Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KATOWNIA NA SZUCHA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KATOWNIA NA SZUCHA."— Zapis prezentacji:

1 KATOWNIA NA SZUCHA

2 Gdzie się znajduje mauzoleum?
Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Warszawie – mieści się w dawnej siedzibie Gestapo w alei Jana Chrystiana Szucha 25, filia Muzeum Więzienia „Pawiak” będącego oddziałem Muzeum Niepodległości.

3 Pierwotne zastosowanie
Budynek, w którym Niemcy urządzili areszt śledczy, wzniesiono w latach Natychmiast po przejęciu gmachu przystąpiono do przebudowy pomieszczeń archiwum i magazynu czasopism dawnego ministerstwa, mieszczących się w piwnicy lewego skrzydła budynku. W podziemiach znajdowały się 4 cele zbiorowe, pozbawione okien, zwane „tramwajami”. Nazwa powstała od ustawienia krzeseł, dwoma rzędami wzdłuż ścian – tak jak w tramwaju. Tutaj przywożono więźniów najczęściej po aresztowaniu, bądź po krótszym lub dłuższym pobycie na Pawiaku.

4 Miejsce matrymologii Na mocy uchwały Rady Ministrów z 25 lipca 1946 r. pomieszczenia piwniczne aresztu gestapo przy al. Szucha 25 w Warszawie zostały przejęte pod zarząd państwowy i uznane za miejsce martyrologii, świadectwo męki i bohaterstwa Polaków, miały zostać zachowane w stanie nienaruszonym. Jednocześnie podjęto decyzję o utworzeniu w tym miejscu muzeum. Otwarcie Mauzoleum Walki i Męczeństwa nastąpiło 18 kwietnia 1952 r.

5 Pawiak Jest to nieistniejące więzienie przy ul. Dzielnej 24/26 w Warszawie, mieszczące się w gmachu znajdującym się pomiędzy ulicami Dzielną i Pawią. Więzniowie byli przewozeni tutaj z al. Szucha 25 m.in. „Rudy”

6 Ofiary gmachu na alei Szucha
Trudno jest dokładnie ustalić liczbę ofiar gmachu w alei Szucha 25, większość dokumentów i akt Gestapo została bowiem spalona w roku w jednym z pokoi gmachu. Rozmiar popełnionej zbrodni, według powojennych ustaleń Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Warszawie z czerwca roku, obrazuje ilość prochów i kości ludzkich odnalezionych w w piwnicy przy al. Szucha 12/14 prochy ludzkie ważyły 5.578,5 kg . Prochy ofiar więzienia oraz pobliskiego budynku GISZ zostały przewiezione na Cmentarz Powstańców Warszawy na warszawskiej Woli. film https://www.youtube.com/watch?v=r6pMLJHRp6M

7 Mauzoleum Walki i Męczeństwa Al. Szucha - Film
https://www.youtube.com/watch?feature=player_ embedded&v=IJj7uZe7W60

8

9 Materiały http://muzeum-niepodleglosci.pl/mauzoleum/

10 EKSPOZYCJA Podczas tworzenia ekspozycji w podziemiach gmachu przy al. Szucha zachowano w stanie zbliżonym do pierwotnego, wraz z częścią oryginalnego wyposażenia, 4 cele zbiorowe, korytarze i 10 cel izolacyjnych. Na podstawie zeznań byłych więźniów (nie odnaleziono dotychczas żadnych zdjęć wykonanych tutaj w czasie wojny) odtworzono pokój dyżurującego gestapowca, w którym dokonywano doraźnych przesłuchań. W gablocie po prawej stronie można obejrzeć m.in. podręczne narzędzia tortur wykorzystywane przez Niemców, a po lewej – drewniany kozioł do bicia więźniów. Na biurku znajdują się rozłożone akta, pistolet oraz maszyna do pisania w której wałek wkręcony jest protokół z przesłuchania, obok stoi wieszak na którym wisi płaszcz, czapka oraz pas z kaburą pistoletu. Na ścianie umieszczono portret Adolfa Hitlera.

11 KONIEC! PRACE WYKONAŁY: IZA RUTA KATARZYNA SEKUŁA


Pobierz ppt "KATOWNIA NA SZUCHA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google