia. Najłatwiej będzie to zrobić, jeśli gazik jest rozłożony i nawinięty na palec wskazujący.

11 * Ludzie często przypisują sacharozie znaczenie czynnika, który jako jedyny powoduje psucie się zębów (próchnicę zębów). Tymczasem wszystkie węglowodany zawarte w pożywieniu mogą przyczyniać się do wystąpienia próchnicy. W badaniach wykazano, że potencjalne działanie sprzyjające próchnicy mają nie tylko cukier, słodycze i miód, ale również węglowodany zawarte w produktach, które nie mają słodkiego smaku, takie jak pełnoziarniste pieczywo, ziemniaki i chipsy. Próchnica pojawia się, gdy bakterie żyjące na płytkach zębowych wykorzystują skrobię i cukry proste podczas swych przemian metabolicznych, aktywując procesy fermentacji, co prowadzi do wytwarzania kwasów uszkadzających zęby.

12 * W 2014 r. WHO zaleciło, aby ilość cukru, którą możemy bezpiecznie spożywać zmniejszyć z 10- procentowego zapotrzebowania energetycznego do 5%, zalecana ilość to 5 łyżeczek (20g) dla przeciętnej kobiety o prawidłowej masie ciała, 6 łyżeczek (24g) dla przeciętnego mężczyzny o prawidłowej masie i tylko 3 łyżeczki (12g) dla dzieci. Obecnie wiele dzieci tylko na śniadanie zjada 2-3 razy więcej cukru niż zalecają wytyczne.

13 * Wysoko przetworzone pokarmy, w tym soki i inna „zdrowa” żywność, zawierają więcej cukru niż organizm jest w stanie wykorzystać!

14

15

16

17

18

19 * Myć zęby po każdym posiłku; * Starać się nie podjadać między posiłkami; * Ograniczyć spożywanie cukru; * Wymieniać zużyte szczoteczki; * Stosować pasty z fluorem; * Pić wodę mineralną zamiast słodkich napoi; * Regularnie odwiedzać stomatologa.

20


Pobierz ppt "Realizatorzy: mgr Magdalena Latawiec mgr Agata Mrożek."

Podobne prezentacje


Reklamy Google