Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Poznajemy składniki pokarmu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Poznajemy składniki pokarmu."— Zapis prezentacji:

1 Poznajemy składniki pokarmu.
(37)

2 Pokarm dostarcza energii niezbędnej do wykonywania czynności życiowych
Pokarm dostarcza energii niezbędnej do wykonywania czynności życiowych. Jest również źródłem składników budujących ciało. Ważne jest nie tylko to, co jemy, ale także ile jemy i jak często.

3 Należy spożywać produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego
Bardzo ważne są owoce i warzywa Dostarczają twojemu organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Wzmacniają twój organizm. Regulują procesy zachodzące w tkankach. Pozwolą zachować dobre zdrowie i kondycję. Ale również produkty pochodzenia zwierzęcego - mięso, ryby, mleko i jego przetwory oraz jaja

4 Zasady zdrowego odżywiania
Odżywiaj się zdrowo Zasady zdrowego odżywiania Zawsze kupuj świeże produkty spożywcze. Sprawdzaj datę produkcji i termin przydatności do spożycia. Unikaj produktów zawierające sztuczne barwniki lub konserwanty. Nie kupuj produktów nieznanego pochodzenia. Odżywiaj się zgodnie z zaleceniami piramidy zdrowia. Przestrzegaj zasad zdrowego odżywiania. 2

5 Posiłki w ciągu dnia Posiłki dnia: - śniadanie, II śniadanie obiad, podwieczorek, kolacja Powinno się je jeść regularnie najlepiej i tej samej porze Każdy posiłek powinien mieć wszystkie składniki pokarmowe przy zachowaniu właściwych proporcji między poszczególnymi składnikami pokarmowymi, ponieważ jednych potrzebujemy więcej innych mniej. Piramida żywieniowa pokazuje, jak często należy jeść produkty z różnych grup.

6 Piramida żywieniowa Piramida żywieniowa przedstawia prawidłowy sposób odżywiania. Na samym dole piramidy są produkty, których należy spożywać najwięcej, a na górze najmniej.

7 Składniki pokarmowe Każdy z nich ma ważne znaczenie dla organizmu człowieka

8 Składniki pokarmowe Cukry – źródło energii dla organizmu
Cukry dostarczają energii, jednak spożywanie cukrów w nadmiarze, zwłaszcza tych, które są w słodyczach, może być przyczyną nadwagi i otyłości , próchnicy zębów – choroby wywoływanej przez bakterie niszczące zęby. Chleb Makaron Ryż Kasza Inne produkty

9 Składniki pokarmowe Białko Najwięcej białka znajduje się w:
Białko jest niezbędne dla naszego zdrowia i życia. Jest podstawowym budulcem naszych tkanek. Organizm człowieka nie potrafi magazynować białka, więc pamiętajmy, żeby je regularnie dostarczać. Najwięcej białka znajduje się w: mięsie, rybach, produktach mlecznych, nabiale, orzechach.

10 Odżywiaj się zdrowo Tłuszcze
Skoncentrowane źródło energii. Umożliwiają wchłanianie niektórych witamin. Są gromadzone pod skórą jako materiał zapasowy. Jednak tłuszcz w nadmiarze doprowadza do rozwijania się tłuszczyku (otyłości, chorób serca, nadwagi). Zachowajmy więc rozwagę i dostarczajmy go w umiarkowanych ilościach.

11 Witaminy Składniki pokarmowe
To składniki pokarmowe , które nie dostarczają ani energii, ani budulca, ale są organizmami niezbędnymi do prawidłowej pracy. Oznaczamy je literami: A, B, C, D, E, K Źródłem witamin są: owoce i warzywa, ale także mięso, jaja, mleko i jego przetwory.

12 Znaczenie wybranych witamin dla człowieka

13 Sole mineralne wchodzą : wapń, magnez , żelazo
Pełnią funkcje regulującą i budulcową , a w ich skład wchodzą : wapń, magnez , żelazo Np. sole, w których występuje wapń i magnez, są głównym składnikiem kości i zębów oraz odpowiadają za prawidłową pracę mięśni Produktami bogatymi w wapń są: jaja, przetwory mleczne i fasola.

14 Woda Składniki pokarmowe
Główny składnik organizmu, stanowi ponad połowę jego masy. Jest niezbędna do życia, ponieważ wszystkie procesy w organizmie zachodzą w jego obecności. Człowiek bez wody umiera po kilku dniach. Powinniśmy wypijać co najmniej półtora litra płynów. Źródłem wody są również różne pokarmy zwłaszcza soczyste owoce i warzywa.

15 Anoreksja Anoreksja (anorexia nervosa, jadłowstręt psychiczny) to zaburzenie odżywania. Polega na głodzeniu się i intensywnych ćwiczeniach w celu spadku masy ciała. Osoba chora na anoreksję ma zniekształcony obraz siebie i nawet z niedowagą postrzega siebie jako grubą. Następstwem choroby jest niedożywienie, zaburzenie pracy wszystkich narządów, a w skrajnych przypadkach śmierć.

16 Odżywiaj się zdrowo Jan Kochanowski „Na zdrowie”
Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, Jako smakujesz, aż się zepsujesz. Tam człowiek prawie widzi na jawie I sam to powie, że nic nad zdrowie Ani lepszego, ani droższego; Bo dobre kamienie, także wiek młody I dar urody, miejsca wysokie, Władze szerokie, dobre są, ale - Gdy zdrowie w cale. Gdzie nie masz siły, I świat niemiły, klejnocie drogi, Mój dom ubogi oddany tobie Ulubuj sobie!

17 Uprawiam sport


Pobierz ppt "Poznajemy składniki pokarmu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google